Estonia, 25 lipca 2011, 09:25, 1736/119574

LINK 3: BIOGRAM W BAZIE IAAF
LINK 4: STRONA MISTRZOSTW EUROPY
LINK 5: ARCHIWUM: ZAGRANICA - ESTONIA

Na zdjęciu: podium MEJ na 5000 metrów, z lewej Bartosz Kowalczyk

Fenomenalnie spisali się młodzi, polscy długodystansowcy podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Tallinie. Po brązowym medalu Szymona Kulki w biegu na 10000m, srebro na dystansie dwukrotnie krótszym wywalczył 19-letni Bartosz Kowalczyk z Piły.

Zarówno krążek Kulki jak i Kowalczyka to pierwsze medale zdobyte przez polskich zawodników na tych dystansach w prawie półwiecznej historii europejskiego czempionatu. Kowalczyk uległ jedynie Gabrielowi Navarro, który został absolutnym królem biegów długich w stolicy Estonii. Wcześniej dublując wszystkich rywali zdobył mistrzowski tytuł w rywalizacji na 10km. Złoto na „piątkę” przyszło mu jednak znacznie trudniej, wszyscy medaliści „zmieścili” się w 72 setnych sekundy. Polak o 5 sekund pobił swój rekord życiowy.

13. MARTINET, Antoine FRA 15:41.58

Kowalczyk miał jeszcze prawo startu w biegu na 1500m, jednak wybór dłuższego dystansu okazał się trafny.

4. Łukasz Kujawski 14:22.42

Polacy ocierali się o podium kilkakrotnie. Najbliżej był Kunicki, jemu i brązowemu medaliście Dimovowi zmierzono identyczny czas. Bartoszak trzecie miejsce przegrał również minimalnie, bo o 0,47s.

Wielu znakomitych zawodników swą międzynarodową karierę zaczynało właśnie na Mistrzostwach Europy Juniorów. Sięgali później po najwyższe laury sportowe. 10 lat temu w biegu na 5km triumfował będący dziś na szczycie Mo Farah, 18 lat temu szóste miejsce zajmował Victor Rothlin, 22 lata temu dopiero na dziewiątej pozycji metę mijał Stefano Baldini.

W 1981 roku miejsca drugie i piąte zajmowali wielcy później Abel Anton i Salvatore Antibo. 2 lata przed nimi brąz zdobywał Antonio Leitao, a 34 lata temu jako piąty zameldował się na mecie Alberto Cova. Pozostaje więc życzyć Bartkowi, aby dołączył poprzez swoje późniejsze sukcesy do tego znakomitego grona.