LINK 6: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 7: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 8: ARCHIWUM: TORUń

Na zdjęciu: Pani Mikołajowa. Fotografowi niby zimno, a jakoś ciepło :-) (zbiory własne)

To był niewątpliwie najbardziej udany Półmaraton Świętych Mikołajów w dotychczasowej ośmioletniej historii tej imprezy. Był sięgający miejscami prawie po kolana śnieg, mróz oscylujący w okolicach minus dziewięciu stopni, słońce na niebie, buty na stopach, i grubo ponad tysiąc uśmiechniętych, czerwono białych mikołajów - biegaczy, którzy w czapeczkach, szalikach i okolicznościowych koszulkach pokonali ponad 21 kilometrów toruńskiej trasy !

Już na pół godziny przed startem wyznaczonym na godzinę 11:00 toruńskim rynkiem zawładnęli biegacze. Z każdej z uliczek prowadzących do centrum miasta wylewały się setki ubranych na czerwono mikołajów - to efekt tradycyjnego rozdawania każdemu uczestnikowi czerwonych czapeczek, koszulek i szalików. To właśnie w tym tkwi tajemnica niezwykłego klimatu tej imprezy organizowanej początkowo przez UMK Toruń, a od kilku lat przez Stowarzyszenie Maraton Toruński.

O tym, tak wyglądał bieg możecie przekonać się na poniższych zdjęciach:

Ilustracje: Michał Walczewski (2010)

Najwięcej trudności zawodnikom, oprócz oczywiście siarczystego mrozu towarzyszącego nam od startu do mety, sprawił odcinek trasy biegnący przez las. Zalegająca kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu potrafiła zmęczyć na krótkim odcinku niemal tak samo skutecznie jak piasek na plaży. Stąd też wiele osób na mecie oceniło trasę i sam bieg na bardzo wyczerpujący fizycznie, o dużym stopniu trudności.

Po raz pierwszy na mecie organizatorzy przygotowali dużą i ciepłą halę namiotową, dzięki czemu od razu była możliwość schronienia się i ogrzania. Na wszystkich czekała nielimitowana gorąca herbata oraz ciepły posiłek. To, co sprawiało biegaczom największą satysfakcję po minięciu linii mety to jednak nie grochówka,a wspaniały medal w kształcie dzwonka. Pamiątka na wiele lat :-)

Historia frekwencji KOBIETY

Zwyciężył bezapelacyjnie Błażej Brzeziński z MUKS Bydgoszcz, który z czasem 1:13:06 wyprzedził drugiego na mecie Tadeusza Zblewskiego (1:13:45) oraz trzeciego - reprezentującego barwy Ukrainy - Sergieja Vashurina (1:14:04). Czwarte miejsce zajął nasz redakcyjny kolega Krzysztof Bartkiewicz (1:15:20)

Wśród kobiet triumfowała ukrainka - Nataliya Lehonkowa (1:27:10). Drugie i trzecie miejsca zajęły torunianki: Ania Arseniuk (1:30:59) i Andżelika Dzięgiel (1:32:07). Warto zaznaczyć, że obie należą do MaratonyPolskie.PL TEAM :-)

Klasyfikacja mieszkańców Torunia także należała do naszej redakcji. Pod nieobecność głównego faworyta tej kategorii - Michała Walczewskiego (cierpi na chroniczne zapalenie lenistwa) - zwyciężył Krzysiek Bartkiewicz, a drugie miejsce zajął Piotrek Bętkowski. Trzecie miejsce zajął Kamil Leśniak. Jak widać MaratonyPolskie.PL rulez :-)

Nasza redakcja rozbiła także "bank" w klasyfikacji Mistrzostw Szkół Wyższych w Półmaratonie. Wśród mężczyzn triumf odnotował zwycięzca OPEN - Błażej Brzeziński, a drugie miejsce zajął Piotr Bętkowski, który jak powiedział nam na mecie "Puchar dedykuje swojej 2-miesięcznej siostrzenicy i zostawia w Toruniu, gdyż jego dziewczyna, niejaka Martyna W. zabrania mu znosić do domu więcej zbierających tylko kurz pucharów". W klasyfikacji studentek dwa pierwsze miejsca zajęły nasze klubowiczki z MaratonyPolskie.PL - Andżelika Dzięgiel (Toruń) i Dalia Delewska (Dąbrowa Górnicza). Trzecia była Alicja Sać (Poznań)

Toruński VIII Półmaraton Św. Mikołajów odniósł sukces, i był moim zdaniem najlepiej zorganizowaną edycją imprezą w swojej historii. Organizatorzy skorzystali najwidoczniej z rad i uwag biegaczy, zadbali o trasę oraz postarali się o odpowiednie zagospodarowanie mety, profesjonalnego spikera (Pan Rafał Wilczyński z Krapkowic). Dzięki dużemu namiotowi udało się zabezpieczyć biegaczy przed mrozem, i choć było zimno, to wszyscy na mecie byli bardzo zadowoleni z biegu. Cóż... zima, to i zimno :-)