Toruń, 09 czerwca 2010, 11:30, 1587/48716

LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: TORUń

Na zdjęciu: start maratonu metropolii

Około 1000 biegaczy przyjechało w ostatnią niedzielę do Torunia i Bydgoszczy aby wziąć udział w Maratonie Metropolii Toruń-Bydgoszcz oraz imprezach towarzyszących.

Zarówno w Maratonie jak i Półmaratonie wystartowała rekordowa liczba uczestników (odpowiednio 557 i 198). Upalna pogoda dała się we znaki wszystkim zawodnikom, nawet czołówka maratonu, w skład której wchodziła liczba grupa czarnoskórych biegaczy oraz zeszłoroczny zwycięzca –olimpijczyk Andriej Gordiejew, nie zbliżyła się do rekordu trasy.

Zwyciężył Joel Komen z Kenii, który debiutował na dystansie maratonu, jego wynik to 2:19:42. Drugie miejsce zajął jego rodak, Mumanyi Basweti, który do zwycięzcy stracił tylko 2 sekundy. Na trzecim miejscu uplasował się z czasem 2:20:32 również Kenijczyk - Julius Kilimo Kipkorir. Wśród kobiet triumfowała Ukrainka Nataliya Lehonkova, która uzyskała czas 2:50:29. Drugie miejsce zajęła ubiegłoroczna zwyciężczyni Arleta Meloch, trzecia natomiast była Nancy Langat z Kenii.

Historia frekwencji KOBIETY

Razem z biegaczami dystans maratonu pokonali rolkarze w liczbie 124 uczestników. Najlepszy wśród nich okazał się Bartosz Chojnacki, który wygrał z czasem 1:15:16. Wśród kobiet triumfowała Karolina Domańska-Ksyt. Klasyfikację wózkowiczów wygrał Bogdan Król. W tegorocznym maratonie i półmaratonie wzięła udział liczna grupa biegaczy z Litwy, Czech Anglii, Kenii i Ukrainy.

Półmaraton Czarnowo-Bydgoszcz wygrał Leonar Kigen Cheptoo z Kenii, przed Błażejem Brzezińskim z Bydgoszczy oraz Piotrem Pobłockiem z Lęborka. Klasyfikację kobiet wygrała Ukrainka Olga Kotovska. Fun Run 4 km wygrał Damian Kabat.

Trasa maratonu z Torunia do Bydgoszczy jest trudniejsza niż z Bydgoszczy do Torunia, a wynika to z konfiguracji terenu - dominują długie, ale niewysokie podbiegi. W tym roku również pogoda nie sprzyjała bieganiu, temperatura dochodziła do 30 stopni, a na niebie brakowało choćby jednej chmury.

Ilustracje: Tomasz Pokorniecki (2010)

Tegoroczna edycja Maratonu Metropolii była po raz pierwszy nie tylko imprezą sportową, ale charytatywną. W imieniu swoim oraz dzieci z Fundacji Ducha, chcielibyśmy Wam podziękować za udział w naszej imprezie. Część przychodu z wpisowego zostanie przekazana na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych.

Do zobaczenia za rok na mecie w Toruniu!

Informujemy jednocześnie, że przyjmujemy już zapisy na Półmaraton Św. Mikołajów, zapraszamy na stronę www.biegmiklajow.pl