Elbląg, 16 czerwca 2015, 08:50, 1699/394158MOSiR Elbląg
Przyjechał zobaczyć Elbląg, a wygrał Bieg Piekarczyka

LINK 2: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 3: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 4: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: ELBLąG

- Chciałem zobaczyć miasto, a jak wypadnę w biegu to już było mniej ważne. A tu się okazało, że nie tylko zwiedziłem Elbląg, ale dodatkowo jeszcze wygrałem bieg - stwierdził na mecie Białorusin Henadz Verkawodkin, zwycięzca VII Elbląskiego Biegu Ulicznego Piekarczyka. Wśród pań najlepsza okazała się jego rodaczka Volha Krautsowa.

Ponad pół tysiąca zawodniczek i zawodników stanęło na starcie VII Elbląskiego Biegu Ulicznego Piekarczyka organizowanego przez Urząd Miejski w Elblągu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. I choć momentami pogoda nie sprzyjała zawodnikom, a wysoka temperatura doskwierała biegaczom, to elbląska impreza może pochwalić się nowym rekordem uczestników. Także w ilości kibiców Bieg Piekarczyka nie ma się czego wstydzić. Na całej trasie zmagania biegaczy dopingowały setki osób.

Od początku w biegu głównym ton nadawała trójka Białorusinów, którzy już na pierwszym kilometrze odskoczyli od reszty stawki. Po drugim kilometrze grupa jeszcze bardziej się podzieliła, a w stawce pozostała tylko dwójka zawodników Henadz Verkawodkin i Ihar Tsetserukoł. Ostatecznie finisz taktycznie lepiej rozegrał biegacz z Grodna Henadz Verkawodkin i to on triumfował w tegorocznym biegu. Trzeci linię mety przekroczył jego rodak Aleksandr Kruhlenia z Mińska.

- W Polsce często startuję w biegach ulicznych, a że w Elblągu jeszcze nie byłem, dlatego postanowiłem przyjechać - stwierdził tuż po przekroczeniu linii mety zwycięzca biegu. - Przede wszystkim chciałem zobaczyć miasto, a jak wypadnę w biegu to już było mniej ważne. A tu okazało się, że nie tylko zwiedziłem Elbląg, ale dodatkowo jeszcze wygrałem. Trochę było gorąco, ale biegło się naprawdę fajnie. Piękne miasto, przyjemny bieg, mnóstwo kibiców i choć w Elblągu jestem po raz pierwszy, to mam nadzieję, że nie ostatni.

Historia frekwencji KOBIETY

Najszybszym Polakiem okazał się Bartosz Mazerski, który dystans 10 kilometrów pokonał w niewiele ponad 34 minuty. Pochodzący ze Sztumu dwukrotny triumfator Biegu Piekarczyka linię mety przekroczył jako czwarty. Do trzeciego Białorusina stracił niespełna dwie minuty. Jak sam przyznał na mecie, choć jeszcze nie tak dawno regularnie biegał w granicach 30 minut, to obecnie stan zdrowia nie pozwolił mu na uzyskanie lepszego wyniku.

- Moja forma jest jeszcze trochę wakacyjna, dlatego biegłem spokojnie i pilnowałem tego czwartego miejsca - mówi Bartosz Mazerski. - W zeszłym roku miałem problemy z sercem, także dzisiejszy upał nie sprzyjał mi za bardzo. Cieszę się, że tu wystartowałem, zresztą nie po raz pierwszy i zawsze z przyjemnością przyjeżdżam do Elbląga. Nie byłem w zeszłym roku na Biegu Piekarczyka, ale obecna trasa jest lepsza niż dwa lata temu, bardziej urozmaicona i pełna kibiców.

Z dobrej strony w Biegu Piekarczyka pokazali się także elblążanie. Wśród mężczyzn w pierwszej dziesiątce było ich aż trzech. Na siódmym miejscu zawody ukończył Krzysztof Kluge, ósmy był Adam Serocki, a dziesiąty - Adam Bielski. Natomiast wśród kobiet w najlepszej dziesiątce znalazły się dwie elblążanki: Anna Maksymowicz i Joanna Deputat. Z grona wszystkich elblążan, którzy ukończyli bieg rozlosowano nagrodę niespodziankę. Rower ufundowany przez firmę Alstom otrzymał Mariusz Bala. Po raz pierwszy w czasie elbląskiego Biegu Piekarczyka zawodników na konkretne czasy (50, 60 i 70 minut) prowadzili specjalnie przygotowani pacemakerzy. W ich rolę wcielili się: Tadeusz Sznaza, Wojciech Bartnicki i Wojciech Elminowski ze stowarzyszenia EL-Aktywni.

W czasie tegorocznego Biegu Piekarczyka odbyły się także biegi towarzyszące. W kategorii dzieci na dystansie 800 metrów wśród dziewczynek zwyciężyła Natalia Bratuś, druga była Oliwia Kobuła (obie SP 18), a trzecie miejsce zajęła Joanna Rzesztot (SP 14). Wśród chłopców triumfował Dominik Rudawski (SP 18), drugi na metę przybiegł Szymon Ratajczyk (SP 1), a trzeci Krzysztof Dobrowolski (SP 25). Natomiast w biegu młodzików z dziewczynek najlepiej spisała się Ewelina Wiśniewska (Gimnazjum nr 6), druga była Weronika Glaubert (Zespół Państwowych Szkół Muzycznych), a trzecia Julia Rokicka (Gimnazjum nr 8). Z grona chłopców najszybciej trasę 1400 metrów przebiegł Krzysztof Jabłonowski (Gimnazjum nr 3), drugi był Damian Duczyc (Gimnazjum nr 6), a trzeci Karol Bitniok (Gimnazjum nr 8). W klasyfikacji łącznej zwyciężyły Szkoła Podstawowa nr 15 oraz Gimnazjum nr 8, które otrzymały sprzęt sportowy ufundowany przez Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

Ciekawie wyglądała także rywalizacja w Marszu Nordic Walking. Tu spośród pań najszybciej dystans 5 kilometrów pokonała Aleksandra Brzustewicz (LKS Zantyr Sztum), druga była Anna Kachel, a trzecie miejsce zajęła Monika Kosianowska. Natomiast w rywalizacji panów triumfował Tomasz Ruszkowski (Malbork) drugie miejsce zajął Henryk Kulig, a trzecie Robert Kapteina.