Przeczytano: 669/299635 razy (od 2022-07-30)

Jest zima? Musi być ZIMNAR - finisz
Autor: Krzysztof Szwed
Data : 2012-02-29

W ostatnią sobotę lutego, etapem extra pod Patronatem Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, dobiegła końca XII edycja Zimowego Maratonu na Raty.

Choć etap ten skierowany jest głównie do tych osób, które z różnych powodów opuściły jeden z VII obowiązkowych startów, to zazwyczaj startują w nim wszyscy, zarówno ci którzy "muszą" jak i ci, którym wciąż "mało". Podczas dzisiejszego etapu gościliśmy liczną, 21 osobową grupę "ZABIEGANYCH" z Częstochowy, którzy podobnie jak w latach ubiegłych, przy okazji ZIMNARa rozegrali własne zawody Grand Prix.

Na starcie stanęło łącznie 60 osób w tym 11 kobiet, pięcioro dzieci, jeden narciarz, 2 zawodniczki Nordic Walking i jeden osobnik męski w tej konkurencji.

Mimo, że część zawodników potraktowała dzisiejszy etap bardzo rekreacyjnie, nie zabrakło także tych, którzy nie odpuścili do samego końca. Trasa dzisiejszego etapu ze względu na odwilż i częściowe zalanie wodą, szczególnie odcinka na stadionie, nie zachęcała do ścigania i była wyjątkowo trudna i zdradliwa. Nie zdarzyło nam się jednak jak dotąd odwołać żadnego z etapów ze względu na warunki, zarówno atmosferyczne jak i te panujące na trasie. Nie pokonały nas mrozy, to nie odstraszy nas i woda. Tutaj nie ma "miękkiej" gry. Lubliniec wszak słynie z upodobania do zabaw "wodno-błotnych".

Od samego startu mocne tempo narzucił zwycięzca tegorocznego XII ZIMNARa w Lublińcu, Adam Wałowski – WKB META Lubliniec. Jak na zwycięzcę przystało, nie odpuścił i zdecydowanym zwycięstwem w dodatkowym etapie przypieczętował swój sukces.

Kolejność pozostałych zawodników była również identyczna jak ta, sprzed tygodnia.

Na miejscu drugim uplasował się Krystian Kaczanowski, a tuż za nim, na miejscu trzecim - Krzysztof Szwed – obaj także reprezentujący Wojskowy Klub Biegacza META Lubliniec.

Wśród pań, zwyciężyła reprezentantka Gości - Monika Mucha - ZABIEGANI Częstochowa, wyprzedzając reprezentantkę Gospodarzy – Dorotę Kubisz z WKB META Lubliniec. Na miejscu trzecim uplasowała się kolejna zawodniczka „ZABIEGANYCH” - Olga Barańska.

W klasyfikacji Nordic Walking, rywalizowały 2 zawodniczki i jeden zawodnik. Najszybciej 6 km trasę pokonała Iwona Michorzewska z Lublińca, a na dystansie o długości 2 kilometrów, Annie Kuchmistrz towarzyszył Tomek Kobyliński, tak na wypadek gdyby Maciek poczuł wiosnę i zechciał sam "wyjść na spacer".

Uroczyste zakończenie tegorocznej imprezy odbyło się w Klubie Garnizonowym "Baza Cafe" w Lublińcu. Nagrody dla zwycięzców i pozostałych uczestników XII edycji Zimowego Maratonu na Raty wręczał Zastępca Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu ppłk Sławomir Drumowicz.

Specjalne, oryginalne medale wg nowego wzoru tzw. "Śnieżynki" wykonała dla nas jak co roku - Odlewnia Żeliwa "TERLECKI". Jako, że właściciel firmy Józek Terlecki – "Największa Podkowa RP" to "Nasz człowiek", nie mogło go więc zabraknąć na dekoracji.

Choć z wymienionych miejscowości na rewersie medalu, nie wszystkim medal ten przypadł do gustu, osobiście podobają mi się jego surowe kształty, jego ciężar i chropowatość, gdyż odzwierciedlają wszystkie te cechy, którymi charakteryzował się nasz ZIMNAR.

Wśród mężczyzn pierwsze lokaty wywalczyli zawodnicy Wojskowego Klubu Biegacza META Lubliniec.

Zwycięzcą XII Zimowego Maratonu na Raty 2012 został ADAM WAŁOWSKI (zwycięzca z 2008), któremu pokonanie dystansu 42 km 195 m zajęło łącznie 2 godziny 37 minut i 17 sekund.

Drugą lokatę wywalczył KRYSTIAN KACZANOWSKI (zwycięzca z 2011) z wynikiem 2:39:47

Na trzecim stopniu podium stanął KRZYSZTOF SZWED (2 mce w 2011) z łącznym czasem – 2:43:43

Wśród kobiet, dwa pierwsze miejsca podium także zajęły zawodniczki WKB META Lubliniec.

Zwyciężczynią została Dorota KUBISZ (liderka z 2008 i 2011) uzyskując łączny czas wszystkich VII etapów 3:27:50

Drugie miejsce zajęła dotychczasowa "etatowa" zdobywczyni 3 lokaty (2009-2010-2011) - Barbara BUDNA z wynikiem 3:56:20

Miejsce trzecie wywalczyła tym razem Ewa PAŁUBSKA – reprezentująca OLGADENT Lubliniec, z czasem 3:59:33

Niezmiernie miłą niespodziankę dla Dyrektora Biegu oraz Głównej pani Sędziny przygotował v-ce Prezes Klubu WKB "META" Zbigniew Rosiński wraz z Zastępcą Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu - ppłk Sławomirem Durmowiczem (choć wiem, że Józek Terlecki też miał w tym swój udział)

W imieniu uczestników XII ZIMNARA wręczono nam pamiątkową żeliwną płaskorzeźbę wraz z okazałą książką o tematyce dziennikarstwa sportowego – czyli to, co mnie akurat interesuje. Trofea pozostaną więc przy mnie, a splendorem podzielę się sprawiedliwie z żoną - po połowie.

Swoją drogą, jak udało się Prezesowi ukryć przede mną tej sporej wielkości trofeum do samego końca dekoracji - pozostaje dla mnie zagadką.

Każda z 35 osób, które ukończyły cały maraton pokonując go w regulaminowych 7 kolejnych edycjach, oraz 9 osób (+3 warunkowo) kończących cały cykl z dodatkowym etapem extra, otrzymało medale, nagrody oraz upominki. Dla wszystkich uczestników pyszne jogurty i serki w ilościach hurtowych, osobiście wręczył pan Marian Dymek z Łowicza, a zarazem członek WKB META Lubliniec.

Statystyka XII Edycji Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu:

Maraton na Raty pokonało w regulaminowych 7 kolejnych etapach 35 osób.
Kolejnym 9 osobom udało się to po odrobieniu brakującego etapu.

Łącznie z dystansem maratońskim uporało się 44 uczestników w tym 6 kobiet.
W zabawie trwającej pełne dwa zimowe miesiące, brało udział w sumie 106 osób (w tym 18 kobiet), pokonując od 2 km do 42 km i195m.

Po raz pierwszy w naszym ZIMNARZE rywalizowało wspólnie pięcioro dzieci na dystansie 7 x 2 km + 195m. Cały cykl ukończyło w regulaminowym terminie dwoje dzieci, lecz żadne z pozostałych nie zostało pominięte na dekoracji.

Wszystkim Uczestnikom oraz osobom zaangażowanym przy pomocy w tegorocznej XII edycji Zimowego Maratonu na Raty w Lublińcu, jako Dyrektor Imprezy chciałem raz jeszcze serdecznie podziękować. Za pomoc, dobre słowo, wsparcie, wspólną zabawę i sportową rywalizację.