Zagranica, 29 marca 2017, 10:44, 1517/114125
Krzysztof
Bartkiewicz
Biegiem przez Holandię i Ugandę

LINK 1: ARCHIWUM: ZAGRANICA

Wyjątkowo udany występ Polaków minionego weekendu. Przypomnijmy Karolina Nadolska uzyskała najlepszy wynik w historii w półmaratonie (1:09:54), który na razie czeka na weryfikację by został zatwierdzony jako rekord Polski. W Poznaniu równie udany występ zaliczyli Marcin Chabowski (1:03:16) i Szymon Kulka (1:03:53). Yared Shegumo z wynikiem 1:03:45 zajął 7 miejsce w Warszawie i zaledwie 3 sekundy brakło do rekordu życiowego, warto nadmienić że Yared już za miesiąc 30 kwietnia wystartuje w maratonie w Dusseldorfie.

Jako czwarty barierę 1:04 łamie Adam Nowicki który zajął trzynaste miejsce w Holenderskim Venlo, z wynikiem 1:03:57 poprawił o 37 sekund rekord życiowy. Na 10km miał czas 29:43, co prognozowało iż podopieczny Zbigniewa Murawskiego ma szansę pobiec nawet poniżej 1:03

Również emocjonujący był bieg panów podczas rozgrywanych przełajowych mistrzostw świata w Ugandzie, gdzie Kamworor skutecznie broni tytułu w Kampala. Ostatni bieg Kamworor może stać się scenariuszem do napisania legendy. Dokładnie rok po zwycięstwie i zdobyciu tytułu mistrza świata w półmaratonie w Cardiff, Goeffrey Kamworor skutecznie obronił mistrza biegów przełajowych w mistrzostwach świata w Kampala. Jego zwycięstwo oznacza, że jest on pierwszym mężczyzną, który od 11 lat zachował swój tytuł. Przez większą część wyścigu wydawało się, że nie Kamworor, ale inny biegacz będzie tworzyć historię. Zawodnik pochodzący z Ugandy Joshua Cheptegei szukał sposobu do zdobycia swojego pierwszego tytułu w kategorii seniorów.

Kamworor prowadził grupę około 30 zawodników przez pierwsze z pięciu dwukilometrowych okrążeń. Zawodnicy pokonali ten odcinek w 5:12. Jego kolega z drużyny Vincent Kipsang Rono prowadził przez 4 km. Czas jaki uzyskał do tego momentu to 11:02. Kamworor, Cheptegeu i kenijski mistrz w biegach przełajowych Leonard Barsoton jak również dziesięciu innych biegaczy deptali mu po piętach. Zaczynając trzecie okrążenie Cheptegei wykonał swój ruch i z mocnym uderzeniem wypracował solidną przewagę nad Kamworor i resztą grupy. Na kolejnych czterech kilometrach tłum był w zachwycie gdyż zapowiadało się, że Uganda zdobędzie drugie zwycięstwo tego samego dnia. Godzinę wcześniej złoto w swojej kategorii U20 wywalczył Jacob Kiplimo. Pomiędzy czwartym i szóstym kilometrem Cheptegei osiągnął czas okrążenia 5:45. Zawodnik dalej zwiększał swoją prędkość i czwarte okrążenie pokonał w 5:34.

Na 8 km jego czas wynosił 22:21. Cheptegei dzieliło już tylko jedno okrążenie od zdobycia historycznego złotego medalu dla gospodarza zawodów. Niestety jego lekkomyślna prędkość w połączeniu z gorącymi i wilgotnymi warunkami atmosferycznymi dała o sobie znać. 12- sekundowe prowadzenie zawodnika nad Kamworor zostało zmniejszone do 7 s zaledwie kilometr przed metą. Kamworor widział , że rywal ma problemy. Wiwaty i okrzyki ze strony kenijskiej grupy dopingującej sprawiły, że Kamworor minął Cheptegei i zdobył tym samym swój drugi tytuł w biegach przełajowych. Jego rodak Barsoton zajął drugą pozycję (28:36). Miejsce na podium dopełnił Etiopczyk Abadi Hadis (28:43).

"Byłem przekonany, że zachowam swój tytuł " - mówił po wyścigu Kamworor. "Kiedy zawodnik z Ugandy oderwał się, zachowałem spokój i biegłem swoim dla mnie komfortowym tempem. Wiedziałem, że ten zawodnik będzie zmęczony. Jego tempo było za wysokie. To byłoby zdumiewające, jeśli udałoby mu się je utrzymać do końca. "

Około 500 m do mety, nogi Cheptegei niemal całkowicie się poddały. Dopingowany przez tłum, przekroczył linię mety dopiero na 30 pozycji. Jednakże miało to znaczenie w rankingu drużyn. Cheptegei był czwartym w punktacji zawodnikiem Ugandy. Klasyfikował się za Timothy Toroitich, Abdallah Kibet Mande i Stephen Kiprotich. W zestawieniu drużyn zawodnicy z Ugandy zdobyli brązowy medal wyprzedzając Erytreę o zaledwie trzy punkty. Na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji znalazła się drużyna z Etiopii, która pokonała Kenijczyków jednym punktem. W zawodach kilka pozycji dalej uplasował się także zawodnik z USA Samuel Chelanga (11 miejsce) i Australijczyk Patrick Tiernan (13 miejsce). Byli to dwaj zawodnicy spoza Afryki, którzy finiszowali na mecie zajmując miejsca w topowej 20-stce.