Dania, 27 wrzesnia 2023, 08:12, 1596/805077Materiał prasowy
Mistrzostwa Europy Niesłyszących w maratonie Odense - trzy medale dla Polski

LINK 1: ZOBACZ STRONĘ Z WYNIKAMI
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - DANIA

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Niesłyszących w maratonie odbywają się w cyklu czteroletnim połączone z maratonem HCA Marathon z pełnosprawnymi zawodnikami. Gospodarzem Mistrzostw Europy została Dania a organizatorem wydarzenia był Europejska Organizacja Sportu Głuchych (EDSO) i Duńska Federacja Sportu Głuchych Dansk Døve-Idrætsforbund.

Sponsorem wydarzenia był William Demant Fonden, Oticon People First, Puma, Bruhn, Bambusa, OK, Kaiser Sport&Ortopedi, Rejsechefen, Christensen Kjarulff.

Mistrzem Europy Głuchych Kobiet została najszybsza bezkonkurencyjna reprezentantka z Niemiec Alder-Baerens Nele z wynikiem 2:58:33. Drugie miejsce wśród kobiet zajęła Włoszka Gogna Cristina z czasem 3:05:02 a trzecie miejsce w tej kategorii zajęła nasza Polka Agata Kosztowny (3:12:45). Na czwartym miejscu zajęła Małgorzata Mejka z wynikiem 3:17:28 a Monika Nowak piąte miejsce (3:17:50)

Wśród mężczyzn mistrzem Europy Głuchych został nasz Polak Tomasz Gawroński z bardzo dobrym czasem 2:39:42. Pozostałe miejsca na podium Mistrzostw Europy Głuchych w debiucie maratońskim zdobył srebrny medal Michał Wojciechowski (2:41:41) a trzecie miejsce zajął reprezentant z Hiszpanii Gonzalez Valiente Juan z czasem 2:42:43 a Rafał Nowak nie ukończył do mety.

Trenerem zawodników jest Rafał Śliwka i Marek Jakubowski.

Wyjazd został dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki poprzez Polski Związek Sportu Niesłyszących zaś wyjazd dofinansowała firma Demant busem z grodu Gryfa ze Szczecina do Danii w mieście Odense w blisko 700-kilomentrowa podróż.