Grodzisk Wielkopolski, 07 czerwca 2010, 09:35, 1522/67735

LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: GALERIA ZDJĘĆ - AiS. WIŚNIEWSCY
LINK 6: ARCHIWUM: GRODZISK WIELKOPOLSKI

Na zdjęciu: biegacze na trasie (Barbara Dąbek)

Po raz czwarty Grodzisk Wielkopolski zachwycił prawie tysiąc biegaczy wzorową organizacją i wspaniałą, choć nie biegową, pogodą. Podczas IV Grodziskiego Półmaratonu Słowaka, miasto owładnięte zostało przez przybyłych biegaczy.

Zawodniczki i zawodnicy skupili się raczej na walce z samym sobą niż rekordami życiowymi. Temperatura ok. 30 stopni dawała się wszystkim we znaki chociaż organizatorzy oraz mieszkańcy Grodziska robili co w swojej mocy by złagodzić cierpienia w słońcu. Punkty z wodą ustawione zostały co 3,5 km. Dodatkowo na całej trasie ustawiono kilkanaście zraszaczy z wodą (w dużej mierze z inicjatywy mieszkańców). Nawet najwybredniejsi biegacze nie mogli narzekać.

Historia frekwencji KOBIETY

Zwieńczeniem wysiłku organizatorów był nowy rekord frekwencji. Według nieoficjalnych wyników, zawody ukończyło 897 uczestników, chociaż pakiety odebrało niemal 1000 osób. W przeciągu roku Grodzisk Wielkopolski zmienił się nie do poznania. Cały rynek został opanowany przez rzeszę niemal 1000 biegaczek i biegaczy z całej Polski. Zwiększono strefę startu, zwiększono strefę mety, ustawiono olbrzymi telebim aby kibice nie musieli się nudzić oraz zadbano o oprawę muzyczną.

Obsługi i wolontariuszy było tak wielu, że spokojnie można by przydzielić każdemu uczestnikowi przynajmniej jednoosobową obsługę indywidualną :-) Organizatorzy doprowadzili w Grodzisku do olbrzymiego zainteresowania bieganiem okolicznych mieszkańców. Spokojnie można zacząć porównywać to miasto z osławionym już, fenomenem kibicowania - Dębnem. Kibice stali niemal w każdym miejscu na trasie.

Teraz śmiało można powiedzieć, że półmaraton przebił popularnością klub piłkarski Groclin Grodzisk Wielkopolski występujący przed kilkoma laty w piłkarskiej Ekstraklasie. Pogoda oczywiście miała wpływ na wyniki końcowe i tym razem nie padały rekordy trasy. W tym roku ton rywalizacji, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, nadawali zawodnicy zza wschodniej granicy.

Ilustracje: Barbara Dąbek (2010)

Wśród mężczyzn pierwsze miejsce zajął Igor Zhavornok Igor z czasem 1:07:40, drugi zameldował się Anton Pototsky 1:08:47, a trzeci Serhiy Krovlajdis 1:09:59. Najlepszy z Polaków był Kamil Sieracki, który dosyć mocno przypłacił początkowe, mocne tempo biegu z czołówką. Ostatecznie zajął 6 pozycję z czasem 1:13:45.

Wśród Pań najlepsza okazała się Svitlana Stanko (1:18:53), która dwa dni temu biegała w Biegu Europejskim w Gnieźnie. Zagrozić próbowała jej Agnieszka Janasiak, jednak na mecie zameldowała się na drugiej pozycji z czasem 1:19:27. Trzecia dobiegła Tetiena Mezentseva (1:20:50).

W Grodzisku Wielkopolskim odbyły się również Mistrzostwa MaratonyPolskie.PL TEAM na dystansie półmaratonu. Zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach: kobiet, ścigaczy i weteranów. Puchary ufundowała nam firma WIKOSS SPORT