Kalisz, 27 pazdziernika 2009, 09:42, 1642/143590

LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: KALISZ

Na zdjęciu: zwycięzca Paweł Szymandera

Paweł Szymadera z Truchciku Łubianka wygrał 25. Supermaraton Kalisia, w ramach którego po raz pierwszy od 8 lat rozegrane zostały mistrzostwa Polski w biegu na 100 km.

Mistrzem Polski został trzeci na mecie Andrzej Baran z Kalisza. Zawody po raz piąty z rzędu rozegrane zostały na podkaliskiej trasie z atestem PZLA i IAAF ze startem w Stawiszynie i metą w Blizanowie. Faworytem imprezy był 26-letni Jewgienij Głyba, który legitymuje się rekordem życiowym na 100 km 6 godzin i 53 minuty.

Ukrainiec przyjechał do Blizanowa specjalnie po to, aby poprawić swój rezultat i zdobyć klasę mistrzowska międzynarodową, bowiem na Ukrainie nie ma biegu dającego takie możliwości. Od początku narzucił niesamowite tempo, pokonując 10 km w 40 minut, a 25 km w 1 godzinę i 36 minut.

Ze stratą kilkunastu minut podążała za nim grupa pościgowa, w której znaleźli się Roman Elwart z Pucka oraz dwaj kaliszanie - Andrzej Baran i Dariusz Cichorek. Późniejszy zwycięzca 36-letni Paweł Szymandera z początku biegł na 5-6 miejscu, ale w przeciwieństwie do rywali udało mu się utrzymać równe tempo.

Ukraińca wyprzedził dopiero na 94 kilometrze, przy czym Głyba był przekonany, że cały czas prowadzi, a Polak ma do pokonania jeszcze jedno okrążenie. 10 minut za zwycięzcą dobiegł do mety Andrzej Baran, zwycięzca setki sprzed 3 lat. Kaliszanin narzekał na pogodę, a przede wszystkim dużą wilgoć. Był jednak szczęśliwy, bo został mistrzem Polski. Szymandera biega dopiero od dwóch lat, nie ma licencji PZLA, więc w walce o medale się nie liczył.

Wicemistrzem Polski został Dariusz Cichorek a brązowy medal zdobył Dariusz Guzowski z Borzytuchomia. W gronie pań triumfowała Iwona Zukowska z Wrześni, przed Aleksandrą Niwińską z Chojnowa i Aurelią Stołowską z Elbląga.

Pierwsze MP pań na 100 km nie doszły do skutku, bo na starcie stanęła tylko jedna kobieta z licencją PZLA. W sumie bieg ukończyło ponad 160 zawodników, w tym 113 pokonało dystans 100 km., a pozostali 55, 70 lub 85 km. Tym samym był to największy w historii Polski ultramaraton. Bieg odbywał się pod patronatem medialnym portalu MaratonyPolskie.PL

Zawody zorganizowało Kaliskie Towarzystwo Sportowe Supermaraton. Największego wsparcia organizatorom udzieliły firmy Biovico (LYPRINOL), ENERVIT, Agora Kalisz, Jako Kokanin, Andrzej Sobczak Kalisz, Salon Prasowy Karola oraz Piekarnia Paraczyński.

2009-10-22 - Już w najbliższą sobotę 25 Supermaraton ...