Radom, 06 marca 2012, 16:46, 1616/120517Jerzy Stobiecki

LINK 6: GALERIA ZDJĘĆ - M.SKORUPA
LINK 7: GALERIA ZDJĘĆ - J.KACZMARSKI
LINK 8: ARCHIWUM: RADOM

Na zdjęciu: kibice byli bardzo dobrze przygotowani (M.Skorupa)

Arturn Kern z Unii Hrubieszów zwyciężył w minioną niedzielę w organizowanym w Radomiu w V Biegu Kazików. Triumfator pokonał liczącą 10 kilometrów trasę w czasie 29 minut i 18 sekund.

Bieg ukończyła rekordowa liczba 523 osób.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji – przyznał po biegu Artur Błasiński, prezes UKS Technik Radom, organizator biegu. – Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w jego organizacji.

Bieg Kazików rozegrano 4 marca w Radomiu po raz piąty i jak się okazuje, impreza zyskała ogromną popularność wśród biegaczy. Możliwość sprawdzenia się na dystansie 10 kilometrów ściągnęła do Radomia ponad 500 osób, w tym ubiegłorocznego zwycięzcę, Radosława Kłeczka z Gogolina.

Nie zabrakło także zagranicznych gości - z Ukrainy przyjechała do Radomia kilkunastososbowa grupa biegaczek i biegaczy. Jednak najdłuższą trasę przed startem musiał pokonać mieszkający w Ontario w Kanadzie Paweł Plewa:

- Parę dni przed wylotem do Polski tata poinformował mnie, że wystartuje w biegu – przyznał na mecie nastoletni motocyklista polskiego pochodzenia – Powiedziałem "ok" i poszedłem na trening. Ukończyłem bieg na równym, czterechsetnym miejscu i jestem zadowolony.

+57%

Niezwykle zaciętą rywalizację o zwycięstwo toczyli Kern, Kłeczek oraz dwójka Ukraińców, Igor Olefirrenko i Sergiej Okseniuk. Narzucili niezwykle wysokie tempo i cała czwórka pokonała 10 kilometrów w czasie poniżej 30 minut. Ostatecznie wygrał Kern przed Olefirrenkom i Okseniukiem. Ubiegłoroczny zwycięzca, był czwarty.

Nie mniej zaciekle walczyli zawodnicy na dalszych pozycjach. Do mety dotarło 523 biegaczy. Miano najtwardszego przypadło Bohdanowi Czachorowskiemu z Grójca. Liczący ponad 70 lat biegacz pokonał trasę w czasie 1 godzina 17 min. i 7 sek. Wielu uczestników chwaliło trasę, którą po raz pierwszy stanowiła pętla o długości 3,33 km, chociaż części biegaczy mocno we znaki dawał się podbieg przed metą każdej pętli.

Autor: M.Skorupa

Pozytywne oceny zebrała także oprawa biegu. Starterami biegów byli Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia oraz Jakub Pastuszka, siatkarz Czarnych Radom, który wygrał walkę z białaczką. Biegacze przed rokiem, gdy młody zawodnik był w trakcie leczenia, pomogli mu. Teraz on pomaga innym i jak zapewnia wciąż myśli o powrocie do uprawiania sportu.

- Jestem dumny, że mogłem się tu zjawić – powiedział po biegu Pastuszka – Mam nadzieję, że za rok będę mógł wystartować.

Organizatorzy dołożyli wielu starań, aby uczestnicy miło wspominali bieg, niestety nie ustrzegli się drobnych potknięć. Najpoważniejszą „wpadką” było zamieszanie powstało w czasie Radomskiego Biegu Dobroczynności, z którego dochód trafi do podopiecznych Słonecznego Domu. Kilka osób zamiast zakończyć bieg po jednym okrążeniu została wysłana na drugie.

- Wiemy, że przytrafiły się nam błędy, ale mamy nadzieję, że nie zniechęcą one biegaczy do tego, aby przyjeżdżać na Bieg Kazików w przyszłości – stwierdził po biegu Błasiński – Postaramy się, aby za rok wszyscy jeszcze lepiej się bawili.

Na osłodę, dla każdego z uczestników Piekarnia Wacyn, jeden ze sponsorów, przygotowała słodką bułkę, nazwaną „paluchami” Kazika. Najlepsi radomianie otrzymali w nagrodę do dyspozycji na weekend samochody marki Chevrolet. Szczęśliwcami okazali się Karolina Waśniewska, Katarzyna Banaszczyk-Minda, Maciej Dworak i Piotr Kaniewski. Najlepszym Kazimierzem w stawce okazał się Kazimierz Kamola z Puław.