redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
  WIZYTÓWKA  GALERIA [3]  PRZYJAC. [5]   BLOG   STARTY   KIBIC 
 
jmaslyk
Pamiętnik internetowy
Dziękuję za bieganie

JM JM
Urodzony: --------
Miejsce zamieszkania: Kraków
8 / 14


2012-07-04

Dostęp do
wpisu:

Publiczny
Bieg maratoński (czytano: 1147 razy)



Z Maratonu do Aten jest około 37 km. Taki właśnie dystans przebiegł wojownik, który oznajmił o rezultacie bitwy i skonał. Tak głosi legenda. Dzięki niemu mamy "bieg maratoński", ale na dystansie znacznie dłuższym tj. 42 km 195 metrów. Cóż w życiu różnie bywa. Gdy organizowano pierwsze "Igrzyska Olimpijskie" ery nowożytnej to dystans biegu został wydłużony do 40 km, dla lepszego "liczenia". Jednak już na "Igrzyskach Olimpijskich" w Londynie w 1908 roku dystans biegu maratońskiego wydłużył się do nam obecnie znanego i bieganego. Przyczyna tego było "nad wyraz prozaiczna". Królowa angielska zapragnęła zobaczyć start do tegoż biegu. Przesunięto więc start przed trybunę, na której zasiadał najważniejszy gość, czyli o 2 kilometry i 195 metrów. I tak mamy bieg maratoński ery nowożytnej. Ciekaw jestem, czy na obecnych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie będą pamiętać o tych zmianach. Cóż często rzeczywistość ma się nijak do historycznej prawdy.
Jeden z tworzonych słowników języka polskiego w sieci powielał błąd co do wspomnianego dystansu biegu. Skorzystano z mojej informacji i poprawiono.
Jest jeszcze kilka tradycji Igrzysk Olimpijskich, które można by odbrązowić, ale czy warto czasem psuć piękny przekaz pięknie ubarwiany i jakże miły dla ucha.

Blog moga komentować tylko Przyjaciele autora








Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768