Soczewka k.Płocka, 12 pazdziernika 2010, 10:21, 1686/56698

LINK 3: ZOBACZ GALERIE Z BIEGU - P.OKULUS
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: SOCZEWKA K.PłOCKA

Na zdjęciu: zwycięzca biegu - Mariusz Giżyński (autor zdjęcia: P. Okulus)

39 zawodniczek i 136 zawodników ukończyło 30. edycję Biegu Soczewki z BOP. W pięknej, jesiennej scenerii jeziora i lasów w Soczewce odbył się jeden z najstarszych biegów w Polsce. W ciągu 30 lat istnienia zawodów trasa biegu była kilka razy zmieniana. Zawodnicy biegali drogą krajową z Soczewki do Płocka, a następnie wałami wiślanymi.

Od 2006 roku impreza została przeniesiona w całości do Soczewki. Przez pierwsze dwa lata zawodnicy biegali z Soczewki do Sendenia i z powrotem. W 2008 roku trasa została po raz pierwszy wyznaczona wokoło jeziora Soczewki. Wybór ten okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż zapierająca dech w piersiach trasa (ze względu na widoki i skalę trudności) od początku przypadła do gustu miłośnikom biegania. W tym roku zawodniczkom i zawodnikom sprzyjała także słoneczna i bezwietrzna pogoda. Na starcie biegu stanęła rekordowa ilość 175 uczestników. W gronie faworytów poza naszym Mariuszem Giżyńskim znaleźli się także: nasz kolega ze Szczutowa Kamil Poczwardowski oraz Sergiej Berdnik z Białorusi.

Równie imponująco prezentowała lista startowa kobiet: trzy silne Białorusinki miały rywalizować z Agnieszką Zdradą z Wąbrzeźna. Liczyliśmy, że w klasyfikacji generalnej namiesza Ania Giżyńska. Poza zawodowcami do Soczewki licznie ściągnęli amatorzy biegania z centralnej Polski. Już po pierwszym okrążeniu stawka biegaczy bardzo się rozciągnęła. Na półmetku kibice mieli okazje dopingować zawodników, którym do przebiegnięcia pozostało jeszcze 5,75 km.

Ilustracje: Piotr Okulus (2010)

Na mecie obyło się bez niespodzianek. Zwyciężył faworyt, Mariusz Giżyński (jego sukcesów nie trzeba wymieniać). Uzyskał ponad minutową przewagę nad drugim Poczwardowkim oraz trzecim na mecie Berdnikiem. Zgodnie z przewidywaniami podium wśród kobiet podzieliły między sobą Białorusinki. Zwyciężyła Alena Berasniowa przez Iloną Berwanową i Ireną Bachanowską. Najlepsza z Polek, Agnieszka Zdrada, zajęła 4 miejsce.

W klasyfikacji generalnej bezapelacyjnie najlepszy był zespół TKKF Płock z składzie: Mariusz Giżyński, Sławomir Kąpiński, Wojciech Więckowski, Artur kamiński oraz Sylwester Dąbrowski. Drugie miejsca zajęła młoda ekipa MUKS Płock, zaś trzecie Stowarzyszenie Katolickio-Sportowe "Szczęście" z Grabowa.

Śmiało można powiedzieć, że zawody okazały się sukcesem organizacyjnym. Najlepszym dowodem są uśmiechnięte po biegu twarze biegaczy. Wymiany poglądów na temat trudności i konfiguracji trasy nie było końca. Wspólne rozmowy biegacze prowadzili przy grochówce i kiełbasce, oczekując w tym czasie na dekorację zwycięzców. Najlepsi zawodnicy w klasyfikacji OPEN oraz w kategoriach wiekowych dostali atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.

Warto dodać, że poza 175 biegaczami na dystansie 11,5 km, w biegach dla dzieci i młodzieży udział wzięło 59 zawodników. W konkurencji Nordic Walking na dystansie 5,5 km wystartowało 41 osób. W sumie w całej imprezie udział wzięło 275 osób. Już dzisiaj zapraszamy na kolejną, trzydziestą pierwszą edycję Biegu Soczewki z BOP w 2011 roku.

2010-08-27 - Zapowiedz XXX biegu Soczewka z BOP...