redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Bydgoszcz, 21 stycznia 2020, 06:00, 1773/254303
JGrzywaczewska
Justyna
Grzywaczewska
CITY TRAIL: tym razem startowali biegacze z Poznania, Bydgoszczy i Szczecina

LINK 1: STRONA INTERNETOWA CYKLU
LINK 2: PROFIL CYKLU NA FB
LINK 3: WYNIKI - SZCZECIN
LINK 4: WYNIKI - BYDGOSZCZ
LINK 5: WYNIKI - POZNAŃ
LINK 6: ARCHIWUM: BYDGOSZCZ
LINK 7: ARCHIWUM: SZCZECIN
LINK 8: ARCHIWUM: POZNAń      

Błoto i kałuże w Poznaniu, słońce w Bydgoszczy, rekordowo szybcy biegacze w Szczecinie – tak wyglądał w wielkim skrócie weekend CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W trzech biegach wzięło udział łącznie blisko 2900 uczestników, w tym ponad 780 dzieci.

Poznań

Łukasz Nowak i Malwina Misjan zostali zwycięzcami czwartego biegu w Poznaniu. Warunki na trasie były typowo przełajowe – błoto i kałuże. Dla biegaczy to jednak żaden problem – w zawodach na dystansie 5 km wzięło udział 825 osób. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 285 młodych sportowców. Warto dodać, że kilkanaście dni temu – 9 stycznia – minęło 10 lat od pierwszego biegu CITY TRAIL nad poznańską Rusałką (wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych)

Od 2010 roku w Poznaniu odbyło się już 67 biegów CITY TRAIL (wcześniej pod nazwami Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych i zBiegiemNatury). W pierwszych zawodach – 9 stycznia 2010 roku - wzięło udział 310 biegaczy. Wśród nich byli znakomici zawodnicy – Małgorzata Sobańska i Michał Bartoszak, którzy biegali również w sobotę.

Małgorzata Sobańska to multimedalistka krajowych mistrzostw, rekordzistka Polski w maratonie (2:26:08), zwyciężczyni maratonu w Londynie (1995) i Warszawie (2008). Aktualnie trasę CITY TRAIL pokonuje w czasie nieco ponad 25 minut. A jak wspomina pierwsze edycje biegów nad Rusałką?

- Biegi Grand Prix Poznania kojarzą mi się przede wszystkim ze śniegiem – było go dużo i bardzo ciężko się biegało. Zawody przełajowe zawsze traktowałam jako bardzo dobre przygotowanie do maratonów, bo są świetnym bodźcem do podbijania formy w treningu długodystansowym – zaznaczyła na mecie Małgorzata Sobańska – Patrząc na te zawody z perspektywy osoby początkującej, czy powracającej do regularnego biegania po długiej przerwie - tak jak ja, stwierdzam, że takie imprezy są znakomitą motywacją do utrzymywania się w treningu – w końcu co miesiąc jest bieg i okazja, by zweryfikować, czy nasza praca przynosi efekty.

Michał Bartoszak wielokrotnie stawał na podium mistrzostw Polski, jest olimpijczykiem z Aten, a niektóre z jego rekordów życiowych to nadal jedne z najlepszych czasów w historii polskiej lekkiej atletyki – 13:29:72 na 5000m czy 7:47:54 na 3000m. Z powodzeniem startował także na dystansie półmaratońskim i maratońskim - jego życiówki to odpowiednio: półmaraton - 1:03:35, maraton - 2:12:21. Jego sobotni wynik na trasie przełajowej piątki CITY TRAIL to 19:01.

- Rok 2010 to był czas mojego przejścia z kariery zawodniczej do takiego zwykłego funkcjonowania, pracy zawodowej. Ten moment był u mnie płynny, powoli wygaszałem swój trening wyczynowy i tak naprawdę nigdy nie było sytuacji, że nie biegałem w ogóle – wychodziłem chociażby raz - dwa razy w tygodniu. Mam trochę łatwiej, bo prowadząc treningi mam grupy zawodników, które mnie mobilizują – podkreślił Michał Bartoszak.

- Bieganie na przestrzeni tych dziesięciu lat się zmieniło. Patrząc na aktualny rynek, oceniam, że jest to genialny czas dla takich średnich biegaczy. Brakuje nam zawodników, którzy biegaliby 28:20-28:30 na 10 km. Mamy za to bardzo duże grono takich, którzy biegają 10km w czasie 30 minut. To ciekawe, bo poziom lekkiej atletyki jest bardzo wysoki, ale nie mamy zaplecza dla tych najlepszych. Mamy natomiast rozbiegany naród, a co więcej ci biegacze-amatorzy prezentują naprawdę wysoki poziom – nie tylko biegają dla zdrowia, ale trenują i chętnie rywalizują.

Wracając do sobotnich zawodów, wynik najszybszego – Łukasza Nowaka to 15:21. Drugie miejsce zajął Mateusz Goleniewski (wynik 15:40), a trzeci na mecie zameldował się Grzegorz Michalak (czas 15:44). Wśród kobiet trzecie zwycięstwo w edycji odniosła Malwina Misjan. Jej wynik to 17:31. Drugie miejsce wywalczyła Oliwia Wawrzyniak (wynik 17:59). Jako trzecia na metę wbiegła Martyna Iwanejko (czas 19:07)

Trasa CITY TRAIL jest poprowadzona na pętli nad jeziorem Rusałka. Meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane w pobliżu plaży miejskiej. Kolejny bieg jest zaplanowany na 22 lutego, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 28 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane w kwietniu.

Bydgoszcz

W bydgoskim biegu zwycięstwo odnieśli Damian Rudnik i Marta Szenk. Oboje znali już smak zwycięstwa w CITY TRAIL, z tą różnicą, że Damian wygrywał w trwającym sezonie, natomiast Marta – w poprzednich latach. W niedzielę warunki sprzyjały bieganiu i zachęciły do udziału w zawodach 540 zawodników. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 255 młodych sportowców.

Wynik najszybszego – Damiana Rudnika na 5-kilometrowej trasie to 15:21. Drugie miejsce zajął Adrian Bednarek (wynik 15:40), a trzeci na mecie zameldował się Piotr Frydrychowski (czas 16:16)

Najszybsza wśród kobiet – Marta Szenk – uzyskała wynik 18:12. Jest to jej najlepszy rezultat w trwającym sezonie. Warto dodać, że Marta wygrała klasyfikację generalną w poprzedniej edycji.

- Od kilku sezonów widać u mnie tendencję spadkową, jeśli chodzi o wyniki na tej trasie, ale cóż – w tym roku kończę 40 lat, więc coraz szybsza już nie będę. Dzisiejszy bieg to dla mnie ogromna radość i niespodzianka. W zasadzie nie byłam przekonana do startu, dość późno wyszłam z domu, szybka rozgrzewka, ale o dziwo od startu biegło mi się bardzo dobrze. Weszłam w swój rytm, zaczęłam zbliżać się do dziewczyn, które były na prowadzeniu i pomyślałam sobie: „Biegnę swoje”. I tak dobiegłam do mety pierwsza – relacjonowała po biegu Marta Szenk – Może to jest jednorazowy wystrzał, ale staram się z takich drobnych rzeczy cieszyć.

Drugie miejsce wywalczyła Daria Maik (wynik 18:27). Jako trzecia na metę wbiegła Zuzanna Latańska (czas 18:37). Tegoroczna edycja cyklu przyciąga wyjątkowo dużą grupę osób biegających z psami. Są to zwierzaki przeróżnej wielkości, zarówno psy rasowe, jak i mieszańce.

- Czy z psem jest łatwiej biegać? Tak, ale bardziej ze względu na psychikę, bo Ajla to moja motywacja. Jeśli chodzi o pomoc fizyczną, to bywa różnie. Czasami nie chce jej się biegać, czasami trzeba się zatrzymać, czasami nieco zbiec ze ścieżki, bo coś ją zainteresuje. Trzeba być tego świadomym, że bieganie z psem to różne dodatkowe aspekty. Oczywiście staramy się nie przeszkadzać innym biegaczom, mamy krótką linkę, żeby Ajla nie wbiegała nikomu pod nogi. Poza tym jest to pies, który potrafi biec z przodu, a do tego długodystansowiec – mówiła na mecie Natalia Rakowska, właścicielka 3,5-rocznej suczki o imieniu Ajla, która trafiła do niej ze schroniska. Natalia i Ajla mają na koncie już 4 biegi CITY TRAIL.

Zawody CITY TRAIL Bydgoszcz są poprowadzone ścieżkami Myślęcinka i Lasów Nadleśnictwa Żołędowo. Start, meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane na Polanie Różopole. Kolejny bieg w Bydgoszczy jest zaplanowany na 23 lutego, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 29 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane w kwietniu.

Szczecin

W niedzielnym biegu na wymagającej trasie w Szczecinie triumf odnieśli Bartosz Nowicki i Joanna Woźniak. Oboje byli autorami rekordowych wyników w Puszczy Bukowej, a ich niedzielne rezultaty – 16:36 i 18:54 – to kolejne rekordowe czasy. Sprzyjające warunki zachęciły do udziału w zawodach 745 zawodników. Biegi dziecięco-młodzieżowe przyciągnęły 243 młodych sportowców.

Bartosz Nowicki to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników startujących w CITY TRAIL – w skali ogólnopolskiej. Jego obecność i regularne starty podnoszą prestiż imprezy i jednocześnie są dowodem na to, że nawet po zakończeniu kariery lekkoatletycznej można biegać na bardzo wysokim poziomie i mieć z tego dużo radości.

- Myślę że pozytywny wynik tej dzisiejszej konkurencji to efekt naszej grupowej pracy. Jako trener współpracuję z Natalią Gulczyńską, Joanną Woźniak - rekordzistką trasy, ostatnio do naszych treningów sprawności biegowej dołącza Michał Oliwa – znakomity i utytułowany triathlonista - jego trener - Jakub Czaja to mój serdeczny kolega, a czasami na treningu mamy gościnnie rekordzistę Polski na dystansie 1500 m i brązowego medalistę mistrzostw świata z Doha z 2019 roku - Marcina Lewandowskiego.

W takiej grupie aż chce się trenować i ja jako aktywny trener chcę być również przykładem dla tych zawodników
- podkreśla 14-krotny medalista mistrzostw Polski, brązowy medalista halowych mistrzostw Europy w Paryżu na 1500 m (2011) – Bartosz Nowicki.

- Im jestem starszy tym bardziej mnie bawi i kręci bieganie w terenie. Uznaję cykl biegów CITY TRAIL za dobry sprawdzian i świetną formę szkolenia zawodników. Proszę zobaczyć jaką progresję na tych biegach z miesiąca na miesiąc robi Asia Woźniak i Natalia Gulczyńska - dla biegaczy na średnich i długich dystansach biegi przełajowe to znakomity trening. Myślę że każdy z nas jest w stanie pobiec jeszcze szybciej na tej trasie. Bo za miesiąc lub dwa kiedy nastąpi transfer siły i wytrzymałości oraz "wyostrzymy" się prędkościowo, a dodatkowo temperatura powietrza wzrośnie do 15-20 stopni, dopiero wtedy będzie idealny czas na ustanowienie rekordów.

Zawodnicy naszej grupy są teraz w okresie akumulacji i dużych obciążeń, więc tym bardziej cieszą mnie pozytywne wyniki.


Drugie miejsce – również ze znakomitym rezultatem - zajął wspomniany Michał Oliwa (wynik 16:39), a trzeci na mecie zameldował się Wojciech Piwowarczyk (czas 17:01). Najszybsza wśród kobiet – rekordzistka trasy - Joanna Woźniak – uzyskała wynik 18:54 – o 21 sekund lepszy niż w grudniu. Drugie miejsce wywalczyła Natalia Gulczyńska (wynik 19:43). Jako trzecia na metę wbiegła Ewelina Kowalik (czas 20:02)

Zawody CITY TRAIL Szczecin są poprowadzone ścieżkami Puszczy Bukowej nad Jeziorem Szmaragdowym. Start, meta i biegowe miasteczko są zlokalizowane na Polanie Widok. Kolejny bieg w Szczecinie jest zaplanowany na 23 lutego, a ostatnie zawody trwającej edycji odbędą się 15 marca. Uroczyste podsumowanie sezonu będzie zorganizowane w ciągu kilku tygodni od zakończenia części sportowej. Cykl CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywa się w dziesięciu miastach – poza Poznaniem, Bydgoszczą i Szczecinem, zawody są organizowane w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. W trakcie sześciu jesienno-zimowych miesięcy odbędzie się łącznie sześćdziesiąt biegów – po sześć w każdej lokalizacji. Najbliższe zawody są zaplanowane na sobotę, 25 stycznia – we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na FacebookuWIADOMOSCI POWIAZANE
 
  2020-03-28 - CITY TRAIL: czas podsumować 53. biegi se...
  2020-03-10 - CITY TRAIL: zakończenie rywalizacji w Lu...
  2020-03-03 - Olsztyn i Gdańsk zamknęły piątą kolejkę ...
  2020-02-25 - CITY TRAIL: coraz mniej niewiadomych w k...
  2020-02-16 - Rekordowo szybki bieg CITY TRAIL w Katow...
  2020-02-11 - Olsztyn i Trójmiasto zamknęły czwartą k...
  2020-01-28 - Słoneczny i szybki bieg CITY TRAIL Wrocł...
  2020-01-13 - CITY TRAIL: weekend na biegowo!...
  2020-01-06 - Jak najlepiej zacząć rok? Na biegowo!...
  2019-12-30 - CITY TRAIL: ostatnie biegi 2019 roku za ...
  2019-12-23 - Przedświąteczne wydanie CITY TRAIL w Poz...
  2019-12-17 - Przełajowa piątka CITY TRAIL w wydaniu l...
  2019-12-12 - Ruszyła trzecia kolejka cyklu CITY TRAIL...
  2019-12-03 - CITY TRAIL: Grzegorz Michalak i Oliwia W...
  2019-11-24 - Medycy na start! - czyli oryginalny pomy...
  2019-11-18 - Historyczny wynik podczas CITY TRAIL w B...
  2019-11-11 - CITY TRAIL: warszawiacy i lublinianie po...
  2019-11-01 - Ponad 7100 biegaczy w pierwszej kolejce ...
  2019-10-28 - CITY TRAIL: rekordowy weekend w Olsztyni...
  2019-10-21 - CITY TRAIL: Lublin, Warszawa i Szczecin ...
  2019-10-15 - CITY TRAIL: jedenasta edycja biegów nad ...
  2019-10-09 - CITY TRAIL kibicuje ojcom!...
  2019-10-07 - CITY TRAIL: rekord trasy we Wrocławiu na...
  2019-10-01 - CITY TRAIL: ósma edycja wystartowała!...
  2019-09-25 - Startuje ósma edycja CITY TRAIL!...
  2019-09-05 - Ruszają zapisy do CITY TRAIL!...


Komentarze czytelników - brakskomentuj informację
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768