Ameryka Północna, 22 stycznia 2008, 14:57Andrzej Więciorkowski
2 miejsce Zofii Więciorkowskiej w hali

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - AMERYKA PółNOCNA

W sobotę 19 stycznia 2008 w hali sportowej Uniwersytetu Cornell w Ithaca w stanie Nowy Jork przeprowadzono miting lekkoatletyczny podczas którego odbyły się biegi na dystanie 1 mili elity zawodników powyżej 40 lat z USA i Kanady. Do startu w kategorii kobiet została zaproszona Polka - Zofia Więciorkowska - zawodniczka AZS UWM w Olsztynie, aktualna wicemistrzyni świata na dystansie 800m, 1500m oraz 2000 m z przeszkodami. Była to już 41 edycja najstarszego na świecie mityngu masters na jedną milę, w którym od 28 lat biegają również kobiety.

Wśród kobiet zwyciężyła 42 letnia Amerykanka Alisa Harvey, która jako pierwsza kobieta w 28 letniej historii biegu pokonała barierę 5 minut uzyskując czas 4:52,33. Druga linię mety mineła 44 letnia Polka Zofia Więciorkowska, która uzyskała czas 5:08:95. Na trzecim miejscu była również Amerykanka 41 letnia Kim Sheffield z czasem 5:10,74.

„W biegu tym nie myślałam o Alis Harvey (w sezonie letnim 2007 uzyskała na 800m 2:07, 23 i 1 mila 4:47,26), która od samego początku wspierana przez "zająca" prowadziła bieg, ale skupiłam się na walce o 2 miejsce. Cały czas kontrolowałam bieg przewadząc stawce 7 zawodniczek. Na 6 okrążeniu co prawda na krótko mineły mnie 2 zawodniczki jednak nie na długo. Na ostatnich 200m przyśpieszyłam i ukończyłam bieg na 2 pozycji z czego byłam bardzo zadowolona" - powiedziała po biegu Więciorkowska

Wynik uzyskany przez Zofię Więciorkowską jest halowym rekordem Polski na dystansie 1 mili (1609 m) zawodników w kategorii masters (40+) oraz kolejnym 10 rekordem Polski jaki ustanowiła w ciągu ostatnich 3 lat na - 200m, 400m, 800m, 1500m, 2000m z przeszkodami oraz 1 milę w hali i na stadionie.