redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Warszawa, 16 sierpnia 2019, 11:11, 940/153475Janusz Kalinowski
Mityng 40-lecia Maratonu Pokoju

LINK 1: ELEKTRONICZNE ZGŁOSZENIA
LINK 2: ARCHIWUM: WARSZAWA      

Sentymentalne wspomnienia, rozmowy, wywiady z wyjątkowymi osobami, projekcje fantastycznych filmów, historyczne upominki... A to wszystko z okazji 40-lecia Maratonu Pokoju. Klub Sportowy Polskie Himalaje – Biuro Biegu Stulecia oraz maratonypolskie.pl zapraszają na jubileuszowe spotkanie w sobotę 28 września o godz. 18 do sali kinowej Centrum Olimpijskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4)

Rejestracja przez portal Datasport

Rok 1979. Czas głębokiej komuny. W styczniu zima stulecia paraliżuje cały kraj. Latem na pierwszą pielgrzymkę do ojczyzny przylatuje św. Jan Paweł II. Miesiąc później w Lublinie Edward Gierek odsłania pomnik Bolesława Bieruta. We wrześniu do kin wchodzą "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy, a ostatniego dnia września po raz pierwszy w kraju, w Warszawie, odbył się masowy bieg długodystansowy – Maraton Pokoju, otwarty zarówno dla zawodowców, jak i dla amatorów. Ukończyło go 1861 osób, a rok później aż 2289.

Tak duża frekwencja w zawodach w socjalistycznym kraju, w którym brakowało wszystkiego, a bieganie nie miało zwolenników, była ogromnym zaskoczeniem, zwłaszcza dla organizatorów podobnych zawodów za granicą. Np. w pierwszym maratonie w Nowym Jorku wystartowało 127 osób, a do mety dotarło zaledwie 55.

W sobotę 28 września zapraszamy wszystkich miłośników biegania, a w szczególności uczestników Maratonu Pokoju, który w 1992 roku zmienił nazwę na Maraton Warszawski. W programie spotkania, oprócz wywiadów z gwiazdami tamtych lat, projekcja filmów, m.in. „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego ze znakomitą obsadą aktorską.

To historia Jerzego Górskiego, który był na samym dnie a potem dotykał gwiazd. Swój pierwszy maraton pokonał w 3 godziny 56 minut zaledwie po 10 miesiącach od rozpoczęcia terapii w ośrodku Monaru. W ósmej edycji Maratonu Pokoju w 1986 roku zajął 774. miejsce wynikiem 3:43.28

Redaktor naczelny portalu maratonypolskie.pl Michał Walczewski zaprezentuje wyjątkowy film. Wyjątkowy, bowiem jest jego realizatorem od A do Z. Występuje jako operator, narrator, montażysta, reżyser, producent...

Na historycznym dziś plakacie I Maratonu Pokoju widnieje informacja: „Maratończykom będą towarzyszyły czołowe polskie zespoły jazzu tradycyjnego: Old Timers (start-meta), Swing Workshop (punkty żywieniowe), Gold Washboard (przed czołówką na całej trasie). Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą, jednym z najlepszych zespołów w Europie.

Jego lider Zbigniew Konopczyński, jeden z najwybitniejszych polskich puzonistów, zapowiedział, że z przyjemnością przybędzie na mityng 28 września.

Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

arrek777

Autor: arrek777, 2019-08-25, 18:01 napisał/-a:
ja pamiętam tamte czasy kiedy biegałem mam te same medale różniły się rokiem .Kilku moich kolegów już zmarło .Ja byłem pierwszym maratończykiem w kapuście opis maratończyków na całej stronie no oczywiście pisali o mnie bez ananimowo .już nie biegam maratonów ale połówki są

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768