redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIAW pierwszym odcinku opisującym naszą wyprawę na maraton do Kurdystanu pokazaliśmy Wam sam maraton. Niestety jego trasa biegła pewnego rodzaju obwodnicą miasta, więc film nie pokazywał jak wygląda Erbil - stolica Autonomii Kurdyjskiej w Iraku. Ciekawych świata zapraszam do obejrzenia kolejnego filmy - tym razem już z "wnętrza" miasta!

Myśląc o Kurdystanie mamy przed oczami widok czołgów, karabinów i brodatych terrorystów. Są jednak miejsca w tym kraju, które są zupełnym zaprzeczeniem takich stereotypów. Jedynym z nich jest Erbil - stolica Kurdyjskiej Autonomii w Iraku.

Do Kurdystanu przylecieliśmy z Warszawy, przez Wiedeń i Istambuł. Ze względu na działania militarne prowadzone przez Turcję w Syryjskim Kurdystanie obawialiśmy się o przesiadkę w Stambule, ale wszystko obyło się bez kłopotów. W Erbil wylądowaliśmy w środku nocy. Na lotnisku czekał na nas kierowca z hotelu – ta przyjemność kosztowała dodatkowe 20 dolarów. Zdążyliśmy jeszcze zaopatrzyć się w strefie bezcłowej w alkohol i ruszyliśmy na pierwszy nocleg - pełni ciekawości i ekscytacji. Oto znaleźliśmy się w Iraku, na terenach Kurdyjskiej Autonomii.


Panoramę liczącego blisko milion mieszkańców Erbil zobaczyliśmy rankiem, podczas naszego pierwszego w tym mieście śniadania.

Nie dla śniadań jednak przyjechaliśmy do Kurdystanu – choć przyznać trzeba, że temat jedzenia pojawiał się w naszej podróży kilkanaście razy dziennie. To za sprawą Pawła, który choć najchudszy z nas, to jadł za trzech.

Nasz hotel znajdował się blisko dzielnicy chrześcijańskiej i to ona jako pierwsza znalazła się w naszym planie zwiedzania. Zaskoczyła nas przystępność i otwartość jej mieszkańców – Asyryjczyków, którzy ponad tysiąc lat temu przeszli na chrześcijaństwo. Szybko okazało się, że cały Kurdystan – łącznie z muzułmanami – jest bardzo przyjazny dla podróżników. Różnica między tym miejscem a choćby muzułmańską Afryką gdzie zdjęć nie można robić wcale – jest ogromna.

Nad miastem dumnie góruje Erbilska Cytadela – mająca kilka tysięcy lat twierdza Kurdyjska wpisana na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO. Rozpościera się z niej wspaniały widok na miasto oraz leżące u jej stóp targowiska. To ich koloryt pokażemy Wam na tym filmie, a samą Cytadelą zajmiemy się w kolejnym odcinku. Na wycieczkę po wąskich uliczkach zabierzemy Was przy dźwiękach oryginalnej, kurdyjskiej muzyki!

Ciekawych świata zapraszamy na naszą stronę podróżniczą 201races.comKomentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

emka64

Autor: emka64, 2019-11-03, 22:25 napisał/-a:
Skąd tyle wiesz o tym Kurdystanie ?

 

Admin

Autor: Admin, 2019-11-04, 08:41 napisał/-a:
Z książek oczywiście :-) Polecam pozycję
"Nazywam się Kurdystan" Witolda Repetowicza. Dość tania, a bardzo obszerna księga.

https://livro.pl/nazywam-sie-kurdystan-repetowicz-witold-sku1127064898.html?gclid=Cj0KCQjw9fntBRCGARIsAGjFq5Ga_1Rsq8fvOo4Gkrikz1aLe2uDboArfNd5_IsW96CTxTYOSfSLt_4aAkH7EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

 Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768