Katowice, 05 pazdziernika 2009, 19:55, 1530/68977Bohdan Witwicki

LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU 24-GODZINNEGO
LINK 5: ZOBACZ WYNIKI MARATONU KUKUCZKI
LINK 6: ARCHIWUM: KATOWICE

W dniach 3-4 października odbył się Katowicki Festiwal Biegowy organizowany przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.

Dopisała pogoda, dopisali również zawodnicy oraz znani sportowcy którzy towarzyszyli naszej imprezie (m.in. Tomasz Sikora, Justyna Kowalczyk). Każdy biegacz mógł znaleźć odpowiednią dla siebie konkurencję. Dla najmłodszych przygotowano biegi sztafetowe na symbolicznym dystansie 8 828 (najwyższy szczyt Świata, zdobyty oczywiście również przez Jerzego Kukuczkę). Rywalizowały między sobą drużyny szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów.

O godzinie 20.00 przy muzyce zespołu Feel ruszyli na trasę biegu 24 godzinnego ultramaratończycy. Na starcie stanęło 56 zawodników. 44 osoby pokonały dystans 115 876 m (suma wysokości wszystkich 14. ośmiotysięczników w Himalajach - "Korona Himalajów" zdobytych przez Kukuczkę).

Rywalizację wygrał Wojciech Pismenko pokonując dystans 225 830 m, drugi był Waldemar Pędzich z dystansem 218 488 m a trzecie miejsce zajął August Jakubik który pokonał 204 185 m.

Ilustracje: Bohdan Witwicki (2009)

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Mizera - 172 969 m, przed Danutą Kozłowską - 155 832 m i Iwoną Król która pokonała dystans 121 382 m. Rektor AWF Katowice prof. Zbigniew Waśkiewicz również startował w tej trudnej konkurencji i przebiegł 118 km 347 m.

Drugiego dnia zawodów rozegrano II Drużynowy Maraton Kukuczki. Wystartowało 66. drużyn. Wygrała drużyna "Klub skialpinistyczny KANHADAR 1" której to wszyscy przebiegli dystans maratoński uzyskując łączny czas 36:36:39. Kolejne miejsca zajęły drużyny: "Ścieżki biegowe Nike Park Chorzowski" oraz AZS AWF Katowice Metallica Team". W biegu wystartowało łącznie 599 zawodników.

Na zakończenie zawodów dla wszystkich biegaczy i mieszkańców miasta zagrał zespół Myslovitz.