Czechy, 22 czerwca 2014, 10:19, 1652/94805
Pacemaker pokonuje rekordzistę świata w Ołomuńcu!

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: STRONA CYKLU PIM
LINK 3: ARCHIWUM: ZAGRANICA - CZECHY

Nie lada niespodzianką zakończył się Mattoni Olomouc Half Marathon odbywający się w sobotni wieczór u naszych południowych sąsiadów. Zwyciężył Ronoh Goeffrey z czasem 1:00:17 bijąc przy tym rekord trasy - i nie było by w tym nic dziwnego, bo organizatorzy Czeskich biegów przyzwyczaili nas to znakomitych rezultatów, gdyby nie to, że Ronoh pełnił w tym biegu rolę Pacemakera.

Za plecami zostawił między innymi rekordzistę świata w maratonie – Wilsona Kipsanga (1:00:25). Z dobrej strony pokazał się Marcin Chabowski finiszujący na 9 miejscu z czasem 1:03:32 - 9 sekund za plecami legendarnego zawodnika Viktora Rothlina ze Szwajcarii – byłego mistrza Europy w maratonie.

Wygrana Goeffreya chyba dla każdego była sporą niespodzianką. Ronoh do tej pory legitymujący się rekordem życiowym 2:15:51 uzyskanym w mało znanym maratonie w Indiach w roku 2013 miał poprowadzić Kipsanga na wynik poniżej jednej godziny:

"Wiem, że jest to niespodzianką dla wszystkich. Przed biegiem trenowałem z Kipsangiem i miałem poprowadzić pierwsze 10 km w 28:20. Czułem się jednak bardzo mocno i postanowiłem ukończyć bieg" – powiedział na mecie Ronoh.

Dość powiedzieć, że w 20-letniej historii organizacji biegów przez ekipę RunCzech.com nie zdarzyło się aby Pacemaker zwyciężył w zawodach.

Wśród kobiet niespodzianki nie było. Zwyciężyła dwukrotna mistrzyni świata w maratonie – Edna Kiplagat z czasem 1:08:53 i z nowym rekordem trasy. Za jej plecami dobiegła ubiegłoroczna zwyciężczyni i rekordzistka trasy – Etiopka - Moges Betelhem (1:09:23)

"Nie miałam żadnych obaw przed zwycięstwem. Przyjechałam tu by wygrać i ustanowić nowy rekord trasy. Cieszę się, że udało się to zrobić" – powiedziała Kiplagat.

Po raz pierwszy w historii bieg transmitowany był w Internecie, a więc na własne oczy można było oglądać to pasjonujące widowisko z fotela we własnym domu. Bieg ukończyło 3553 uczestników.

2014-12-06 - RunCzech: limit zgłoszeń wyczerpany!...
  2014-06-03 - Mistrz Świata pobiegnie w Czeskich Budzi...
  2014-04-19 - Kipsang i Kiplagat pobiegną w Mattoni Ol...