Gniezno, 11 kwietnia 2011, 12:10, 1505/85712
Gniezno: IX Bieg Europejski - wyniki, zdjęcia film

LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 6: ARCHIWUM: GNIEZNO

Na zdjęciu: zwycięzca biegu - Arek Gardzielewski

Porywistym wiatrem i zimną temperaturą przywitała pogoda biegaczy, którzy przyjechali na IX Bieg Europejski do Gniezna. Nie przeszkodziło to jednak w uzyskaniu wysokiej frekwencji - bieg ukończyło 661 osób, co jest nowym rekordem. Niestety wiatr, który wiał miejscami do ok. 50km/h przeszkodził w pobiciu nowego rekordu trasy.

Na starcie stanęło wielu utytułowanych zawodników wśród mężczyzn jak i kobiet z czołówki kraju, Ukrainy oraz Kenii, co zapowiadało ostrą walkę o czołowe lokaty. Bieg odbywał się na dwóch pętlach po Gnieźnie, a start i meta znajdowały się na samym rynku.

Po pierwszym okrążeniu nie było widać jeszcze faworyta biegu, gdyż zawodnicy minęli półmetek w 6 osobowej grupie. Podobna sytuacja istniała w rywalizacji kobiet, lecz tu w mniejszej, bo tylko 3 osobowej grupie.

Jako pierwszy na mecie zameldował Się Arkadiusz Gardzielewski, pokonując na finiszu Kenijczyka Denisa Mwanzia, a kilka sekund po nich na mecie zameldował się Paweł Ochal. U kobiet po zaciętym finiszu ostatecznie zwyciężyła Aleksandra Jawor, przed Agnieszką Ciołek oraz olimpijką z Pekinu - Anną Jakubczak.

Historia frekwencji KOBIETY

Na mecie Arek Gardzielewski powiedział: "Biegło mi się dobrze, czułem się mocny od samego początku biegu. Silny wiatr przeszkadzał w uzyskaniu lepszych wyników. Na 3 km do mety oderwałem się z Kenijczykiem od Pawła Ochala, a ostatecznie zaatakowałem na 300 metrów do mety i udało się niezagrożenie zwyciężyć :) W najbliższym czasie planuje start na Mistrzostwach Polski na 10.000 m w Lidzbarku Warmińskim, oraz Maraton w Ameryce Południowej. Przede mną także start na Lekkoatletycznej Olimpiadzie Wojskowych."

Ilustracje: Tomasz Pokorniecki (2011)

Już dziś zapraszamy na kolejną X Jubileuszową edycją biegu Europejskiego za rok, a w międzyczasie zachęcamy do ponownego odwiedzenia Gniezna i wystartowania w XXXIV Biegu Lechitów - 17 września br.

Andrzej Krzyścin, organizator biegu: "Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomimo tak silnego wiatru zdecydowali się przyjechać do Gniezna i wystartować w naszym biegu. Było trochę fruwających w powietrzu przedmiotów, ale mam nadzieję, że wyszliśmy obronną ręką z problemów organizacyjnych.

Gratuluję Arkowi Gardzielewskiemu, który w fantastycznym stylu pokonał wydawałoby się będących poza zasięgiem Kenijczyków, jak i Pawłowi Ochalowi, któremu udało się ich rozdzielić. Mi jako byłemu zawodnikowi było niezmiernie miło patrzeć, jak chłopaki bez kompleksów podjęli walkę i udało im się pokonać rywali."

Było o co walczyć - medale jak zawsze w Gnieźnie - piękne.