redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Włochy, 18 marca 2019, 07:39, 872/112645Janusz Kalinowski
Zdobądź Monte Cassino. Biegiem!

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WłOCHY      

Biegiem na Monte Cassino! Ta niecodzienna lekcja patriotyzmu ma połączyć sport z odkrywaniem jednej z najpiękniejszych kart polskiej historii. Wszystko ku chwale poległych żołnierzy. „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” - głosi napis przy wejściu na cmentarz.

Zbliża się 75. rocznica bitwy o Monte Cassino. 18 maja 1944 roku 2 Korpus Polski na czele z generałem dywizji Władysławem Andersem zdobył łańcuch wzgórz we włoskich Apeninach. Jedna z najkrwawszych walk II wojny światowej pochłonęła ponad tysiąc polskich żołnierzy. Bieg i trekking na Monte Cassino szlakiem, którym 75 lat temu podążali Polacy ma być ukłonem w stronę wielkiej historii tego miejsca i ludzi tam poległych. Oddali Bogu ducha, ziemi włoskiej ciało, a serca Polsce.

Każdy z uczestników pobiegnie ku chwale jednego z żołnierzy pochowanych na Polskim Cmentarzu Wojennym. Walka z górą i własnymi słabościami ma być odzwierciedleniem nieziemskiego wysiłku, jaki Korpus włożył w zdobycie klasztoru. Bieg połączony będzie z udziałem w oficjalnych, państwowych obchodach rocznicowych. Pozostało już niewiele miejsc noclegowych w Cassino i okolicach, podobnie jak i w samolotach w dobrych cenach.

Zgłoszenia należy wysłać na adres polskiehimalaje@tlen.pl

Na hasło „maratonypolskie.pl” istnieje możliwość przyznania kilku miejsc na wyjazd w promocyjnej cenie 1120 zł obejmującej przelot i zakwaterowanie w pensjonatowych apartamentach.

Ramowy plan pobytu we Włoszech:

16 maja (czwartek) – po przylocie do Neapolu i pozostawieniu bagaży możemy udać się na wulkan Wezuwiusz lub zwiedzić Pompeje i pod wieczór dojechać pociągiem do Cassino (ok. 2 h)

17 maja (piątek) – po śniadaniu możemy pojechać pociągiem do Rzymu (ok. 2 h) i wrócić wieczorem; tego dnia w Cassino planowana jest uroczystość odsłonięcia pomnika „Wojtek”.

Wojtek (ur. w 1941 roku w pobliżu Hamadan w Persji, życie zakończył 2 grudnia 1963 roku w Edynburgu) – syryjski niedźwiedź brunatny adoptowany przez żołnierzy 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień kaprala.

18 maja (sobota)

- trekking szlakiem walk polskich żołnierzy z Cassino do cmentarza i klasztoru

- uroczystości państwowe w 75. rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino

19 maja (niedziela)

godz. 10 – start do Biegu na Monte Cassino – 10 km, trasa atestowana

godziny południowe – ogłoszenie oficjalnych wyników, dekoracje

20 maja (poniedziałek)

po śniadaniu przejazd pociągiem do Neapolu i autobusem na lotnisko.

Podstawą otrzymania numeru startowego na miejscu w Cassino będzie złożenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do aktywności fizycznej na specjalnym formularzu włosko-polskim (w załączniku)

Opłata startowa: 10 euro i 80 zł za polski pakiet startowy, który będzie zawierać: szytą na miarę koszulkę z wielobarwnym nadrukiem zarówno na przodzie jak i na rękawkach, plecaczek-worek, imienny medal i numer z nazwiskiem żołnierza wybranego z listy na stronie www.polskiecmentarzewewloszech.eu

Komentarze czytelników - 4podyskutuj o tym 
 

henry

Autor: henry, 2019-03-18, 08:42 napisał/-a:
Byłem 4 lata temu z klubem Chyży Nowy Tomyśl , wspaniała impreza biegowo patriotyczna. W tym roku jedzie moja żona z tym klubem , klub organizuje wyjazd samochodami można z nimi jechać , jeśli kogoś to interesuje podaję numer do Ryszarda Bronowickiego 601539026. Jest to bardzo atrakcyjny wyjazd także pod względem sportowym. W biegu na 10 km są kategorie wiekowe co 5 lat i nagradzanych jest 7 pierwszych w każdej kategorii. Dodatkowo w pakiecie startowym 10 euro jest koszulka i spodenki.

 

henry

Autor: henry, 2019-03-18, 09:50 napisał/-a:
Każdy oddaje hołd wybranemu żołnierzowi

 

bernermarcin

Autor: bernermarcin1989@gmail.co, 2019-04-17, 13:59 napisał/-a:
Mam pytanie jakie to zaświadczenie lekarskie musi być, zwyłe od lekarza jak pokaże na miejscu to będzie dobrze ???

 

henry

Autor: henry, 2019-05-14, 08:08 napisał/-a:
Kilkaset biegaczy a także osób nie biegających z Polski jedzie na Monte Cassino aby uczcić 75 rocznicę zdobycia Monte Cassino , a na tym forum cisza.

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768