Radom, 24 czerwca 2014, 14:34, 1572/111619Jerzy Stobiecki

LINK 2: WYSTAW OCENĘ W RANKINGU
LINK 3: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 4: ZOBACZ WYNIKI BIEGU
LINK 5: ARCHIWUM: RADOM

Mathew Kiptanui Kibet z Kenii wygrał z czasem 1 godz. 6 min. i 25 sek. 2. Półmaraton Radomskiego Czerwca’76. Kolejne miejsca na podium zajęli rodacy zwycięzcy, Charles Cheruiyot Toroitich i Elisha Kiprotich Sawe. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Tatyana Holovcenko z Ukrainy. Najlepszym z radomian okazał się Paweł Kamusiński, który w klasyfikacji generalnej zajął 12. miejsce.

Półmaraton Radomskiego Czerwca’76 to pierwsza sportowa, cykliczna impreza, której celem jest radosne uczczenie wydarzeń z 1976 roku, gdy radomscy robotnicy wyszli na ulice miasta, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom. Chociaż robotniczy bunt został rozpędzony, to władze wycofały się z podwyżek. Podobnie, jak w poprzednim roku, także tym razem biegacze, przed rozpoczęciem zmagań oddali hołd uczestnikom wydarzeń czerwcowych z 1976 roku. Przedstawiciele biegaczy, Stowarzyszenia Biegiem Radom!, organizatora biegu oraz członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76 zjawili się przed pomnikiem, aby złożyć wiązankę kwiatów.

Zmagania w ramach 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76 rozpoczęli uczestnicy Charytatywnej Mili. Bieg był wyjątkowy, ze względu na udział członków Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76, które skupia uczestników robotniczego buntu i osoby, które dotknęły późniejsze represje władz. Wystartowali także ich najbliżsi, dzieci, wnuki. Liczną reprezentację wystawił sponsor główny biegu, huta szkła Trend Glass. Dystans mili najszybciej pokonał Mateusz Nowacki z Oławy.

Po biegu można było porozmawiać z uczestnikami robotniczego protestu, którzy chętnie odpowiadali na pytania biegaczy. Dochód z Charytatywnej Mili trafi do Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76 oraz do Stowarzyszenia Ojca Pio. Organizatorzy zadbali także o młodych sympatyków biegania. Najmłodsi walczyli na trasach, wytyczonych na miejskim stadionie. Biegi dzieci dostarczyły wielu emocji. Ich współorganizatorem była Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, która przygotowała atrakcyjne upominki.

Jednym z towarzyszących biegów była Mistrzowska Mila Halls, którą rozegrano na bieżni stadionu. W stawce znalazło się trzech mistrzów Polski juniorów i juniorów młodszych. Ostatecznie wygrał Mateusz Borkowski z LKB Rudnik, przed radomianami, Mateuszem Kaczorem ze Starówki Radom i Mateuszem Dębskim z ZTE Radom. Wśród dziewcząt zwyciężyła Agnieszka Filipowska z LKB Rudnik.

Przed startem drugiej edycji półmaratonu, Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia, zaprosił uczestników już... na kolejną edycję biegu.
- Mam nadzieję, że będziecie zadowoleni i chętnie będzie przyjeżdżać także w kolejnych latach – powiedział prezydent. – Trzymam za was wszystkich kciuki.

848
911
2013
2014

+7%

Po sygnale startu, na liczącą 21 kilometrów i 97,5 metra trasę wyruszyło niemal tysiąc osób. To właśnie trasa, prowadząca przez centrum miasta jest jednym z magnesów, przyciągających biegaczy z całej Polski.
- Zawsze podkreślam, że trasa, jest naszym największym atutem – przypomniał Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia Biegiem Radom!, pomysłodawca i organizator biegu. – Wielu kolegów było pod ogromnym wrażeniem sympatycznego przyjęcia i gorącego dopingu.

Uczestnicy 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76 na całej trasie odbierali dowody sympatii radomian. Wolontariusze z ponad dwudziestu radomskich szkół pomagali w dopingu i obsłudze punktów odżywiania. Uczniowie klas mundurowych czuwali nad bezpieczeństwem uczestników. W przygotowania i przebieg półmaratonu zaangażowanych było niemal pół tysiąca wolontariuszy.

Najszybciej dystans półmaratonu, zgodnie z przewidywaniami pokonali Kenijczycy. Wygrał Mathew Kiptanui Kibet przed Charlesm Cheruiyot Toroitichem i Elishe Kiprotich Sawem. Najszybszym Polakiem okazał się Michał Jagieło z Lubienia, reprezentujący Stowarzyszenie Biegiem Radom! organizatora imprezy, a najszybszym radomianinem, Paweł Kamusiński. Wśród kobiet, najlepszą radomianką okazała się Karolina Waśniewska, która z rekordem życiowym 1 godz. 28 min i 48 sek. zajęła 6. miejsce w klasyfikacji kobiet.

W czasie 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76, walczono o medale mistrzostw Polski w biegu z wózkiem i mistrzostw Mazowsza lekarzy. Srebrny medal wśród kobiet w biegu z wózkiem wywalczyła radomianka, Justyna Kwietniewska. Mistrzem Mazowsza lekarzy został radomski stomatolog, Piotr Kaniewski. Drugie miejsce przypadło kolejnemu z radomskich lekarzy, Adamowi Prażmowskiemu. Uwagę zwracał Paweł Grzywacz, radomskich stomatolog, który biegł w lekarskim stroju.

Na mecie, na każdego z uczestników czekał pamiątkowy medal, jabłkowe snacki, pochodzące z podgrójeckich sadów, dostarczone przez firmę Frutteto oraz woda i to nie tylko do picia. Uczestnicy półmaratonu mogli bowiem zregenerować siły się w basenach z zimną wodą, systemu iCool, z których dotychczas w Polsce skorzystało niewielu sportowców. Medal ukończenia 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76, jest nie tylko pamiątką, ale także „przepustką” do upominku. Każdy, kto w ciągu najbliższego roku, pokaże medal 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76, w czasie przeglądu technicznego pojazdu w sieci stacji AutoJet otrzyma kupon na zakup paliwa oraz kupon do wykorzystania w myjni. AutoJet, posiada stacje w Radomiu, Kozienicach, Zwoleniu i Puławach.

W trakcie 2. Półmaratonu Radomskiego Czerwca’76 prowadzona była akcja „Weź (roz)bieg!”, z której całkowity dochód trafi do Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa. Przez dwa dni uczestnicy półmaratonu i kibice mogli udzielić wsparcia Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa, biegając na stacjonarnych bieżniach. Opłata, za każdy przebiegnięty kilometr wynosiła 5 zł. Dodatkowo właściciele bieżni, radomskie kluby fitness, które użyczyły bieżni, również przekażą pieniądze za każdy przebiegnięty kilometr. Pieniądze przeznaczone zostaną na letni wypoczynek dzieci z zespołem Downa.

2014-06-19 - W niedzielę uczcimy Radomski Czerwiec...
  2014-01-27 - Rozpoczęliśmy zapisy na II edycję Pólmar...