Kołobrzeg, 22 marca 2013, 07:05, 1544/226327Łukasz Kowalik
Czas biegnie szybko… relacja z Biegu Zaślubin

LINK 3: WYNIKI OPEN - PDF
LINK 4: ARCHIWUM: KOłOBRZEG

Minęło już 68 lat odkąd kapral Franciszek Niewidziajło, po krwawych walkach o Kołobrzeg, stanął na brzegu morza i rzucając w jego fale pierścień ślubował, iż „było i będzie zawsze Nasze”.

Czas biegnie szybko…

26 lat temu, dla uczczenia tego wydarzenia, po raz pierwszy wybiegli zawodnicy na trasę kołobrzeskiej piętnastki. Dziś stanęli na starcie już XXVII Międzynarodowego Biegu Zaślubin. Wśród nich rekordziści pod względem ilości startów w Kołobrzegu: Zenon Słomski – jedyny, który wziął udział we wszystkich poprzednich biegach i startujący po raz dwudziesty szósty – Andrzej Wyganowski. Ogółem na starcie stanęło około 900 zawodników w tym prawie 150 kobiet.

Tak jak w roku ubiegłym ton rywalizacji nadawali goście zza wschodniej granicy: zwycięzca z ubiegłego roku – Ukrainiec Sergiej Okseniuk, oraz jego rodacy Mykola Jukimczuk, Dmytro Łaszyn, Władimir Timaszow i Igor Pastriuga.

Pierwsi trzej od samego startu zaczęli nadawać bardzo ostre tempo, którego na drugiej „piątce” nie wytrzymał Okseniuk. Na ostatniej pętli zaatakował Jukimczuk i on wygrał w czasie 45 minut i 33 sekund. Wyprzedził Łaszyna o 39 sekund, a Okseniuka o 49.

Najlepszym z Polaków był Tomasz Grycko z Władysławowa, który z czasem 47:58 zajął szóste miejsce. W rywalizacji kobiet tempo nadawała Swietłana Stanko z Ukrainy. Krok w krok za nią podążały jej rodaczka Oksana Didan i Rosjanka Nadieżda Trilinskaya. Do rozstrzygnięcia doszło na ostatnim kilometrze. Ostatecznie wygrała po raz trzeci z rzędu Trilinskaya w czasie 55 minut i 47 sekund. Stanko straciła do niej 15 sekund, a trzecia Didan – 47. Czwarta, z czasem 56:50, na metę dotarła pierwsza z Polek – Kamila Pobłocka.

Bieg ukończyło 848 uczestników. To o ponad 100 więcej niż w zeszłym roku. Najstarszymi uczestnikami Biegu byli 78-letni Jacek Bandurski z Sopotu (796 na mecie), a wśród kobiet 77-letnia Janina Rosińska z Pabianic. Pomimo niskiej temperatury i przenikliwego wiatru ilość uczestników biegu znów okazała się rekordowa, co świadczy o tym, że Bieg Zaślubin na trwałe wpisał się w kalendarz imprez biegowych w Polsce i z roku na rok staje się coraz bardziej popularny.

Szczególnie szybko biegł dla tych, którzy stanęli na starcie by się ścigać, by pobić własne rekordy życiowe, ustanowić dobry wynik. Dla nich każda sekunda przemijała zbyt prędko, a dystans zmniejszał się zbyt wolno. Jednak dla większości uczestników czas był sprawą drugorzędną. Oni stanęli na starcie po to by pokonać te 15 kilometrów i wygrać ze samym sobą.

Paolo Coelho twierdzi: „Czas nie zawsze przemija w jednakowym rytmie. To my decydujemy o rytmie czasu”. Dla większości startujących w tym biegu mijał on z rytmem ich tętna. Mimo, że spędzili dużo więcej czasu na trasie od najlepszych, po dobiegnięciu do mety, też czuli się zwycięzcami.

Zmęczeni ale zadowoleni, utrudzeni ale usatysfakcjonowani, bo dla nich start, wysiłek, uczestnictwo było ważniejsze od czasu jaki spędzili na trasie kołobrzeskiej piętnastki. Dla nich ważniejsze było udowodnić sobie, że mogą…