redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Przeczytano: 3526/602653 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:5/1

Twoja ocena:brak


Maraton Ateny 2018
Autor: Jan Chmura
Data : 2018-11-22

W listopadzie odbyła się 36 edycja Athens Marathon na antycznej trasie z miejscowości Maraton do Aten. Linię mety na historycznym stadionie Panathinaiko w Atenach przekroczyło ponad 15 tysięcy biegaczy z całego świata w tym prof. dr hab. Jan Chmura.

Jak każdy maraton tak i ten-starożytny ma swoja niepowtarzalną historię, przyniósł wiele przeżyć, wrażeń i wspomnień. Bardzo wzruszającym momentem przed startem było odmówienie przez wszystkich biegaczy przysięgi olimpijskiej w języku greckim i angielskim, a następnie zapalenie znicza olimpijskiego na stadionie w Maratonie. Tak uroczystego rozpoczęcia biegu nigdy jeszcze nie przeżyłem, mimo ukończonych 19 maratonów.


Tegoroczna edycja antycznego maratonu miała dla mnie wyjątkowy wymiar, ponieważ bieg odbył się 11 listopada, a więc dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nigdy nie przypuszczałem, że będzie mi dane w 100 lecie niepodległości stoczyć walkę z własnymi słabościami, biegnąc po śladach Legendarnego powstańca greckiego Filippidesa, który w 490 roku p.n.e. przybiegł do Aten z wiadomością o zwycięskiej bitwie z Persami pod Maratonem. Dzisiaj, w erze nowożytnej ta mała miejscowość słynie na świecie jako kolebka królewskiego dystansu.


Był to dla mnie jeden z najtrudniejszych maratonów ze względu na wielokrotne, coraz dłuższe i cięższe podbiegi od 11do 32 kilometra trasy z sumarycznym przewyższeniem wynoszącym 967 metrów. Dodatkowym utrudnieniem była temperatura otoczenia, która w szczytowym okresie wynosiła 25°C. O skali trudności świadczy uzyskany czas 2:10:56 przez zwycięzcę biegu Kenijczyka Brimina Misoi. Pomimo morderczych podbiegów udało mi się przełamać barierę 4 godzin i osiągnąć jak na mój wiek niezły czas 3:54:57 oraz pokonać 12 tys. biegaczy.

Jest to efekt między innymi zastosowania nowatorskiego wspomagania energetycznego i niedopuszczenie do przegrzania organizmu przez jego chłodzenie wodą co 2,5 kilometra.


I ostatnia refleksja. Wielka euforia, pełnia szczęścia w chwili wbiegnięcia i ukończenia maratonu na przepięknym, monumentalnym stadionie lekkoatletycznym Panathinaiko w Atenach, na którym w 1896 roku rozegrano pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Warto było odmówić sobie wielu przyjemności i podjąć szereg wyrzeczeń, aby przeżyć tą historyczną chwilę w wieku 70 lat. To niebywałe! Tego nigdy nie można zapomnieć.

Tą drogą chciałbym bardzo serdecznie podziękować Panu Stanisławowi Jedlińskiemu Prezesowi Firmy Olimp Laboratories z Nagawczyny koło Dębicy za wsparcie finansowe w realizacji unikatowego projektu naukowego oraz Władzom Miasta a w szczególności Panu Prezydentowi Jackowi Sutrykowi za znakomitą atmosferę i klimat w organizacji wyjazdu na ten niepowtarzalny maraton.

Jan Chmura.

Od radakcji: zapraszamy Was także do naszej relacji z 2017 roku - TUTAJKomentarze czytelników - 6podyskutuj o tym 
 

paulo

Autor: paulo, 2018-11-23, 08:18 napisał/-a:
Panie Janie, gratuluję. Dwanaście tysięcy biegaczy zostawić za plecami to jest coś :). Wynik też przepiękny. Ciekawi mnie tylko jeszcze nowatorskie wspomaganie energetyczne. Co to takiego ?

 

Admin

Autor: Admin, 2018-11-26, 11:32 napisał/-a:
Pewnie tajemnica akademicka :-)

 

julian42

Autor: julian42, 2018-12-05, 15:26 napisał/-a:
Brawo ! Brawo! Ja od lat jestem ciągle zdziwiony Twoimi wynikami i osiągnięciami. Ciekawy jestem jak by to wyglądało bez tego całego naukowego wsparcia tak naturalnie jak wielu z Nas radząc sobie samemu i z brakiem kasy też.Wątpię też czy Twoja planowana praca naukowa na temat biegania osób starszych coś wniesie praktycznego do naszej aktywności,jeśli podstawą będzie tylko Twoje bieganie. starylisbiega.blogspot.com


 

henry

Autor: henry, 2018-12-06, 16:05 napisał/-a:
Zaliczyłem w tym roku 26 biegów , 12 wygrałem w tej samej kategorii co Pan profesor , nigdzie go nie spotkałem na biegu.

 

zygis123

Autor: zygis123, 2018-12-06, 17:58 napisał/-a:
Mimo że zgryżliwie ale trafnie.

 

EnEn

Autor: EnEn, 2018-12-06, 21:19 napisał/-a:
No i co z tego wynika. Może tak jaśniej,...

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768