Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak

Mityng Złotej Ligi w Monaco
Data : 07-21

W czwartym tegorocznym mityngu z cyklu Golden League, który odbył się w piątek w Monaco, na stadionie im. Louisa II, Paweł Januszewski był drugi, a Marek Plawgo piąty. Także na piątej pozycji uplasował się Dariusz Trafas.

W mityngu Złotej Ligi - Herculis Monaco, ostatnim przed mistrzostwami świata w Edmonton, wystartowała trójka Polaków. Na 400 m przez płotki, Paweł Januszewski (Skra Warszawa) - były rekordzista kraju w tej konkurencji, zajął drugie miejsce z wynikiem 48,72 s. Marek Plawgo (Warszawianka TOP-2000), aktualny rekordzista Polski (48,16) był piąty - 49,31. Bieg wygrał Felix Sanchez z Dominikany - 48,46.

Dariusz Trafas (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) rzucił oszczepem na odległość 81,89 m.

Sprint na 100 m wygrała Amerykanka Chryste Gaines w dobrym czasie 10,98. Nie startowała jej rodaczka Marion Jones.

Ciekawy był bieg na 800 m mężczyzn z udziałem wszystkich, potencjalnych kandydatów do medali w Edmonton. Szwajcar Andre Bucher uzyskał kolejny raz najlepszy wynik na świecie w tym sezonie - 1.42,90 (poprzedni 1.43,58). Zwycięzca mityngów Golden League w Rzymie i w Paryżu, wygrał z Rosjaninem Jurijem Borżakowskim, biegającym w tym sezonie poniżej 1.44.

Borżakowski, halowy mistrz świata, chciał udowodnić, że należał mu się start w Edmonton. Władze lekkoatletyczne Rosji wykluczyły go z ekipy, ponieważ nie startował w mistrzostwach kraju.

Konfrontacją na najwyższym poziomie był bieg na 110 m ppł z udziałem mistrza olimpijskiego z Sydney Kubańczyka Aniera Garcii, Amerykanina Allena Johnsona i Brytyjczyka Collina Jacksona. Ma on bronić tytułu mistrza świata w Edmonton, jednak jak dotąd najlepszym płotkarzem świata w tym sezonie jest Amerykanin. W Monaco zwyciężył, co prawda tylko jedną setną sekundy, z Garccią, czasem 13,18. Jackson był dopiero piąty.

Bieg na 1500 m kobiet wygrała kolejny raz Rumunka Violeta Szekely najlepszym czasem na świecie w tym sezonie - 3.59,35. Pod nieobecność Austriaczki Stephanie Graf, Maria Mutola z Mozambiku pokonała rywalki w biegu na 800 m najlepszym wynikiem sezonu - 1.57,11.

W konkursie skoku wzwyż kobiet spotkały się Szwedka Kajsa Bergquist, Bułgarka Wenelina Wenewa i Ukrainka Inga Babakowa, które miały za sobą po jednym zwycięstwie w mityngach Złotej Ligi. Wygrała Szwedka - 1,99 m. By liczyć na udział w podziale głównej nagrody cyklu zawodów Golden League - 50 kg złota - Bergquist musi zwyciężyć w trzech pozostałych mityngach.

Podczas konkursu skoku o tyczce, zakończonego sukcesem Dmitrija Markowa (Australia) z dobrym wynikiem 5,95, poważnej kontuzji lewego stawu skokoweogo doznał mistrz świata z Seweilli Rosjanin Maksym Tarasow. Było to przy próbie na wysokości 5,85 m. Jego start w Edmonton jest wykluczony.

Bliski już termin mistrzostw świata sprawił, że na starcie w księstwie Monaco nie zjawiły się gwiazdy pierwszej wielkości światowej lekkiej atletyki. Nie wystartował m.in. mistrz świata i rekordzista świata na 1 500 m Marokańnczyk Hicham El Guerrouj i Algierczyk Ali Saidi Sief, dając tym samym szansę zwycięstwa na tym dystansie brązowemu medaliście igrzysk z Sydney, Kenijczykowi Bernardowi Lagatowi, który nie skorzystał z tej możliwości. Triumfował Portugalczyk Rui Silva.