redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Zagranica, 10 kwietnia 2019, 16:05, 1695/203610
Krzysiek_biega
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Rotterdam, Madryt, Wiedeń, Rzym, Pragę, Berlin

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA      

Za nami niesamowity weekend, podczas którego w kilkudziesięciu lokalizacjach na świecie odbywały się bardzo mocne biegi. W szczytowych momentach niedzielnego przedpołudnia natężenie informacyjne napływających wieści z biegowych aren Polski, Europy i świata było tak duże, że nie sposób było nadążyć za wszystkimi wydarzeniami jednocześnie.

Dlatego też w tym tygodniu nasz tradycyjny przegląd wydarzeń minionego weekendu podzielony został na poszczególne dystanse, co pozwoli uporządkować wysyp wyników i relacji z całego świata, również tych dotyczących świetnych występów Polaków

MARATON

ROTTERDAM: Relację z biegowych tras rozpoczynamy od wydarzeń związanych z NN Rotterdam Maratonem, gdzie Kenijczyk Marius Kipserem obronił swój tytuł wywalczony przed rokiem z czasem 2:04:11. Wśród kobiet najszybsza była Ashete Bekere z wynikiem 2:22:55. Poza czynnikiem, który był obecny przy wszystkich biegach weekendu, czyli dominacji biegaczy z Afryki, warto wyłapać również ciekawe rezultaty, wydarzenia, rozstrzygnięcia z dalszych miejsc, a do takich należy z pewnością wynik Koena Naerta. Belg, mistrz Europy z Berlina uzyskał rezultat 2:07:39 (wynik co do sekundy identyczny, jak rekord Polski Henryka Szosta) i jako jedyny postawił się afrykańskiej koalicji wbiegając na 7-mym miejscu.

Mimo swojego rewelacyjnego czasu na mecie, Naert nie był jednak najszybszym z Europejczyków, jako że na wyższych miejscach finiszowali: biegający dla Turcji Kenijczyk Kaan Kigen Özbilen i reprezentujący Holandię Somalijczyk Abdi Nageeye.

Najlepiej z Polaków, którzy rokrocznie chętnie odwiedzają Rotterdam był Piotr Mielewczyk, który uzyskał czas 2:37:52

MEDIOLAN: Po raz pierwszy w historii zdarzyło się, by jednego dnia w dwóch różnych lokalizacjach na świecie uzyskano wynik poniżej 2 godzin i 5 minut. Takiej sztuki dokonali w niedzielę: wspomniany wyżej Marius Kipserem w Rotterdamie i zwycięzca 19-tej edycji Generali Milano Marathon Titus Ekiru, który królewski dystans poprowadzony ulicami Mediolanu przebiegł w czasie 2:04:46. Zarówno w biegu panów, jak i pań padły najszybsze w historii wyniki maratońskie uzyskane na włoskiej ziemii - wśród pań najszybsza okazała się Vivian Kiplagat z rezultatem 2:22:53

"Jestem zaskoczony, bo sam nie przypuszczałem, że pobiegnę dziś tak szybko." - komentował swój występ Titus Ekiru, który w ostatnich miesiącach robi zawrotną maratońską karierę wygrywając większość biegów w których startuje. Triumf w Rzymie to jego kolejny skalp po wygranych w maratonach w Sewilli 2017 oraz przed rokiem w Meksyku i Honolulu. Spośród Włochów najlepiej spisał się Stefano La Rosa, który uzyskał czas 2:14:16. Najwyżej sklasyfikowanym z Polaków został Jacek Latała, któremu zmierzono czas 2:54:28

RZYM: Pozostajemy we Włoszech, by zajrzeć na maratońską trasę poprowadzoną historycznymi ulicami i zabytkowymi zakątkami "Wiecznego Miasta". W tegorocznej edycji Acea Rome Marathon dominowali reprezentanci Etiopii: Tebalu Zawude wygrał bieg mężczyzn z czasem 2:08:37 i wspólnie ze swoimi rodakami skompletował pięć czołowych miejsc na mecie. Włoscy kibice gorąco wspierali Daniele Meucciego w nadziei, że postawi się on skutecznie rywalom z Afryki. Mistrz Europy w maratonie z 2014 roku z Zurychu wskutek problemów żołądkowych zmuszony był jednak zejść z trasy na 33-cim kilometrze. W biegu pań Etiopka Megertu Alemu z czasem 2:22:52 o jedną sekundę poprawiła poprzedni rekord trasy w Rzymie.

"To był trudny maraton i wymagająca trasa, śliska kostka i kamieniste podłoże na pewno nie pomagały w szybkim bieganiu." - komentowała swój występ Alemu.

DAEGU: Bardzo mocne bieganie miało miejsce również w Korei Południowej - w Daegu, czwartym co do wielkości mieście tego kraju rozegrany został w niedzielę bieg maratoński w ramach cyklu IAAF Silver Label. Tu o rekord trasy pokusił się Kenijczyk Felix Kipchirchir, który wpadł na metę ze świetnym rezultatem 2:05:33, a cała czołowa czwórka w biegu panów uzyskała wyniki poniżej 2:07. Pamela Rotich odzyskała tytuł mistrzyni z Daegu wywalczony przed dwoma laty i wygrała rywalizację kobiet z wynikiem 2:28:10.

WIEDEŃ: Rywalizację w stolicy Austrii obserwowaliśmy bacznie pod kątem zapowiadanego występu Błażeja Brzezińskiego. Czołowy polski maratończyk ostatnich lat wskutek kontuzji łydki zszedł jednak z trasy po około 10 kilometrach. W czołówce natomiast zgodnie z oczekiwaniami sprawy w swoje ręce wzięli biegacze afrykańscy: w 36-tej edycji maratonu w Wiedniu Kenijka Nancy Kiprop ustanowiła nowy rekord trasy z czasem 2:22:12. Bieg mężczyzn natomiast z rekordem życiowym poprawionym o niemal 4 minuty wygrał Vincent Kipchumba z czasem 2:06:56, przed reprezentującym Szwajcarię Tadesse Abrahamem (2:07:24). 16-te miejsce wśród kobiet zajęła Paulina Janik z Jeleniej Góry, która zameldowała się na mecie z wynikiem 2:59:34.

HANOWER: Kenijczyk Silas Mwetich, który przed rokiem wygrał Bieg Świętego Dominika okazał się najlepszy podczas tegorocznej edycji HAJ Hannover Marathon. Biegający do tej pory przeciętnie na dystansie maratonu, a specjalizujący się w dystansach krótszych Mwetich o ponad 7 minuty poprawił swój rekord życiowy i wpadł na metę z czasem 2:09:37. Najlepiej z Europejczyków spisał się Estończyk Tiidrek Nurme (2:13:40) , natomiast największy faworyt miejscowych kibiców Arne Gabius finiszował jako siódmy z czasem 2:14:29

To co jednak najciekawsze z perspektywy polskich kibiców wydarzyło się w biegu pań, gdzie Karolina Nadolska stoczyła znakomitą walkę z kenijsko-etiopską koalicją i zajęła trzecie miejsce ze świetnym czasem 2:27:43. Multimedalistka krajowych imprez na różnych dystansach wypełniła tym samym maratońskie minimum na igrzyska olimpijskie Tokio 2020 wyznaczone przez IAAF.

PÓŁMARATON:

STAMBUŁ: Relację z tras półmaratońskich rozpoczynamy od zawodów zaliczanych do elitarnego cyklu IAAF Gold Label Race w Stambule, gdzie tradycyjnie już padły doskonałe rezultaty. Kenijka Ruth Chepngetich z czasem 1:05:30 pobiła swój własny rekord trasy i zdominowała rywalizację pań. Zawodniczka ta znajduje się w tym roku w doskonałej formie - w styczniu w Dubaju zwyciężyła bieg maratoński z czasem 2:17:08 co wciąż jest wynikiem nr 1 na tegorocznych listach światowych. Jej niedzielny wynik półmaratoński plasuje ją na drugim miejscu w tym roku i 11-tym na listach all-time.

Dobrze znana z polskich tras Ukrainka reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskovic zajęła 10-te miejsce z czasem 1:13:54. Fantastyczne wyniki odnotowano również w biegu panów, gdzie do zwycięstwa potrzeba było złamania bariery 60 minut. O wyczyn ten pokusił się Bernard Ngeno z Kenii, któremu zmierzono czas 59:56. Czołowa szóstka na mecie pobiegła szybciej niż 61 minut, 11 zawodników szybciej niż 62 minuty i aż 15-tu złamało barierę 63 minut.

BERLIN: Najbardziej medialnym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej edycji Generali Berlin Half Marathon miał być występ Holenderki Sifan Hassan. Mistrzyni Europy na 5000 metrów i rekordzistka Europy w półmaratonie miała zamiar przypuścić atak na rekord świata. Mimo, że ta sztuka nie powiodła się jej, to i tak Hassan uzyskała znakomity rezultat 1:05:45 bijąc tym samym 13-letni rekord imprezy w stolicy Niemiec.

"Dałam dziś z siebie wszystko, mamy początek sezonu i być może zabrakło odrobinę szybkości by pokusić się o jeszcze lepszy wynik." - komentowała swój występ Sifan Hassan. W przeciwieństwie do biegu pań, gdzie zwyciężczyni zostawiła rywalki daleko z tyłu, bieg mężczyzn miał bardzo zacięty przebieg, a o ostatecznej kolejności na mecie zadecydował finisz w okolicach Bramy Brandenburskiej. William Wanjiku z Kenii zwyciężył z czasem 1:01:00, o sekundę przed swoim rodakiem Alfredem Ngeno.

MADRYT: Rekordowy klimat towarzyszył również ściganiu ulicami Madrytu podczas biegu półmaratońskiego w tym mieście. Kenijczyk Kipkemoi Kiprono z czasem 1:01:47 poprawił poprzedni rekord trasy i zdecydowanie wygrał rywalizację mężczyzn w stolicy Hiszpanii. Najszybszy z Hiszpanów był weteran sceny maratońskiej Javier Guerra z czasem 1:03:57. Pięć pierwszych miejsc na mecie w biegu pań zajęły Etiopki, a najszybsza z nich okazała się Tigist Teshome z czasem 1:10:08. Najszybszą z Europejek była Sara Dossena z Włoch, której zmierzono czas 1:13:20.

PRAGA: Niezwykle mocne bieganie obserwowaliśmy w sobotę w Pradze, gdzie w ramach cyklu biegów RunCzech odbyły się zawody Sportisimo Prague Half Marathon. Tu odnotowano najszybsze półmaratońskie wyniki weekendu: zwyciężył 23-letni Kenijczyk Bernard Kimeli z czasem 59:07, broniąc tym samym mistrzowski tytuł sprzed roku. Sekundę za nim na metę wpadł jego rodak - Felix Kibitok. Trzecie miejsce z czasem 59:20 zajął Stephen Kiprop. Najlepiej z Europejczyków, przy ogromym wsparciu kibiców dopingujących przy trasie spisał się Czech Jiri Homolac, który zajął 12-te miejsce z czasem 1:04:03

Reprezentująca Kazachstan Kenijka Caroline Kipkirui wygrała rywalizację pań z czasem 1:05:41, przed inną Kenijką z tymże reprezentującą Izrael, Lonah Chemtai Salpeter, której odnotowano rezultat 1:06:09. Najlepiej z Polaków w półmaratonie w Pradze spisał się Patryk Sarżyński, który z rezultatem 1:17:19 wpadł na metę na 81-mym miejscu.

KIJÓW: Ciekawe półmaratońskie wydarzenia rozegrały się również za naszą wschodnią granicą, w ramach zawodów Nova Poshta Kyiv Half Marathon. Bieg ten zapowiadany był jako starcie silnej koalicji czołowych Ukraińców z zaproszonymi biegaczami z Afryki. Znani z polskich biegów: Ihor Russ, Dmytro Lashyn, Pavlo Oliniyk i Roman Romanenko postawili trudne warunki afrykańskim rywalom. Ostatecznie jednak podium w całości zapełnili biegacze z Czarnego Lądu, odpowiednio Bernard Sang (1:03:42), Hurisa Derara (1:03:44) i Berhane Tesfay (1:04:00). Najszybszy z Ukraińców Romanenko zajął 5-tą lokatę z czasem 1:04:36. W rywalizacji pań najszybsza była Kenijka Daisy Kimeli z czasem 1:10:53. Najlepsza z reprezentantek Ukrainy Darya Mykhaylova finiszowała tuż za podium z wynikiem 1:11:50.

10 mil

WASZYNGTON: Przenosimy się za ocean, do USA - po emocjach związanych z maratonami i półmaratonami przyjrzymy się wydarzeniom, jakie miały miejsce w niedzielne przedpołudnie w Waszyngtonie podczas kolejnej edycji biegu Credit Union Cherry Blossom Ten Mile Run. Tu na dystansie 10 mil odnotowano kapitalne wyniki - Kenijka Rosemary Wanjiru zwyciężyła bieg pań z nowym rekordem trasy 50:42. Poprzedni rekordowy wynik uzyskany przez Colleen De Reuck przetrwał aż 21 lat! W rywalizacji mężczyzn z czasem 45:36 wygrał Etiopczyk Jemal Yimer, natomiast Stanley Kebenei który przybiegł na czwartej pozycji uzyskał czas 46:00 i tym samym pobił rekord USA ustanowiony w 1983 roku przez Grega Meyera.

5 km

CARLSBAD: Na sam koniec przeglądu weekendowych wydarzeń pozostajemy w USA i przenosimy się do Carlsbad w stanie Kalifornia. Tu wielokrotny mistrz NCAA Edward Cheserek wyrównał rekord świata na dystansie 5 km ustanowiony kilka tygodni temu w Monako przez Juliena Wandersa. Kenijczykowi przez pierwsze dwa kilometry towarzyszył polskiego pochodzenia zawodnik reprezentujący USA, Craig Nowak, jednak na kolejnych etapach biegu dominacja Chesereka była już niepodważalna.

Drugie miejsce zajął inny Kenijczyk David Bett, który na metę przybiegł z czasem 13:54, dopiero 25 sekund za zwycięzcą.

7.04.2019: Hannover marathon (Niemcy)

Mężczyźni:
1. Silas MWETICH KEN 2:09:37
2. Hosea KIPKEMBOI KEN 2:10:40
3. Alebachew Debas WALE ETH 2:10:57
4. Abdela Godana GEMEDA ETH 2:13:14
5. Edwin Kangogo KIMAIYO KEN 2:13:25
6. Tiidrek NURME EST 2:13:40
7. Arne GABIUS GER 2:14:29
8. Teklemariam Medhin WELDESLASIE ERI 2:17:45
9. Ilian TIAPKIN KGZ 2:18:27
10. Marco JOSEPH TAN 2:20:15
11. Duane FORTUIN RSA 2:21:30

Kobiety:
1. Racheal Jemutai MUTGAA KEN 2:26:15
2. Tigist MEMUYE ETH 2:27:43
3. Karolina NADOLSKA POL 2:27:43
4. Susan Kipsang JEPTOO KEN 2:29:00
5. Mesera Hussen DUBISO 2:31:18
6. Bojana Bjeljac CRO 2:31:26

7.04.2019: Vienna marathon (Austria)

Mężczyźni:
1. Vincent KIPCHUMBA KEN 2:06:56
2. Tadesse ABRAHAM SUI 2:07:24
3. Solomon MUTAI UGA 2:08:25
4. Raymond CHOGE KEN 2:09:02
5. Henry CHIRCHIR KEN 2:09:16
6. Brimin MISOI KEN 2:09:31
7. Vincent YATOR KEN 2:10:02
8. Robert CHEMOSIN KEN 2:10:09
9. Edwin KOSGEI KEN 2:10:11
10. Kenneth KETER KEN 2:10:15
11. Lemawork KETEMA AUT 2:10:44
12. Terefa DELEBA ETH 2:10:49
13. Valentin PFEIL AUT 2:12:55
14. Jaume LEIVA ESP 2:13:06
15. Gilbert KIRWA KEN 2:13:13

Kobiety:
1. Nancy KIPROP KEN 2:22:12
2. Angela TANUI KEN 2:25:37
3. Maurine CHEPKEMOI KEN 2:26:16
4. Rahma TUSA ETH 2:26:58
5. Milliam EBPNGON 2:29:33
6. Eva WUTTUI AUT 2:34:12
7. Rutendo NYAHORA ZIM 2:34:49

7.04.2019: Rome marathon (Włochy)
Mężczyźni:
1. Tebalu Zawude HEYI ETH 2:08:37
2. Tesfa Tiruneh WORKNEH ETH 2:09:17
3. Yihuniligne Adame AMSALU ETH 2:09:53
4. Musa Babo IDO ETH 2:09:55
5. Brihanu Teshome DEMISIE ETH 2:10:31
6. Felicien MUHITIRA RWA 2:10:58
7. Melaku Belachew BIZUNEH ETH 2:13:51
8. Onesphore NZIKWIKUNDA BDI 2:15:04
9. Haimanot Mateb MULUNEH ETH 2:15:10
10. Alfred Kimeli RONOH KEN 2:16:44

Kobiety:
1. Megertu ALEMU ETH 2:22:52
2. Muluhabt TSEGA ETH 2:26:41
3. Chaltu NEGESSE ETH 2:30:45
4. Laila SOUFYANE ITA 2:34:54
5. Mestawet TADESSE ETH 2:36:46
6. Alemi Tsegaye DEGEFA ETH 2:48:43

7.04.2019: Daegu marathon (Korea)

Mężczyźni:
1. Filex KIPCHIRCHIR KEN 2:05:33
2. Shifera Tamru AREDO ETH 2:06:21
3. Fred MUSOBO UGA 2:06:55
4. Kennedy Kiprop CHEBOROR KEN 2:06:59
" 5. Evans Kipkoech KORIR KEN 2:07:09
6. Tsegay TUEMAY ERI 2:09:07
7. Vitalis KWEMOI KEN 2:11:25
8. Duncan Kipkurui MAIYO KEN 2:11:27
9. Solomon Lema BIRATU ETH 2:11:30
10. Weldu Negash GEBRETSADIK NOR 2:11:48
11. Birhanu Girma DEGEFA CAN 2:14:50
12. Park MINHO KOR 2:15:45
13. Mark Kosgei KIPTOO KEN 2:18:33

Kobiety:
1. Pamela Jepkosgei ROTICH KEN 2:28:10
2. Medina Deme AMINO ETH 2:28:11
3. Choi KYUNGSUN KOR 2:29:06
4. Mulu SEBOKA ETH 2:33:04
5. Esther Chesang KAKURUI KEN 2:38:09
6. Janet Jelagat RONO KEN 2:41:17
7. Priscilla CHELANGAT UGA 2:41:39

7.04.2019: Ibiza marathon (Hiszpania)

Mężczyźni:
1. Eliud Kibet TOO KEN 2:14:30
2. Martin CHERUIYOT KEN 2:16:16
3. Maciej ŁUCYK 2:41.53

Kobiety:
1. Belainesh Yami GURMU ETH 2:34:30
2 Sarah FLANAGAN 3:08.38

7.04.2019: Madrid half-marathon (Hiszpania)

Mężczyźni:
1. Kipkemoi KIPRONO KEN 1:01:47
2. Tesfaye ABERA 1:01:59
3. Ronald Kiprotich KIRUI KEN 1:02:02
4. Gebrie Erkihum JENBERIE ETH 1:02:47
5. Langat KIPKIRUI KEN 1:02:59
6. Daniel Lemashon SALEL 1:02:59
7. Bernard Kiprop KIPYEGO 1:03:04
8. Desmond MOKGOBU RSA 1:03:55
9. Reuben NARRY KEN 1:03:57
10. Javier GUERRA ESP 1:03:57

Kobiety:
1. Tigist TESHOME ETH 1:10:08
2. Hawi MEGERSA ETH 1:10:55
3. Abebech MULUGETA ETH 1:11:08
4. Obse ABDETA ETH 1:11:20
5. Aberu AYANA ETH 1:12:15
6. Elvanie NIMBONA BDI 1:13:08
7. Sara DOSSENA ITA 1:13:20
8. Soukaina ATANANE MAR 1:13:39
9. Urge DECHASA ETH 1:13:39
10. Aicha BANI MAR 1:15:41

7.04.2019: Berlin half-marathon (Niemcy)

Mężczyźni:
1. William WANJIKU KEN 1:01:00
2. Rhonzas KILIMO KEN 1:01:01
3. Alfred NGENO KEN 1:01:02
4. Cheshari JACOB KEN 1:01:20
5. Wilfred KIMITEI KEN 1:01:53
6. Maru TEFERI ISR 1:02:05
7. Richard RINGER GER 1:02:10
8. Gerard VINCENT KEN 1:02:27
9. Amanal PETROS GER 1:02:32
10. Haimro ALMAYA ISR 1:02:58

Kobiety:
1. Sifan HASSAN NED 1:05:45
2. Veronica NYARUAI KEN 1:08:51
3. Selamawit BAYOULGN ETH 1:09:02
4. Naumi VAATI KEN 1:09:40
5. Cynthia KOSGEI KEN 1:10:33

7.04.2019: Istanbul half-marathon (Turcja)

Mężczyźni:
1. Benard NGENO KEN 59:56
2. Abayneh DEGU ETH 59:58
3. Hillary KIPCHUMBA KEN 1:00:01
4. Haymanot ALEW ETH 1:00:26
5. Adugna Takele BIKILA ETH 1:00:26
6. Ali KAYA TUR 1:00:58 7. Peter KWEMOI KEN 1:01:18
8. Aziz LAHBABI MAR 1:01:26
9. Frankline Keitany NGELEL KEN 1:01:31
10. Guye ADOLA ETH 1:01:44

Kobiety:
1. Ruth CHEPNGETICH KEN 1:05:30
2. Dorcas Jepchirchir TUITOEK KEN 1:06:33
3. Helen TOLA ETH 1:06:45
4. Netsanet GUDETA 1:08:04
5. Yasemin CAN TUR 1:08:29
6. Delvine MERINGOR KEN 1:08:35
7. Meskerem AMARE ETH 1:09:18
8. Silenat YISMAW ETH 1:11:08
9. Perendis LEKAPANA KEN 1:13:00

7.04.2019: Prague half-marathon (Czechy)

Mężczyźni
1. Benard KIMELI KEN 59:07
2. Felix KIBITOK KEN 59:08
3. Stephen KIPROP KEN 59:20
4. Geoffrey Kimutai KOECH KEN 1:00:30
5. Henry RONO KEN 1:00:37
6. Moses KIBET UGA 1:00:59
7. Moses Kipngetich KEMEI KEN 1:01:19
8. Yohanes GHEBREGERGIS ERI 1:01:44
9. Ishmael Chelanga KALALE KEN 1:01:45
10. Philimon Kipkorir MARITIM KEN 1:02:04

Kobiety:
1. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KAZ/KEN 1:05:44
2. Lonah Chemtai SALPETER ISR 1:06:09
3. Lydiah MATHATHI KEN 1:07:47
4. Lucy CHERUIYOT KEN 1:08:27
5. Trihas GEBRE ESP 1:10:03
6. Diane NUKURI USA 1:11:16Komentarze czytelników - brakskomentuj informację
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768