Sztum, 06 maja 2011, 10:15, 1610/101032Ryszard Mazerski
Sztum: rekordowy bieg zakończony zwycięstwem Chabowskiego

LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 6: ARCHIWUM: SZTUM

Na zdjęciu: podium Panów (Zantyr Sztum)

XXI Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności przeszedł do historii jako absolutnie rekordowy z udziałem 909 uczestników. Bieg był organizacyjnym i sportowym sukcesem. Mimo chłodu zawody odbyły się bez deszczu przy bardzo licznej publiczności – gości, mieszkańców Sztumu i powiatu.

Gościem specjalnym imprezy był Tomasz Czubak, mistrz świata w sztafecie 4x400 m, rekordzista Polski na tym dystansie. Imprezę rozpoczął marsz Nordic Walking, następnie odbyło się 10 biegów towarzyszących od przedszkolaków do uczniów szkół gimnazjalnych. Na starcie biegu głównego na dystansie 10 km stanęło 309 biegaczy, ukończyło 304. Również rekord, o sto więcej jak w roku ubiegłym.

Nowa trasa biegu głównego prowadziła zmodernizowanym bulwarem nad Jeziorem Zajezierskim oraz centrum miasta i liczyła 6 okrążeń. W biegu tym reprezentant kraju, aktualny mistrz Polski w Biegach Przełajowych z Zamościa na 12 km Marcin Chabowski z Floty Gdynia, wychowanek trenera Zbigniewa Rolbieckiego rywalizował do samego końca z zawodnikami z Ukrainy. Zaraz po starcie na czele stawki utworzyła się czołówka złożona z sześciu zawodników, którą przez cały bieg aż do mety prowadził Marcin.

+50%

Na drugim okrążeniu w rywalizacji liczyło się już tylko trzech zawodników – Chabowski oraz Vitalij Szafar i Aleksandr Sitkowski z Ukrainy. Wygrał minimalnie Chabowski (29.13) po bardzo ciekawej walce, wyprzedzając Szafara (29.14) i Sitkowskiego (29.18). Był to bardzo emocjonujący dla widzów pojedynek, stojący na wysokim poziomie sportowym, rozegrany przy bardzo szybkim tempie - tak szybko w Sztumie jeszcze nikt do tej pory nie biegał. Mimo, że trasa nie była atestowana, dokładnie zmierzono przez organizatorów dystans - 9950 metrów - pierwsza trójka pokonała dystans 10 km poniżej 29.30

Szybko z rywalizacji odpadł Paweł Ochal, który był czwarty i przybiegł minutę za tą trójką. Bieg kobiet wygrała ubiegłoroczna zwyciężczyni Olga Kalendarowa-Ochal przed Oksaną Mielcajewą z Ukrainy i Aleksandrą Dulibą z Białorusi. Najlepsza z Polek Dorota Pawłowska z Bratuszewa była czwarta. Było to wspaniałe święto w Sztumie z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i X rocznicy powstania Powiatu Sztumskiego - święto sportu, biegania, rekreacji, Nordic Walking zorganizowane przez Lekkoatletyczny Klub Sportowy ZANTYR i Miasto i Gminę Sztum.

2011-04-27 - Przyjedź 3 Maja na bieg do Sztumu...
  2011-03-16 - 3 maja zapraszamy do Sztumu...