redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Przeczytano: 2991/1052635 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/2

Twoja ocena:brak


Helsinki Marathon 2019
Autor: Jakub Czerwiński
Data : 2019-09-03

Helsinki należy do miast, które organizują dwa maratony w ciągu roku. Jeden - większy odbywa się w maju, drugi bardziej kameralny ma miejsce pod koniec sierpnia. Ponadto odbywa się tam niezliczona ilość innych imprez biegowych.

Opis dotyczy ostatniego maratonu tj. 24 sierpnia 2019

Samo miasto jest stolicą Finlandii i choć jest dość starym miastem to swój prawdziwy rozwój zanotowało od 1812. Wtedy to Rosjanie postanowili przenieść stolicę Finlandii z Turku do Helsinek. Rosyjskie wpływy widać w architekturze, gdzie nawet nie wprawne oko zauważy wiele podobieństw do Petersburga. Zabytki znajdują się w samym centrum i ich zwiedzenie zajmuje kilka godzin. Bez problemu można porozumieć się po angielsku. Sama Finlandia ma 2 języki urzędowe- fiński i szwedzki- dlatego np. ten sam przystanek autobusowy może mieć dwie nazwy.

Dzięki tanim liniom dostanie się do Helsinek jest dostępne praktycznie dla każdego. Z lotniska do centrum kursują autobusy. Taniej wychodzi zakup biletu w automacie, choć istnieje opcja zakupu jej bezpośrednio u kierowcy. Sama Finlandia, jak zresztą cała Skandynawia jest droga. Ja wybrałem opcję noclegu w tanim hostelu w pokoju 18 osobowych. Cena za 3 noce to 82 Euro czyli ok 120 zł za noc.

Sam pokój dość przyzwoity, każdy ma swoją zamykaną szafkę, dostęp do kuchni. Jeśli chodzi o jedzenie wykorzystałem fakt dostępu do kuchni i przygotowałem posiłki samodzielnie. Najbardziej ekonomicznie wychodził makaron z pesto. Ceny praktycznie identyczne jak w Polsce, o co w Finlandii nie łatwo.

Trasa to 4 pętle w przypadku maratonu i 2 pętle w przypadku półmaratonu. Oba biegi startują o tej samej porze z tego samego miejsca. Trasa co może być lekko zaskakująco dość pagórkowata. Wiedzie przez starą część Helsinek w okolicach mariny. Widokowo to bardzo interesująca trasa. Sporo kibiców. Nie jest to dobre miejsce na robienie życiówek – nie tylko utrudnia to profil trasy, ale w kilku miejscach jest dość ciasno i szybsi biegacze będą mieli problem z wyprzedzaniem wolniejszych zawodników.

Maraton nie jest szczególnie liczny, startowało poniżej tysiąca osób. Większa popularnością cieszy się półmaraton W maratonie dopuszczony jest start sztafet. .Do tego jest jeszcze organizowany bieg na 10 km. Mimo, że oba biegi startują razem to nie ma większego tłoku.

W obu biegach możecie biec z pacerami. Ja miałem przyjemność pomóc w prowadzeniu grupy na 4:30

Pakiety startowe cechują się skandynawską skromnością. Koszulka jest tylko pakiecie na maraton, uczestnicy półmaratonu musieli wydać na nią dodatkowo 15 Euro. Do tego kilka próbek słodyczy, jedna gazeta i tyle. Za to po minięciu mety nie dość, że otrzymujemy bardzo piękny medal, to ilość picia i jedzenia jest przebogata. Oprócz nieśmiertelnych izotoników i bananów, można dostać piwo (bezalkoholowe), kawę, lody, słodycze. W dodatku osoby towarzyszące biegaczom również mogą skorzystać z kawy, soków itp.

Generalnie Helsinki to bardzo przyjemnie miasto do biegania. Przy odpowiedniej logistyce może okazać się nie aż tak drogie jak wygląda na pierwszy rzut oka. Do tego Finowie są niesłychanie sympatyczni i pomocni.

Autor: Jakub Czerwiński

Komentarze czytelników - 6podyskutuj o tym 
 

henry

Autor: henry, 2019-09-04, 08:30 napisał/-a:
W Finlandii startowałem 3 razy w biegu na 100 km w miejscowości Hartola , ale było to dość dawno jeszcze wtedy gdy z Gdańska kursował tak prom " Pomerania". Obecnie chętnie bym się tam udał ( mam tam przyjaciół ) ale piszesz ,że (dzięki tanim liniom lotniczym)a ja tych tanich linii jakoś nie mogę znaleźć , ceny lotów to około 800 - 1000 zł.

 

witas

Autor: witas, 2019-09-04, 14:47 napisał/-a:
Na mecie piwo tylko bezalkoholowe?
To jest niedopuszczalne ... już wiem, że nigdy nie pobiegnę w tym maratonie.

 

smszpyrka

Autor: smszpyrka, 2019-09-04, 21:12 napisał/-a:
Norwegian z Gdańska od 179 zł w jedną stronę...

 

henry

Autor: henry, 2019-09-04, 21:50 napisał/-a:
Dziękuję będę szukał.

 

Kuba C

Autor: Kuba C, 2019-09-05, 07:16 napisał/-a:
Jeśli chodzi o alkohol to Skandynawia nie jest dobrą destynacją ;-)

 

Kuba C

Autor: Kuba C, 2019-09-05, 07:16 napisał/-a:
Ja leciałem z Krakowa- Norwegian - w dwie strony ok 350 zł, a kupowałem dość późno

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768