Sobótka k.Wrocławia, 26 maja 2011, 08:30, 1542/106876

LINK 2: ELEKTRONICZNE ZGŁOSZENIA
LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU Z 2010 ROKU
LINK 5: ARCHIWUM: SOBóTKA K.WROCłAWIA

Ponad dwieście osób zgłosiło się do XVIII Biegu Górskiego w Sobótce. Bieg odbywa się po raz osiemnasty, ale po raz pierwszy odbędą się tu mistrzostwa Polski seniorów w biegu górskim na krótkim dystansie. Wśród pań nie zabraknie nikogo z czołówki krajowej. Na starcie staną wszystkie medalistki mistrzostw Polski w długodystansowym biegu górskim, które odbyły się dwa tygodnie wcześniej w Ludwikowicach Kłodzkich – Dominika Stelmach, Anna Celińska i Dominika Wiśniewska.

O medale powalczy również niezmordowana Izabela Zatorska, która w ciągu ostatnich 4 tygodni na Grojcu i Magurce rywalizowała o zwycięstwo z Anną Celińska i jak dotąd rezultat tych pojedynków jest 1:1. Dominika Stelmach dwukrotnie zajmowała trzecie miejsce za plecami tej dwójki, ale 2 tygodnie temu, to ona zdobyła złoty medal. Zatorskiej przy tym nie było. Biegała po schodach w Warszawie, gdzie pokonała Annę Ficner, która nigdy przedtem nie przegrała z żadną Polką w biegu po schodach. Ania Ficner, która również wystartuje w sobotę w Sobótce zdobyła wicemistrzostwo Polski juniorek młodszych w 1. Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie, które odbyły się w 2004 roku w Borowicach koło Karpacza. Wtedy wygrała zdecydowanie ...

Dominika Wiśniewska, historia więc zatoczyła koło i Ania Ficner ma się o co rewanżować. Czy na tym lista porachunków wśród naszych Pań się kończy ? Ależ skąd. W tegorocznym Półmaratonie Ślężańskim Anna Ficner była najlepszą z Polek, a drugą Polką na mecie była Danuta Piskorowska, która 2 tygodnie później zdobyła w Dębnie brązowy medal mistrzostw Polski w maratonie, czyli dokonała sztuki, która nie udała jej się podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski w biegu alpejskim w Międzygórzu, gdzie zajęła 5 miejsce. Teraz ma szansę na medal w biegu górskim.

Na liście startowej jest jeszcze Danuta Woszczek, na co dzień biegająca 3000 m z przeszkodami, która w roku ubiegłym zdobyła srebrny medal w mistrzostwach Polski na krótkim dystansie pokonując m.in. Dominikę Wiśniewską i Izabelę Zatorską oraz Irenę Pakosz, rekordzistkę w ilości zdobytych medali podczas mistrzostw Polski w biegach górskich (też na starcie). Jeżeli do tego hallu sław dodam jeszcze Magdalenę Deptułę brązową medalistkę mistrzostw Polski na krótkim dystansie i młodzieżowych mistrzostw Polski w biegach górskich z 2008 roku (12-krotną medalistkę mistrzostw Polski juniorek i juniorek młodszych na bieżni i w przełajach) i Monikę Kalicińską, która w roku ubiegłym na Ślęży zajęła drugie miejsce po zaciętej walce z Mariolą Konowalską to wniosek może być tylko jeden.

Takich mistrzostw Polski seniorek w biegach górskich jeszcze nie było! Nie zobaczymy w Sobótce Andrzeja Długosza, Macieja Bierczaka i Jarka Gniewka. Ale Miłosz Szcześniewski nie może być pewien zwycięstwa. Marcin Świerc, Daniel Wosik, Piotr Koń, Paweł Krawczyk, Damian Zawierucha, Tomasz Brzeski to groźni rywale. Do tego juniorzy Rafał Matuszczak, Jakub Nowak, Krzysztof Szymanowski, Dominik Jarco. Dariusz Kruczkowski, który w tym roku postanowił spróbować swoich sił w biegach górskich zapowiedział, że tych mistrzostw nie odpuści, a w formie jest wybornej co widać było 15 maja podczas biegu na 10 mil w Kątach Wrocławskich. Emocji w rywalizacji mężczyzn więc z pewnością nie zabraknie.

Biuro zawodów nie będzie się mieściło w hali sportowej Gimnazjum, jak podczas Półmaratonu Ślężańskiego, tylko na stadionie miejskim, przy ulicy Św. Anny. Limit zgłoszeń ustalony został na 300 osób. Jeśli zjawi się rzeczywiście 300 osób to pamiątkowych koszulek z pewnością nie zabraknie. Prognoza pogody jest pomyślna, ale na wszelki wypadek organizator zapewnia transport wierzchniej odzieży na górę w workach, które chętni otrzymają podczas wydawania numerów. Można również zostawić swoje rzeczy na czas biegu w depozycie, który będzie usytuowany w sali sportowej.

Także i tu zostawiamy rzeczy w worku dostarczonym przez organizatora. Schodząc ze szczytu lepiej iść wzdłuż czerwonego szlaku, a nie wzdłuż trasy. Dochodzimy nim do stadionu bez konieczności wchodzenia na Wieżycę i zaliczania karkołomnego zejścia, które może być rzeczywiście niebezpieczne.

Osoby towarzyszące mogą wejść naturalnie na Ślężę wzdłuż trasy, ale wygodniej będzie, jeśli z Przełęczy pod Wieżycą pójdą w lewo od trasy i dojdą do czerwonego szlaku. W ten sposób ominą najtrudniejszy odcinek trasy – wspinaczkę na Wieżycę. Inną godną polecenia wersją wejścia na szczyt jest pojechanie na Przełęcz Tąpadła i wejście na szczyt z drugiej strony wzdłuż niebieskiego szlaku. To moja ulubiona droga na Ślężę. Orla Perć w ślężańskim wydaniu. Zejść do pozostawionego na parkingu samochodu możemy tym samym szlakiem lub łatwiejszym – żółtym i wrócić do Sobótki na rozdanie nagród.

2011-05-31 - Relacja z biegu górskiego na Ślężę...