Jestes
niezalogowany
ZALOGUJ

 

UCZESTNICY

 
piotrhierowski
 
pokaż wszystkich 
Poznań, 10 lipca 2023, 17:17, 1738/794921Organizator
1MILA. Klasyk powraca w pięknym stylu

LINK 1: STRONA INTERNETOWA BIEGU
LINK 2: ELEKTRONICZNE ZGŁOSZENIA
LINK 3: WIĘCEJ INFORMACJI W KALENDARZU
LINK 4: ARCHIWUM: POZNAń



      

Jedna mila w świecie lekkoatletycznym miała status, jaki dzisiaj posiada maraton. Przez lata nieco zapomniana, jednak dzięki imprezie „1MILA – mityng lekki i atletyczny”, organizowanej przez Fundację Zdrowy Ruch, coraz więcej polskich amatorów biegania ma okazję doświadczyć, z czym wiąże się pokonanie tego wyjątkowego, klasycznego dystansu. Sama historia rywalizacji biegowej na dystansie 1 mili ma swoje korzenie na Wyspach Brytyjskich.

Z perspektywy Europy kontynentalnej, która na co dzień posługuje się systemem metrycznym, ta jednostka miary wydaje się mało zrozumiała. 1 mila to bowiem 1760 jardów, co zapewne większości czytelników i tak nic nie mówi. A więc ile to kilometrów? 1 mila to dokładnie 1,609344 kilometra. W zaokrągleniu 1,609 km. Dla biegaczy oznacza to pokonanie 4 okrążeń stadionu oraz dodatkowych 9 metrów.

OPŁATY STARTOWE: 1Mila Poznań

29 pln

49 pln

65 pln

116 pln


biegi
dzieci

1Mila

lekka
Piątka

4-osobowe
Sztafety
Rodzinne
i Sztafety

Limit uczestników: brak
 
Ceny pakietów na kilka startów - patrz regulamin.

Odnosząc powyższe liczby do systemu metrycznego, większą popularność z czasem zyskał dystans 1500 m, który czasami bywa nazywany „europejską milą” albo „milą metryczną”. I współcześnie to właśnie na tym dystansie zazwyczaj toczy się rywalizacja średniodystansowców na zawodach międzynarodowych. To także jest konkurencja olimpijska. Jednak o wyjątkowości 1 mili świadczy fakt, że współcześnie jest to jedyny dystans określany w imperialnych jednostkach miary, na którym notowane są oficjalne rekordy świata. Wszystkie pozostałe dystanse stadionowe są określane w metrach.

1 mila. Pogoń za 4 minutami

Niewątpliwie do ogromnej popularności biegu na 1 milę przyczyniła się magiczna bariera 4 minut. Przez wiele lat uznawano bowiem, że pokonanie takiego dystansu leży poza zasięgiem ludzkich możliwości. Jednak już w latach 30. XX w. pojawili się pierwsi zawodnicy, którzy twierdzili, że udało im się dokonać tej sztuki. Takim wyczynem pochwalił się Amerykanin, Glenn Cunningham. Jeśli faktycznie tego dokonał, zrobił to w warunkach treningowych. W oficjalnych zawodach jego najlepszy wynik w karierze wynosił 4:06.8, co w 1934 roku dało mu tytuł rekordzisty świata.

Chociaż w kolejnych latach pogoń za 4 minutami na dystansie 1 mili nabrała tempa (nawet w czasach II wojny światowej – głównie za sprawą rywalizacji 2 biegaczy ze Szwecji – Gundera Hagga i Arne Anderssona), na oficjalne, udokumentowane pokonanie 1 mili w czasie poniżej 4 minut świat sportowy musiał czekać do 1954 r. Wówczas to młody lekarz Roger Bannister, dzięki pomocy swoich kolegów, którzy nadawali mu tempo – Chrisa Chataway’a i Chrisa Brashera – przebiegł 1,609 m w 3:59,4. Wydarzenie to miało naprawdę epokowy charakter, który współcześnie można byłoby porównać do pierwszego złamania bariery 2 godzin na dystansie maratonu. Właśnie za sprawą tego osiągnięcia Roger Bannister na zawsze zapisał się w historii sportu, a w 1975 roku z rąk królowej Elżbiety II otrzymał tytuł szlachecki.

Co ciekawe, kiedy już Bannister dokonał tego, co wydawało się niemożliwe, na kolejne biegi w czasie poniżej 4 minut na milę nie trzeba było długo czekać. Już kilka tygodni później rekord świata odebrał Bannisterowi Australijczyk, John Landy, biegnąc 3:58,0, a w kolejnych latach grono biegaczy „sub-4” stopniowo powiększało się. Wielkich zawodników, jak np. Herb Elliott, Peter Snell, Jim Ryun, John Walker, Sebastian Coe, Steve Ovett, Steve Cram łączy to, że każdy z nich był rekordzistą świata w biegu na 1 milę.

Polskie milowe rekordy

Aktualny rekord świata w biegu na 1 milę wynosi 3:43,13 i należy do Marokańczyka Hichama El Guerrouja. Jest to jeden z najdłużej utrzymujących się rekordów świata, pochodzi bowiem z 1999 r. Biorąc pod uwagę, że dystans 1 mili odzyskuje popularność i bywa rozgrywany np. w ramach cyklu zawodów Diamentowej Ligi, można liczyć na to, że rekord ten zostanie w najbliższych miesiącach bądź latach przynajmniej zagrożony. Poważnym kandydatem na polu walki wydaje się być Norweg, Jakob Ingebrigsten.

W przypadku rywalizacji kobiet, aktualną rekordzistką świata jest Holenderka Sifan Hassan, która w 2019 r. pokonała ten dystans w 4:12,33. O tym, jak szybki jest to bieg niech świadczy fakt, że pierwszym mężczyzną w historii, któremu udało się pobiec szybciej był legendarny Paavo Nurmi. Mówiąc inaczej – niespełna 100 lat temu Hassan byłaby absolutną rekordzistką świata na tym dystansie.

A jak wyglądają polskie rekordy na tym tle? Pierwszym Polakiem, który przebiegł omawiany dystans w czasie poniżej 4 minut był Zbigniew Orywał, który dokonał tej sztuki w 1958 r. Wśród rekordzistów Polski na tym dystansie najbardziej znanym był Bronisław Malinowski. Jego czas 3:55,40 przetrwał na szczycie polskich tabel aż do 2019 r., kiedy podczas mityngu w Oslo Marcin Lewandowski poprawił ten czas o ponad 3 sekundy. Później wyśrubował jeszcze ten rezultat w 2021 r. również w stolicy Norwegii i obecnie rekord Polski wynosi 3:49,11

W przypadku kobiet, aktualnie najlepszym rezultatem w historii Polski może pochwalić się Angelika Cichocka. W 2017 r. w Londynie w zawodach Diamentowej Ligi przebiegła 4 okrążenia stadionu w czasie 4:19,58. Jej rekord Polski wymazał wówczas również osiągnięcie sprzed wielu lat. Poprzedni pochodził z 1996 r.



1MILA dla amatorów biegania

O tym, że dystans 1 mili potrafi być bardzo wymagający, mają okazję od kilku lat przekonać się polscy amatorzy, startując w imprezie 1MILA – mityng lekki i atletyczny, rozgrywanej w randze Amatorskich Mistrzostw Polski w biegu na 1 milę. Mityngi 1MILI w Warszawie i Poznaniu odbywają się w oprawie godnej profesjonalnych mityngów lekkoatletycznych, co dla amatorów samo w sobie jest już nie lada przeżyciem. A jeżeli dorzucą do tego chęć osiągnięcia naprawdę dobrego czasu, na mecie na pewno będą walczyć o każdy oddech.

Chociaż udział w mityngach 1MILI jest otwarty dla wszystkich, także zupełnie początkujących amatorów, to wśród nich znajdują się tacy, którzy potrafią bardzo szybko biegać. Świadczą o tym rekordy imprezy. Dotychczas najlepszy czas w historii zawodów organizowanych przez Fundację Zdrowy Ruch osiągnął Jacek Wichowski. W 2019 r. w Warszawie pokonał on dystans 1 mili w 4:19,12.

W przypadku kobiet, można mówić o 2 rekordzistkach imprezy. Pierwszą z nich jest Patrycja Hypś, która w 2022 r. zdobyła w Warszawie tytuł Amatorskiej Mistrzyni Polski w biegu na 1 milę z wynikiem 5:10,14. Z kolei wśród Pań z licencją PZLA , rekordzistą jest Zuzanna Wiernicka, która na tegorocznej imprezie w Warszawie uzyskała czas 4:50,18.

Jak dotąd, najlepsze wyniki w historii 1MILI padały w Warszawie. Ale może czas to zmienić? 😊 Tegoroczna 1MILA Poznań przed nami! Nie zwlekaj z rejestracją i bądź 17 września 2023 r. na stadionie POSiR Golęcin w Poznaniu, by odkryć magię biegu na 1 milę!

Szczegóły i zapisy na stronie www.1mila.pl


Zobacz takze:

1Mila Poznań z rekordową frekwencją i rekordowymi wynikami!

To było prawdziwe lekkoatletyczne święto biegaczy amatorów! Dokładnie 1970 zawodników i ponad dwa razy tyle kibiców zjawiło się 17 września na poznańskim stadionie POSiR Golęcin, by wziąć udział w mityngu 1MILI. Padł rekord frekwencji, rekordy mityngu na dystansach Lekka Piątka i 1Mila oraz setki życiówek, w tym debiutującej na bieżni Anity Włodarczyk, rekordzistki świata i multimedalistki olimpijskiej w rzucie...
Ostatni weekend zapisów na 1MILĘ Poznań!

Już tylko do niedzieli (10.09) do północy trwa rejestracja na mityng 1MILI w Poznaniu. To jedyna taka impreza dla biegaczy amatorów, na której każdy może sprawdzić się na bieżni i wystartować wraz z gwiazdami sportu! Poznaniacy pokochali bieganie stadionowe, o czym świadczy frekwencja na tegorocznej 1MILI, która już jest rekordowa. To ostatnia szansa na zapisanie się i doświadczenie lekkiej atletyki w tak wyjątkowej odsłonie! Na 1MILI każdy może poczuć się jak uczestnik profesjonalnego mityngu...
Kultowa impreza ponownie w Poznaniu!

W tej edycji mamy dla Was piękne koszulki techniczne, wyjątkowe medale, które po ukończeniu kilku konkurencji, możecie złożyć w kształt stadionowej bieżni oraz zupełnie nową konkurencję: Sztafety Rodzinne, gdzie po raz pierwszy na naszym mityngu, dorośli i dzieci mogą wystartować wspólnie - mówi Ada Smokowska, Dyrektora 1MILI. To jedyna taka impreza dla biegaczy amatorów, na której każdy może wystartować na krótkich i średnich dystansach i spotkać się...
Trzykrotna mistrzyni olimpijska debiutuje na 1MILI Poznań!

To będzie niezła gratka dla fanów lekkiej atletyki! Już 17 września na mityngu 1MILI w Poznaniu zadebiutuje jedna z najwybitniejszych polskich lekkoatletek w historii, trzykrotka mistrzyni olimpijska, wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem – Anita Włodarczyk! Mityng 1MILA Poznań to impreza biegowa dla amatorów. Każdy może stanąć na starcie wraz z Mistrzynią i spróbować sił na...
Plan treningowy do 1MILI POZNAŃ

1MILA – mityng lekki i atletyczny, który odbędzie się 17 września 2023 r. na stadionie POSiR Golęcin w Poznaniu, to jedyne takie zawody dla amatorów, na których każdy, niezależnie od wieku czy biegowego doświadczenia, może sprawdzić się na bieżni i poczuć jak na prawdziwym mityngu lekkoatletycznym. Każdy zawodnik otrzymuje personalizowany numer startowy, każdy jest imiennie wyczytywany na start, a stadionowy doping kibiców i komentarz...


Komentarze czytelników - 3podyskutuj o tym 
 

Admin

Autor: Admin, 2023-07-10, 17:18 napisał/-a:
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w tym... dość obecnie niespodziewanym dystansie :-)

 

Henryk W.

Autor: Henryk W., 2023-07-10, 18:00 napisał/-a:
Gdy byłem dzieckiem i już kibicem sportowym, na zagranicznych mityngach mila była bardzo popularna. Londyn, Kopenhaga, Sztokholm, USA. Pamiętam z tamtych lat naszych milerów (liczących się wtedy w świecie) jak tam biegali, Stefan Lewandowski, Zbigniew Orywał, Witold Baran......

 

piotrhierowski

Autor: piotrhierowski, 2023-09-17, 11:14 napisał/-a:
No to bijemy swoje życiówki :)

 



 Ostatnio zalogowani
Borrro
09:19
kasjer
09:16
bobparis
09:12
jann
09:10
platat
09:07
Hari
08:42
uro69
08:30
janusz9876543213
08:09
Admin
08:04
Leno
07:46
panpanda
07:18
BemolMD
05:41
biegacz54
05:13
milosz2007
00:39
andreas07
00:35
janeta75
00:31
|    Redakcja     |     Reklama     |     Regulamin     |