Informacja rekomendowana przez ITL Media Group

#readytorun – Frankfurt Marathon 2018

Link 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
Link 2: ENCYKLOPEDIA IMPREZ: ZAGRANICA - NIEMCY

Orkan Grzegorz pustoszy Europę… Orkan Grzegorz uderzył w północne Niemcy… Loty odwołane, wszystkiemu winien Organ Grzegorz. Tak w telegraficznym skrócie krzyczały nagłówki europejskich gazet a tym czasem we Frankfurcie nad Menem rozegrany został jeden z największych maratonów w Niemczech, który ukończyło niespełna 9 tysięcy biegaczy z całego świata a wśród nich 123 reprezentantów naszego kraju.

Z grona naszych rodaków najbardziej elektryzował wszystkich pojedynek Henryka Szosta z Arturem Kozłowskim i Yaredem Shegumo. Finalnie niestety Artur zszedł z trasy skarżąc się na ból w mięśniu dwugłowym uda , Yared pobiegł bardzo słaby, jak na jego możliwości, wynik a Henryk zrobił swoje zamykając usta niedowiarkom, którzy stawiali na niego przysłowiowy krzyżyk uzyskując bardzo wartościowy rezultat w postaci 2 godzin 10 minut i 9 sekund.

Wracając jednak do samej imprezy. Niemcy podeszli do tematu jak zawsze perfekcyjnie. Ogromne expo, gdzie można było zakupić nowości biegowe oraz przecenione starsze kolekcje, skorzystać z masażu czy porozmawiać ze specjalistą w dziedzinie suplementacji. Atrakcją dla osób związanych z triathlonem była możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia z mistrzem olimpijskim z Pekinu w triathlonie Janem Frodeno. Wydawanie pakietów tradycyjnie przebiegało bardzo sprawnie i szybko a rozbicie na stanowisk odbioru numerów i chipów ze stanowiskami odbioru worków z ulotkami i gadżetami po dwóch różnych stronach hali doskonale rozładowało korki.

Kliknij aby otworzyć zestawienie

Punktualnie o 10:00 nastąpił start do biegu. Pierwsze pięć kilometrów zostało pokonane przez 13 zawodników poniżej 15 minut zapowiadając bieg na czas w granicach 2:04. Od początku bieg prowadziła piątka Kenijczyków wraz z chowającymi się za ich plecami biegaczami z Etiopii wśród których znajdował się późniejszy zwycięzca. Henryk Szost 5 km minął z czasem 15:14 i zajmował 18 miejsce. 11 sekund za Szostem piąty kilometr minął Artur Kozłowski i Yared Shegumo. Dziesiąty kilometr prowadząca grupa, która zmalała do 7 zawodników, minęła po 29 minutach i 31 sekundach a Henryk Szost przesunął się na 15 miejsce meldując się z czasem 30 minut i 34 sekund. Po około 10 km z trasy zszedł Artur Kozłowski skarżąc się na ból w mięśniu dwugłowym uda. Na półmetku pierwszych siedmiu biegaczy pojawiło się z czasem 1:02:30 a nieco ponad minutę po nich dystans 21 km pokonał stale przesuwający się do przodu Henryk Szost, który na tą chwilę zajmował 11 pozycję. Zapowiadała się więc ciekawa walka o czołowe lokaty. Yared wraz z pomagającym mu Szymonem Kulką półmetek minęli po 1 godzinie, 5 minutach i 34 sekundach. Na 30 km prowadząca grupa została rozerwana przez Etiopczyka Zegeye, Getu Feleke i ten atak przesądził o oderwaniu się etiopskich biegaczy od kenijskich i właśnie ta trójka zajęła czołowe lokaty. Zwyciężył z czasem 2:05:50 Tola, Shura Kitata przed Woldaregay, Kelkile Gezahegn 02:06:56 i Zegeye, Getu Feleke 02:07:46. Nas jednak interesowało, co dzieje się z Szostem, który stopniowo przesuwał się na coraz wyższe miejsca i mocno rywalizował z Brytyjczykiem Dewi Griffiths’em i Niemcem Arne Gabiusem. Na 40 km dwie sekundy przed Henrykiem i Arne zameldował się Dewi i to jemu ostatecznie przypadło piąte miejsce z czasem 2:09:49. Dziesięć sekund za nim finiszował Niemiec a Polak linię mety minął po 2 godzinach 10 minutach i 9 sekundach plasując się na doskonałej siódmej pozycji. Na 14 pozycji przybiegł Yared Shegumo z czasem 2:15:24.

Wśród pań, od samego początku bardzo mocne tempo narzuciła Kenijka Cheruiyot, Vivian Jepkemoi, która 10 km pokonała w czasie 33:25 uzyskując tym samym ponad minutową przewagę nad kolejnymi zawodniczkami. Cheruiyot półmetek minęła w czasie 1:10:07 zwiększając tym samym swoją przewagę do dwóch minut nad goniącą ją szóstką zawodniczek wśród których znajdowało się pięć Etiopek i jedna biegaczka z Bahrajnu. Ostatecznie po 2 godzinach 23 minutach i 35 minutach zwyciężyła Cheruiyot. Za nią finiszowała Etiopka Arage, Yebrgual Melese z czasem 2:24:30 a osiem sekund później wbiegła kolejna reprezentantka Etiopii Wondimagegn, Meskerem Assefa. Najlepszą Polką została Angelika Mach, która zajęła 19 miejsce z czasem 2:46:23.

Link do wyników:KLIKNIJ TUTAJ