redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Przeczytano: 187 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Historia Imprez Biegowych na O.W. „Głębokie”
Autor: Krzysztof Grzybowski
Data : 2002-07-28


Historia Imprez Biegowych na O.W. „Głębokie”
Autor: Krzysztof Grzybowski, Data 27.07.2002 r.

Imprezy lekkoatletyczne na Ośrodku Wypoczynkowym „Głębokie” koło Międzyrzecza mają już swoja historię. Po raz pierwszy zawody biegowe, których pomysłodawcą był Jerzy Rudnicki, przy pomocy kierowniczki Ośrodka Doroty Jadczak, międzyrzeckiego biegacza Krzysztofa Kochana, oraz wielu innych osób, odbyły się w dniach 11 – 14.08.1998 roku w ramach II Festynu „Głębokie ‘98” Wystartowało 51 biegaczy z Międzyrzecza, Gorzowa Wlkp., Świebodzina, Sulechowa, Zielonej Góry, a nawet z Zakopanego i Łodzi, którzy ku czci 750 rocznicy Nadania Praw Miejskich dla Międzyrzecza przebiegli w sztafecie 750 km Trasa sztafety w ciągu dnia biegła wzdłuż drogi międzynarodowej nr 3 ( 8570 m ), a w nocy po pętli wokół ośrodka wypoczynkowego. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem, a świadczyło o tym gorący doping kibiców, oraz przyłączenie się do biegu niektórych przebywających tam na wypoczynku wczasowiczów. Niewiele by brakowało by bieg został przerwany, ponieważ na trasie biegu doszło do tragicznego wypadku samochodowego, w którym zginęły dwie osoby. Zaczęto się zastanawiać, czy bieg dalej kontynuować. Jednak reakcja była szybka – biegniemy dalej. W piątek ( 14.08 ) dokładnie o godz.: 11:24 ostatni zawodnik minął linii mety, kończąc 750 km sztafetę. O profesjonalnym podejściu do organizacji biegów na Ośrodku Wypoczynkowym "Głębokie" świadczy fakt, że gdy lały się szampany z okazji pomyślnego zakończenia całej imprezy , organizatorzy już myśleli jaki zorganizować bieg w przyszłym roku. Postanowiono, że będzie to Sztafetowy Bieg 24–godz.

Jak postanowiono, tak tez zorganizowano Sztafetowy Bieg 24–godz. Odbył się on w ramach III Festynu „Głębokie 99” w dniach 12 – 13.08.1999 roku pod honorowym patronatem Wicemarszałka Województwa Lubuskiego Edwarda Fedko, który symbolicznie wziął udział w imprezie. W zawodach wystartowało 6 sztafet sześcioosobowych walcząc o trzy puchary: wicemarszałka , „Radia Zachód” i Starosty Powiatu Międzyrzeckiego. Regulamin biegu zakładał, ze w składzie każdego zespołu musi być minimum jeden uczestnik, który skończył 50 lat i kobieta.
Po 24 godz. emocjonującej walce do ostatniego metra puchar wicemarszałka woj. Lubuskiego wywalczył Klub Miłośników Biegania z Międzyrzecza, który startowała w składzie:
Ewa Łagoda, Andrzej Frabiński, Bronisław Kalisz, Krzysztof Kochan, Józef Matysiak i Sylwester Osiński, pokonała dystans 321 km 800 m
Reprezentacja Międzychodu startująca w składzie:
Danuta Pietruszyńska, Bolesław Brzeziński, Piotr Flajszer, Włodzimierz Paroń, Gerard Pietruszyński i Zbigniew Zusin wywalczyła puchar „Radia Zachód” przebiegając 336 km 550 m.
Puchar Starosty Międzyrzeckiego wręczony został Supermaratończykowi z Gorzowa Wlkp. biegnącego w składzie: Krystyna Grzybowska, Agnieszka Grzybowska, Piotr Grzybowski, Krzysztof Grzybowski, Tomasz Jałowski i Bolesław Sztop. Zawodnicy tej ekipy przebiegli razem 330 km 750 m.
Oprócz wspomnianych pucharów zawodnicy zwycięskich drużyn otrzymali od organizatorów statuetki biegacza, a koszulki i proporczyki okolicznościowe wręczono wszystkim uczestnikom zawodów.
Z wstępnych informacji zebranych przez organizatorów wynika, ze forma Sztafet 24-godz. w tym kształcie ( podział na kategorie wiekowe plus kobieta ), jak do tej pory nie odbyła się żadna taka sportowa impreza na świecie.

W 2000 roku w dniu 03.08 odbyły się I Sztafety Maratońskie ( Sztafety Przyjaźni ) w których udział wzięło 14 sztafet 5 osobowych. Trasę wytyczono na terenie ośrodka. Każda drużyna miała do pokonania 34 pętle po 1215 m + 885 m. Rywalizacja zakończyła się zwycięstwem reprezentacji Ośrodka Wypoczynkowego „Głębokie” w składzie: Robert Lisiecki, Adam Domański, Sylwester Osiński, Zbigniew Kolis i Krzysztof Kochan w czasie 2:22:02.
Wyprzedzili oni Klub Biegacza z Międzychodu: Danuta Pietruszyńska, Włodzimierz Paroń, Remigiusz Boguta, Mikołaj Wnęk i Krzysztof Kozica z czasem 2:24:33.
Na trzecim miejscu sklasyfikowano zespół Klubu Biegacza „Maratończyk I” czasie 2:27:29. Zespół wystąpił w składzie: Tomasz Sommer, Sławomir Idziorek, Marcin Wróbel, Zdzisław Salmonowicz i Krzysztof Łuczak.
W pierwszej sklasyfikowanej szóstce znalazły się następujące zespoły:
IV – Świebodziński Klub Biegacza „ Intermarche I” z czasem 2:28:47,
V – Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania „Amator” – 2:33:20
VI – Lubuski Klub Biegacza z Gorzowa Wlkp. – 2:40:14
Zespoły zostały uhonorowane efektownymi pucharami, a wszyscy uczestnicy sportowych zmagań otrzymali pamiątkowe koszulki i proporczyki, oraz wzięli udział w losowaniu upominków.

Na drugi dzień ( 04.08 ) biegacze z Klubu Miłośników Biegania z Międzyrzecza: Krzysztof Kochan, Zbigniew Kolis i Sylwester Osiński z wraz z biegaczami z Gorzowskiego Towarzystwa Miłośników Biegania „Amator”: Tomasz Jałowski, Piotr Grzybowski i Krzysztof Grzybowski, postanowiła pobić rekord świata w biegu 12 - godz. w składzie sześcioosobowym. Przez 11 godz. zawodnicy biegali po pętli o długości 8570 m – na trasie Głębokie – Międzyrzecz – Głębokie, a ostatnią godzinę na terenie ośrodka wypoczynkowego na pętlach 1215 m. Łącznie przebiegli 185 km 305 m. Nie wyklucza się ze ustanowili rekord świata, lecz nie będą ujęci w Księdze rekordów Guinnessa, ponieważ bieg ten nie został zgłoszony odpowiednim organom i nie nadzorowała go komisja sędziowska, reprezentująca wydawców księgi rekordów. Zawodnicy tym się nie przejęli, traktując cała imprezę jako wspaniałą zabawę i przygodę. Ze przeżyli przygodę może świadczyć fakt, ze w czasie bicia rekordu nad ośrodkiem przeszła istna nawałnica z silnym wiatrem i obfitą ulewą Pomimo tego zawodnicy kontynuowali bieg, zmagali się z wiatrem, deszczem, oraz istnym jeziorem, które powstało po nawałnicy na ośrodku.

W roku 2001 zorganizowano po raz drugi Sztafety Maratońskie. Odbył się on dnia 03.08 z udziałem 15 sztafet na dystansie klasycznego maratonu. Jak w poprzednim roku trasa maratonu została wytyczona na terenie ośrodka. Każda ekipa miała do pokonania 34 pętle po 1215 m każda. Zawodnikom, którzy wystartowali na pierwszych zmianach dołożono 885 m, aby łączny dystans miał długość maratonu. W początkowej fazie biegu każdy z uczestników musiał pokonać minimum 4 okrążenia, później każdy z sztafety zaliczał przynajmniej dwa okrążenia i dopiero wtedy mogła nastąpić zmiana. Rywalizowano w trzech kategoriach: Open, Sztafet 4 + 1 ( w których wystartowała przynajmniej jedna kobieta ) i Sztafet + 200 ( łączny wiek wszystkich reprezentantów przekroczył w sumie 200 lat. )
Po godzinie biegu nad ośrodkiem przeszła gwałtowna burza. Zaczął padać rzęsisty deszcz. Ulewa była tak duża ze nie było nic widać na odległość 50 m. W ciągu kwadransa ośrodek zamieniło się w grzęzawisko. Nie przerwało to jednak rywalizacji. Zawody dokończono, pomimo ze na trasie było kilkanaście centymetrów wody, a połamane gałęzie i konary zatarasowały pobliskie drogi.
Ostatecznie zwy

cięsko z tej rywalizacji wyszła ekipa gospodarzy: Ośrodek Wypoczynkowy „Głębokie” w składzie Rafał Klimkiewicz, Zbigniew Kolis, Jacek Jackowiak, Sylwester Osiński i Robert Lisiecki pokonując dystans maratonu w czasie 2:22:47.
Na drugiej pozycji na mecie zameldował się zespół Poradnia Sportowa Pol-E-S z Zielonej Góry czasie 2:29:54 – Krzysztof Mol, Robert Szmaciński, Janusz Michałek, Robert Zapotoczny, Sławomir Idziorek.
Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania „Amator” –
Mariusz Uniczko, Zbigniew Szwedek, Marcin Jaskowski, Tomasz Jałowski, Krzysztof Grzybowski w czasie: 2:38:36.
Zespoły te były także najlepsze w kategorii Open
Kategorie +200 wygrał zespół Maratończyk I z Zielonej Góry w czasie 2:43:32 – Leszek Roczkowski, Leszek Bartlewski, Roman Nawrocki, Krzysztof Łuczak, Zbigniew Musiał.
Zwycięzcą Kategorii 4 + 1 ( W składzie przynajmniej jedna kobieta ) został zespół Świat Maratończyka z Kożuchowa z czasem 2:43:45 w składzie: Jacek Bordych, Jarosław Warduński, Andrzej Bordych, Marek Kurpas, Anna Pogorzelska.
Puchar „Gazety Lubuskiej” przypadł dla drugiego zespołu Gorzowskiego Towarzystwa Miłośników Biegania „Amator”: Agnieszka Grzybowska, Krystyna Grzybowska, Piotr Grzybowski, Michał Kozakiewicz, Grzegorz Miłota, która pokonała dystans w czasie – 3:17:07
Każda drużyna wróciła do domu z pucharem ufundowanymi przez międzyrzeckich samorządowców i lubuskich parlamentarzystów, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i upominki.

Wszystkimi imprezami rozegranymi na Ośrodku Wypoczynkowym „Głębokie” dowodzi trójka ludzi: Dorota Jadczak – kierowniczka Ośrodka Wypoczynkowego „Głębokie”, międzyrzecki biegacz Krzysztof Kochan, którego zadaniem jest promowanie zawodów wśród miłośników biegania, oraz działacz sportowy i pomysłodawca imprez na ośrodku wypoczynkowym Jerzy Rudnicki. Nad prawidłowym i sprawnym przebiegiem zawodów od początku czuwała Komisja Sędziowska z S.O.K.S i R–u Skwierzyna z dyrektorem tej placówki Lesławem Hołownią pełniącego funkcję sędziego głównego.

Dzięki ofiarnej pracy tych ludzi zawody mogą się rozwijać i z roku na rok gromadzić co raz większą rzeszę miłośników biegania.

Krzysztof Grzybowski
Gorzowskie Towarzystwo Miłośników Biegania
AMATOR
www.amator.and.pl/
bigfut@poczta.onet.pl
korespondent Maratonów Polskich
www.maratonypolskie.pl



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768