Radom, 05 marca 2013, 08:47, 1903/205189Jerzy Stobiecki

LINK 3: WYNIKI OPEN - PDF
LINK 4: GALERIA ZDJĘĆ - A.STOBIECKA
LINK 5: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 6: ARCHIWUM: RADOM

Radosław Kłeczek ze Sportingu Międzyzdroje po raz drugi wygrał Bieg Kazików, który został rozegrany w minioną niedzielę w Radomiu i tym samym jako pierwszy zawodnik w historii dwukrotnie wpisał się na listę zwycięzców.

Liczącą 10 kilometrów trasę, prowadzącą przez centrum Radomia, Kłeczek pokonał w czasie 30 minut i 19 sekund.

Bieg Kazików wyrasta na jedną z ważniejszych marcowych imprez biegowych na dystansie 10 km. Po raz kolejny padł rekord frekwencji. Tegoroczną edycję ukończyło 641 osób.

+23%

W czasie zawodów funkcjonował punkt informacyjny Półmaratonu Radomskiego Czerwca 76, który rozegrany zostanie 23 czerwca i na który już zapraszają władze Radomia oraz Stowarzyszenie "Biegiem Radom!".

Mimo wietrznej, chłodnej aury, na starcie nie zabrakło najmłodszych. Zmagania w ramach Biegu Kazików o Puchar Prezydenta Miasta Radomia rozpoczęły przedszkolaki dla których przewidziano dystans 150 metrów. Mimo gorącego dopingu, w kilku przypadkach, niezbędna w dotarciu do mety okazała się pomoc rodziców.

W rywalizacji starszych kategorii, swoją obecność zaznaczyli goszczący w Radomiu w czasie święta patrona miasta, świętego Kazimierza, goście z Litwy. Kamile Vaidżiulyte z Litwy wywalczyła 3. miejsce w rywalizacji uczennic szkół średnich. W tej samej grupie wiekowej, kibice byli świadkami niezwykle zaciętej walki pomiędzy finalistami halowych mistrzostw Polski juniorów młodszych, Mateusza Borkowskiego z LKB Rudnik i Mateusza Kaczora ze Starówki Radom. Ostatecznie wygrał aktualny mistrz, Borkowski.

Gdy uczestnicy biegu głównego, przygotowywali się do startu, na trasę wyruszyli uczestnicy Radomskiego Biegu Dobroczynności. Wśród nich znaleźli się między innymi Radosław Witkowski, poseł na Sejm RP, sympatyk biegania oraz Artur Standowicz, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. Nie zajęli jednak miejsc na podium. Dwukilometrową trasę najszybciej pokonał Norbert Łojek ze Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”, które wygrało także rywalizację drużynową Radomskiego Biegu Dobroczynności.

Dochód z wpisowego przekazany zostanie na organizację wypoczynku w Polsce podopiecznych Domu Dziecka w Solecznikach na Litwie, który organizuje Stowarzyszenie „Nasza Szkoła” w Gościszewie.

Największe zainteresowanie budził bieg główny rozgrywany na dystansie 10 kilometrów. W stawce znaleźli się biegacze z całej Polski oraz Litwy, Białorusi i Ukrainy. Na trasę wyruszyli pilotowani przez zabytkową Ładę, za kierownicą której zasiadł Piotr Bany, uczestnik Rajdu Monte Carlo samochodów historycznych. Co ciekawe, wśród biegaczy znalazł się inny Piotr Bany. Obaj panowie spotkali się po raz pierwszy.

Sygnał do startu dał Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia, a jednocześnie główny organizator biegu. Od początku ton rywalizacji nadawała sześcioosobowa grupa biegaczy, wśród których znalazł się największy faworyt, Radosław Kłeczek. Triumfator „Kazików” z przed dwóch lat, zapowiadał przed biegiem, że zamierza jako pierwszy, po raz drugi wygrać w Radomiu i słowa dotrzymał. Minął linię mety jedenaście sekund przed Emilem Dobrowolskim z Chotomowa. Wśród kobiet triumfowała olimpijka z Londynu, Białorusinka, Swetłana Kudelicz.

Wielkie brawa zebrał Ignacy Stopnicki z Ustki, który mimo upadku na trasie i krwawiącej rany na głowie, nie zrezygnował z biegu. Pokonał cały dystans, kończąc na 516. miejscu.

Jak w wielu biegach, także w „Kazikach” nie zabrakło dedykacji. Adam Augustyn, nastolatek z Radomia pobiegł z numerem 771, takim samym, z jakim startował Paweł Plewa, mieszkający w Kanadzie polski motocyklista. Plewa w ubiegłym roku startował w Biegu Kazików. Kilka tygodni później uległ poważnemu wypadkowi, w czasie którego uszkodził kręgosłup. Obecnie utalentowany motocyklista jest sparaliżowany, a Adam chciał swoim startem wesprzeć Pawła.

Na mecie, na wszystkich, którzy ukończyli bieg czekały pamiątkowe medale, wręczane przez Kingę Białas, Miss Polonia Ziemi Radomskiej. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymywał okazjonalny wypiek, przygotowany przez Piekarnię Wacyn. Jej współwłaściciel, Andrzej Karczewski, finiszował na 384. miejscu. Najszybszym radomianinem okazał się Paweł Kamusiński z czasem 34 min. i 58 sek., który zajął 21. miejsce, a najszybszą radomianką Karolina Waśniewska z czasem 42 min. i 35 sek.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak wiele osób zdecydowało się wystartować w Radomiu" – przyznał po biegu Artur Błasiński, prezes UKS Technik Radom, współorganizator Biegu Kazików.

"Mamy nadzieję, że zadowoleni SA także uczestnicy. Postaramy się za rok przygotować jeszcze lepsze zawody. Już o nich zaczynamy myśleć."

2013-02-28 - Bieg Kazików już w niedzielę...