Wrocław Maraton: wyniki, filmy, zdjęcia...

LINK 6: MAPA UCZESTNIKÓW BIEGU
LINK 7: GALERIA ZDJĘĆ - START I TRASA
LINK 8: GALERIA ZDJĘĆ - META
LINK 9: ARCHIWUM: WROCłAW

Jubileuszowy, 30. HASCO-LEK Wrocław Maraton przeszedł do historii. W niedzielę, 16 września blisko 4000 biegaczy pokonało trasę 42,195 km by zameldować się na mecie zlokalizowanej na Stadionie Olimpijskim. Według nieoficjalnych wyników maraton ukończyło 3896 biegaczy oraz 20 wózkarzy.

Choć nie padł rekord frekwencji maratonów organizowanych w Polsce, to Wrocław osiągnął trzecie miejsce w historii po Poznań Maratonie (2011 rok - 4630 osób) i Maratonie Warszawskim (2011 rok - 4061 osób). Na czwarte miejsce spadł wynik Cracovia Maratonu z 2011 roku (3197 biegaczy na mecie)

Opłatę startową uiściło 5000 osób, niestety aż tysiąc z nich z różnych przyczyn nie pojawiło się na starcie.

Historia frekwencji KOBIETY

Pierwszy mężczyzna na mecie mógł liczyć na 15.000 złotych plus ewentualna premia w wysokości kolejnych 20.000 złotych za nowy rekord maratonu, czyli wynik poniżej 2:13.28. Wyzwania podjął się jeden z Kenijczyków, Edwin Kirui, który od startu ambitnie ruszył ostro do przodu z nadzieją pokonania maratonu poniżej 2:13:00. Nie mógł liczyć niestety na pomoc reszty rodaków, którzy od startu biegli na wynik w okolicach 2:16:00

Samotny bieg trwał aż do mety, a w pewnej chwili Edwin miał aż 4 minutową przewagę nad kolegami. Niestety po jego półmetku tempo zaczęło spadać, i ostatecznie niewiele brakowało, by na ostatniej prostej przegrał z goniącym go Kilimo Kipkorirem... Na "kresce" różnica między nimi wyniosła zaledwie 21 sekund. Czas zwycięzcy to 2:15:33 a więc o przeszło 2 minuty wolniej niż premiowany bonusem rekordowy wynik.

Wśród "białych" maratończyków pierwszy na mecie był Ukrainiec Sergej Marczuk, który także cały dystans pokonał samotnie zajmując 5 miejsce. Ciekawe rzeczy działy się bezpośrednio za jego plecami, gdzie początkowo na szóstym, ostatnim premiowanym finansowo miejscu, biegł samotnie Tomasz Szymański. Na 35 kilometrze dopadł go kryzys i spadł o dwie pozycje dając się wyprzedzić biegnącym za nim Krzysztofowi Bartkiewiczowi i Tomkowi Sobczykowi.

To między nimi na finiszu rozegrała się jedyna walka tego maratonu, która pozwoliła kibicom posmakować bezpośredniej rywalizacji. Biegnący większość dystansu daleko za Krzyśkiem Bartkiewiczem Tomek Sobczyk ostatnią część maratonu pokonał bardzo mocno i minutową stratę zniwelował na kilometr przed metą do zaledwie kilku sekund. Ostatnie pięćset metrów było niezwykle zaciętym finiszem obu zawodników na którym dali z siebie wszystko walcząc niemal ramie w ramię. Ostatecznie Tomek Sobczak przegrał zaledwie o 2-3 metry a na mecie obaj zawodnicy długo jeszcze leżeli na niebieskim dywanie Hasco-Leku nie mogąc nabrać tchu. Krzysiek Bartkiewicz został nawet zwieziony z linii mety na noszach.

10.PUTYRA Adam, POL - 02:33:02

Wśród kobiet walka rozgrywała się w zakresie wyników od 2:49 do 2:58 - w tych granicach na metę wbiegło pierwsze pięć zawodniczek. Zwyciężyła Marta Szenk z Bydgoszczy, która jeszcze podczas Zimowego Biegu Trzech Jezior w Trzemesznie mówiła w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi, że jest biegającą amatorką... Gratulujemy amatorskiego zwycięstwa w jednym z największych biegów w Polsce tym bardziej, że był to debiut maratoński Marty !!!