redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
20 pazdziernika 2017, 08:45, 2981/134323
lechu93
Kamil
Leśniak
Ultra: z kraju i ze świata
      
fot. Piotr Oleszak


Czas na zebranie i podsumowanie wydarzeń ultra z ostatnich tygodni. Moim zdaniem bez wątpienia numerem jeden najgorętszych tematów ultra jest Łemkowyna Ulta Trail. Impreza w Beskidzie Niskim jest zorganizowana na wysokim poziomie – to na pewno. Jednak nie chce tutaj zachwalać jej, sami to sprawdźcie w przyszłym roku. Chciałbym się skupić na jednym małym, aczkolwiek ważnym wydarzeniu. Organizator kilka dni przed imprezą ogłosił krótką informację o tym, iż przyszłoroczna edycja będzie częścią cyklu Ultra-Trail® World Tour . Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie. To pokazuje, że drużyna Krzysztofa Gajdzińskiego wprowadza polskie Ultra Trail o szczebel wyżej.

Obecnie impreza organizowana jest na 5 dystansach w tym 4 biegi ultra (48km,70km,80km,150km). Biegi na dystansie 70km oraz 80km w żaden sposób się nie pokrywają. Są natomiast uzupełnienie, które razem dają trasę najdłuższego biegu Błotowyny 150km. Czemu taka nazwa? A no bo dlatego iż trasa to lekkich nie należy. Ścieżki często pokryte są sporą ilością błota i często przebiega przez rzeki…

Jeżeli chodzi o frekwencję to zostały pobite wszystkie rekordy. Nie ma co się dziwić. Nie dziwi też fakt iż na listach startowych było wiele zawodników z zagranicy. Poziom sportowy także na wysokim poziomie. Może świadczyć chociażby pobity rekord trasy głównego biegu należący Bartosa Gorczycy. Został on pobity przez Czecha Otevrela Vita aż o 40minut. Nie wnikam warunki pogodowe, ani przebieg rywalizacji. Na drugim miejscu przybiegł debiutujący na tak długim dystansie Robert Faron. A podium uzupełnił Sikora Sebastian, który w tym roku zaliczył duży progres.

Poniżej przedstawiłem najważniejsze wyniki z imprez Ultra Trail z pierwszej połowy października:

Łemkowyna Ultra-Trail® (150km) – KLIKNIJ TUTAJ
Łemkowyna Ultra-Trail® (80km) – KLIKNIJ TUTAJ
Łemkowyna Ultra-Trail® (70km) – KLIKNIJ TUTAJ
Łemkowyna Ultra-Trail® (48km) – KLIKNIJ TUTAJ
UltraKotlina (130km) – KLIKNIJ TUTAJ
UltraKotlina (50km i 80km) –KLIKNIJ TUTAJ
V Hyunday Ultramaraton Bieszczadzki (52km) – KLIKNIJ TUTAJ
Bieg Szlakiem Orlich Gniazd(161km) – KLIKNIJ TUTAJ
II Maraton Puszczy Bydgoskiej (44km) – KLIKNIJ TUTAJ
II Maraton Puszczy Bydgoskiej (65km) – KLIKNIJ TUTAJ
II Bieg Przemytnika (80km) – KLIKNIJ TUTAJ

Główny Szlak Beskidzki

Pierwsi uczestnicy Łemko odebrali pakiety, potem wyspali się, kolejny dzień spędzili na regenerację, następnego dnia wystartowali, a kolejnego wrócili do domu. A pewnie gościu przez ten czas i nawet dłużej biegł przez tereny które pokrywają się z trasą Łemkowyny. Nie był to zwykły szlak i nie był to ktoś nie znany oraz i nie biegł bez celu. Do zgarnięcia był rekord Głównego Szlaku Beskidzikego Maćka Więcka

- 114h 50min. A Nasz heros który spróbował z powodzeniem wyzwania to Rafał Bielawa . Ten sam osobnik w 2015 roku przebiegł się z kumplem Kamilem Klichem po tym szlaku bez wsparcia. Wtedy zajęło im to 150h 50min. Tym razem walka była o rekord trasy ze wsparciem…

Archiwum zdjęć Rafała Bielawy

Rafał w barwach Inov-8 Team pokonał GSB w czasie 108h 50minut, czyli o 6h szybciej niż Maciek! Czapki z głów. Przebieg projektu możecie zobaczyć na stronie teamowej oraz fanapage ultrabliźniacy . Tam też przeczytacie, jak czuje się człowiek po przebiegnięciu ponad 500 kilometrów. Kosmos.

POLACY ZA GRANICĄ

Azores Triangle Adventure

Strona internetowa zawodów

Magda Łączak wraz z Pawłem Dybkiem z Salomon Sunto Team podbili Azory! Ich łupem padł triumf Magdy w 3 etapowym biegu. Dosyć ciekawa formuła zawodów jak na ultra, a zarazem bardzo trudna ze względu na 3 dniowe zawody na 3 różnych wyspach. Łącznie do pokonania uczestnicy Azores Triangle Adventure mieli 102km! Polka wygrała zawody z czasem 12:15:34 i z 23minutową przewagą.

Ultra Trail Atlas Toubkal 2017

Salomon Sunto w październiku nie obijał się –Piotr Hercog walczył w Maroco na dystansie 105km w ramach zawodów Ultra Trail Atlas Toubkal. Jak czytamy na stronie projektu #HercogMountainChallenge: ‘’Jeden z najpiękniejszych ultramaratonów w Afryce. Potężne przewyższenia i szczyty powyżej 3500m npm.’’. Niestety te zawody Piotr nie może uznać za szczęśliwe. Polak przez ok. 40km biegł w 3 osobowej grupie, która prowadziła bieg. Niestety poprzez osunięcie się skały zawodnik upadł i na tyle mocno się poturbował, że musiał zrezygnować z dalszej rywalizacji o zwycięstwo.

ZAGRANICA

John Muir Trail

John Muir Trail i François D"HaeneZagranicą pewien francuski biegacz wcielił się w Rafała Bielawę i ustanowił inny rekord bardzo długiej trasy. Mowa o John Muir Trail, czyli szlak o długości 340km oraz 14630m przewyższeń leżący w Kalifornii. Zawodnik to nie kto inny jak tegoroczny triumfator UTMB - François D"Haene. Tak tego UTMB, gdzie padły kosmiczne czasy na mecie. Jak widać Francois ma jeszcze sporo energii, gdyż pobił na tym szlaku nowy rekord, łamiąc poprzedni o ponad 12h! Trasę z podnóża góry Mount Whitney do doliny Yosemite pokonał w 2 dni 19h i 26min. Bułka z masłem… A może zamiast bułki to wino? Francus gdyby nie słyną z biegania to zapewne byłby znany jako producent wina w regionie Germain St Julien.

Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

yacha

Autor: yacha, 2017-10-20, 11:43 napisał/-a:

 

paulo

Autor: paulo, 2017-10-23, 09:06 napisał/-a:
Piękna pasja jeśli chodzi o ultra; mogę jednak tylko kibicować :)

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768