Swiat jeszcze biega-Lisbona, Fukoka & Mediolan
Autor: Jan Stasiczek za pap
Data : 2002-12-01

1)Lizbona

Kenijczyk Samson Kosgei i Portugalka Fatima Silva zwyciężyli w Lizbonie w 17. biegu maratońskim. Kosgei pokonał dystans 42 km 195 m w czasie 2:15.35, a Silva w 2:35.07.

2) Fukoka

Mistrz olimpijski z Sydney i świata z Edmonton Etiopczyk Gezahegne Abera wygrał na finiszu po walce z Japończykiem Tsuyoshi Ogatą po raz trzeci bieg maratoński w Fukuoce.

23-letni Gezahegne Abera wyspecjalizował się w rozstrzyganiu rywalizacji na swoją korzyść w końcowej fazie biegu.

W 2001 roku w Edmonton wywalczył tytuł mistrza świata, wyprzedzając na ostatnich 200 metrach Kenijczyka Simona Biwota. Rok temu, w Fukuoce, był szybszy na finiszu o 3 sekundy od reprezentanta gospodarzy Koji Shimizu.

Teraz także, o 2 sekundy, pokonał innego Japończyka, 29-letniego Tsuyoshi Ogatę, z którym biegł ramię w ramię przez ostatnie 9 kilometrów. Abera zaatakował 150 metrów przed metą na stadionie Heiwadai, uzyskując czas 2:09.13.

3) Mediolan

Reprezentanci Kenii dominowali w maratonie w Mediolanie. Triumfował Robert Cheruyot przed Michaelem Rotichem (obaj uzyskali ten sam czas - 2:08.59), a w gronie kobiet Margaret Okayo (2:24.59) przed Alice Chelangat (2:28.16).

Bardzo rzadko się zdarza, aby po przebiegnięciu tak długiego dystansu (42 km 195 m), linię mety mijało niemalże jednocześnie trzech zawodników. Tak się zdarzyło w Mediolanie. Wraz z dwójką Kenijczyków finiszował Włoch Daniele Caimmi. O kolejności musiała rozstrzygnąć przysłowiowa fotokomórka, a całej trójce zaliczono ten sam czas.