Węgry, 07 czerwca 2024, 09:59, 920/548965Paweł Żuk
8 medali polskich biegaczy na Mistrzostwach ¦wiata w Balatonfurted

LINK 1: ZOBACZ WYNIKI NA STRONIE
LINK 2: ARCHIWUM: ZAGRANICA - WęGRY

Takiego poziomu rywalizacji w III GOMU Mistrzostwach ¦wiata w biegu 48h chyba nikt się spodziewał. Choć na li¶cie startowej widniało mnóstwo nazwisk byłych i obecnych rekordzistów wielu krajów w biegach ultra to „dwudobówka” rz±dzi się swoimi prawami i musi zagrać naprawdę wszystko, aby pokusić się o rekordowe bieganie.

Tym razem w¶ród zawodników z ponad 25 krajów, na starcie stanęło aż 13 Polek i Polaków. To zasługa Stowarzyszenia Sportowego Polskie Ultra, które od jakiego¶ czasu objęło opiek± kadrę polskich ultrasów płaskich, a wyniki tych działań widać gołym okiem. Stroje, suplementacja, dofinansowanie, a co za tym idzie rewelacyjne wyniki sportowe to efekt pracy Zarz±du Stowarzyszenia.

Same zawody nie należały do najłatwiejszych. Trasa z mnóstwem zakrętów. Pierwsza doba mocno deszczowa z burz± w nocy a druga w okropnym upale. Ale gdy rywalizuj± zawodnicy z najwyższej półki ultra można się spodziewać, że walka o najwyższe cele będzie do samego końca, bez względu na warunki. Aż 8 osób złamało granicę 400km!!!

Rywalizacja kobiet trwała do ostatniego sygnału obwieszczaj±cego koniec biegu. Dunka, Stine Rex pobiła rekord ¶wiata Camille Herron o niecałe 300metrów (435,564km!!!) i wyprzedziła zawodniczkę biegn±c± pod flag± neutraln± o ledwie pół kilometra. Podium uzupełniła Viktoria Brown z Węgier.

W¶ród panów rywalizację kontrolował Bartosz Fudali. Wychodz±c na prowadzenie po kilkunastu godzinach biegu starał się rozs±dnie prowadzić wy¶cig. Finalnie został Mistrzem ¦wiata ustanawiaj±c rekord ¶wiata na asfalcie w biegu 48h - 447,293km. Wyprzedził Hiszpana Monforta i Węgra Szabolcsa.

Finalnie Polacy zdobyli na tych mistrzostwach aż 8 medali. Oprócz wspomnianego Bartosza Fudali, który zdobył złoto, nasza drużyna męska wywalczyła srebro, a drużyna mieszana br±z. Zdobyli¶my także 5 medali w kategoriach wiekowych.

Wyniki naszych ultrasów i praca Stowarzyszenia Sportowego Polskie Ultra, została zauważona przez ¶wiatowe federacje biegów ultra IAU i GOMU. Decyzj± zarz±du ¶wiatowej federacji biegów ultra GOMU, kolejne mistrzostwa ¶wiata w biegu 48h w roku 2025 odbęd± się w Polsce, podczas UltraPark Weekend. Będ± to także pierwsze mistrzostwa Polski w biegu 48h.