redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Przeczytano: 6896/199751 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:9.5/2

Twoja ocena:brak


Rekordowy twardziel świętokrzyski
Autor: Ryszard Łopian
Data : 2011-05-05

W imprezie uczestniczyło łącznie 180 osób ze 192 zgłoszonych. Ze względów losowych, zdrowotnych oraz niekorzystnej prognozy pogody zrezygnowało ze startu 12 osób. Zgłosili się przedstawiciele wszystkich województw, łącznie ze 135 różnych miejscowości. Najliczniejszą grupę oprócz gospodarzy z Kielc stanowili żołnierze z jednostki wojskowej w Sieradzu, po kilka osób było z Warszawy i Wrocławia. Po uroczystym otwarciu maratonu dokonanym przez Ryśka Łopiana trzema autokarami wyruszono na miejsce startu w Gołoszycach.

Pogoda była dość dokuczliwa, padał, szczególnie w nocy deszcz, było bardzo mokro i ślisko. Dla wielu nie stanowiło to żadnej przeszkody. Najszybszy Jakub Majchrzak pokonał trasę w 12h53min., co jest jej nieoficjalnym rekordem. Daje to, odliczając przerwy na posiłki), tempo marszobiegu ok. 9km/godz. Z kobiet najszybciej dotarłado mety Elzbieta Synowiec ze Skarżyska-Kam. z czasem 19h25min. Tuż za nią zameldował się w znakomitej formie, senior „Twardziela..” 69-letni Henryk Cygan z Olsztyna. Na trasie znajdowały się punkty kontrolne obsługiwane przez studentów WSEiP oraz członków KTP „Przygoda”.Rys.1 - widok na Łysicę


Nocne punkty kontrolne obsługiwali komandorowie „twardziela..” Andrzej Żeleźnikow i Piotr Forma oraz grupa studentów z WSEiP, pod kierunkiem Konrada Żelęźnikowa. Najprzyjemniejszy punkt kontrolny w Kakoninie, obsługiwała pani dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Bielinach Magdalena Kowalczyk ze swoimi pracownikami, a serwowana tam zupka jest tradycyjnie już przebojem imprezy. Pierwsi na tym PK na 36km trasy, pojawiali się ok. 24.00, a końcówka tuż przed 4.00.

Pierwsi, na razie nieliczni piechurzy, którzy nie wytrzymali trudów trasy musieli niestety zrezygnować. Przełomowym momentem dla „setkowiczów” był tzw. „przepak” w schronisku w Mąchocicach Scholasterii na półmetku trasy, gdzie piechurzy mieli dostęp do swoich bagaży. Wielu przebierało się, niektórzy brali prysznic, ale też przeżywane były rozterki - kończyć czy iść dalej. Wzajemna mobilizacja i ruszamy dalej, ale trudy nocy, poobijane ciało po licznych upadkach dla 27 osób okazały się nie do przezwyciężenia, trzeba niestety spasować. Po tym dystansie należy się chociaż pamiątkowy medal, a o statuetkę „twardziela..” przyjdzie jeszcze powalczyć.Rys.2 - uczestnicy podczas otwarcia


Dla organizatorów też nie ma czasu na odpoczynek, między 2.15 a 7.45 przyjmowani są przez Ryśka Łopiana i Krzyśka Bogusza na tym PK supermaratończycy, Krzysiek Kowalski i Mirek Szczygieł muszą szybko ruszać na trasę na następne punkty kontrolne, chaos okrutny bo sterty plecaków, wokół błoto przyniesione przez piechurów z trasy. Trzeba jakoś to ogarnąć bo już na 8.00 szykują się do startu maratończycy na 50km. Mając już kilkuletnie doświadczenie, nieraz nerwowo pokrzykując, organizatorzy opanowują sytuację i są gotowi do dalszej pracy. Niestety nadal pada, robi się prawdziwy „Twardziel Świętokrzyski”, chociaż ci najbardziej doświadczeni z uśmiechem podejmują dalszy wysiłek, umorusani w błocie, ale bez cienia zmęczenia. Niektórzy mają zaliczonych nawet po 200 i więcej podobnych imprez.

Kolejny PK wypadł w Masłowie, przypomnieliśmy podczas otwarcia maratonu, że prawie równo 20 lat temu papież odprawiał na lotnisku w tej miejscowości mszę św., a dziś 1 maja jest dniem beatyfikacji Jana Pawła II. Nnawiązaliśmy do tego również na dyplomach i certyfikatach umieszczając podobiznę papieża. Kolejnym punktem przełomowy był 75km trasy (dla 50-tki 25-ty) w szkole w Tumlinie. Wcześniej po przejściu kładki dla pieszych nad trasą szybkiego ruchu niespodzianka, trwające tam prace drogowe spowodowały, że zrobiła się tam kilkumetrowa przepaść. Pokonywano ją jak kto mógł, całe szczęście, że nie doszło tam do żadnego wypadku, komunikat o zamknięciu tamtędy ruchu turystycznego ukazał się już po zakończeniu maratonu.Rys.3 - punkt kontrolny Miedziana Góra


W szkole, gdzie był skromny posiłek, odbywał się też konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, wygrały Jola Nogaj z Kielc i Magda Weber z Końskich, a nagrody ufundowane przez posłów do Parlamentu Europejskiego Czesława Siekierskiego i Jacka Włosowicza, którzy objęli imprezę patronatem honorowym, były bardzo cenne i przydatne dla turystów. Na 75km niestety zrezygnowało siedmiu „setkowiczów” i dwoje z „50-tki”, statuetki były tak blisko, ale szczególnie otarcia stóp nie pozwalały na kontynuowanie marszu. Po drodze do Kuźniak jeszcze dwa punkty kontrolne w Miedzianej Górze z sołtysem wsi Wieśkiem Tokarem oraz na Baraniej Górze, gdzie chyba najdłużej pracowali studenci kierunku turystyka i rekracja z WSEiP, których pomoc w zabezpieczeniu maratonu była wręcz nieoceniona. Wreszcie meta w gospodarstwie państwa Kurdków, zabezpieczana przez Urząd Gminy w Strawczynie na czele z dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji Maciejem Lewandowskim.

Ciepła grochówka, herbatka i radość z pokonania trasy szybko stawiała na nogi. Nikt nie narzekał, a salwy śmiechu towarzyszyły wspominaniu najzabawniejszych momentów z trasy, tym bardziej, że pogoda wyraźnie się poprawiła i końcówka maratonu była już słoneczna i ciepła. Na koniec przykra przygoda spotkała jednego z kolegów, który już w Kuźniakach został ugryziony przez pieska-przybłędę, który biegł z nim przez ponad 40km i w ten oryginalny sposób podziękował mu za wspólną wędrówkę.Rys.4 - najszybszy uczestnik twardziela - Jakub Majchrzak


Na mecie dwoili się i troili Andrzej Żelęźnikow Krzysiek Kowalski i Krzysiek Bogusz, statuetki, dyplomy i wyróżnienia przy takiej ilości uczestników łatwo się pogubić, ale dali sobie doskonale radę. Szczególnie doceniony został najszybszy „twardziel..” komandos z Krakowa Jakub Majchrzak, a miłym zaskoczeniem było wręczenie mu dodatkowo pięknego pucharu przez dyrektora ŚZW LOK w Kielcach płk Włodzimierza Mandziuka, jednego ze współorganizatorów imprezy.

Organizatorzy szczególnie dziękują panu dyrektorowi Tomaszowi Lato za udostępnienie obiektu schroniska i kilkuletnią już sympatię dla imprezy. Duże podziękowania dla Związku Gmin Gór Świętokrzyskich w Bodzentynie i Urzędów Gmin w Strawczynie, Bielinach, Miedzianej Górze, Zagnańsku, Masłowie, Nowej Słupii oraz Baćkowicach za pomoc i wspieranie finansowe, bez którego trudno byłoby zorganizować ja na wysokim poziomie. Serdeczne dzięki sponsorom, właścicielom firmy masarskiej Aleksandrowi Wolderowi z Piekoszowa za pyszną kiełbaskę, Piotrowi Dąbrowskiemu Prezesowi Mleczarni Gminnej w Pierzchnicy za znakomite kefirki i Ryszardowi Bińkowskiemu właścicielowi piekarni „Złoty Kłos” z Kielc za pieczywo oraz właścicielowi firmy przetwórstwa warzyw i owoców GOMAR z Pińczowa za znakomite soki i napoje.Rys.5 - na punkcie kontrolnym


Słowa podziękowania przekazuję Starostwu Powiatowemu w Kielcach, Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach oraz KTP „Przygoda” z Oddziału Św. PTTK w Kielcach, głównym organizatorom maratonu. Praca na PK takich osób z „Przygody” jak Stanisław Chojnacki, Janusz Nogaj i Marian Kisiel przyczyniła się do sprawnego przebiegu imprezy.

Wieczorem po powrocie do schroniska ci co nocowali i mieli jeszcze trochę siły parę godzin gawędzili przy piwku i kiełbasce nad tlącym się ogniem ogniska.
Przed rozjechaniem się do swoich miejscowości jeszcze na koniec sensacja. Dość przypadkowo dowiadujemy się, że „Twardzielem Świętokrzyskim” został znakomity himalaista, zdobywca Korony Ziemi i rekordzista świata w deniwelacji Bogusław Ogrodnik z Wrocławia. Długo pogawędził jeszcze z organizatorami i niektórymi z uczestników maratonu, którzy byli jeszcze w schronisku.


Bogusław Ogrodnik i Ryszard Łopian
ZOBACZ WYNIKI Z BIEGU


Komentarze czytelników - 7podyskutuj o tym 
 

Autor: Ostatni!!!, 2011-05-03, 15:15 napisał/-a:
Tutaj mam ścieżkę (ale tylko do Tumlina, tam zastopowałem urządzenie, i zapomniałem włączyć.
http://connect.garmin.com/activity/83218472
Jak ktoś ma całą, to bym poprosił... Ale z tego tylko kawałeczka suma przewyższeń to 1500 z kawałkiem! Nieźle!

 

Golebievicus

Autor: Golebievicus, 2011-05-03, 16:35 napisał/-a:
Wytrzymałem tylko połowę dystansu i następnego dnia czułem się tak:

http://www.youtube.com/watch?v=m-hCuYjvw2I&feature=player_embedded#at=19

 

tarzi

Autor: tarzi, 2011-05-05, 12:34 napisał/-a:
zamieściliśmy wyniki w portalu, przysłał Pan Ryszard Łopian

 

arturgadecki

Autor: arturgadecki, 2011-05-06, 08:56 napisał/-a:
Razem z moją żoną Anetką pokonaliśmy w tym roku 50km. Impreza znakomita a trasa ciekawa. Szkoda tylko że w na pierwszych 25km pogoda popsuła przyjemność z oglądania widoków bo lało jak z cebra. Niemiej organizatorzy udowodnili że w naszym województwie można zorganizować coś interesującego. Niech się Kielce schowają ze swoimi biegami po parku.

 

Walles

Autor: Walles, 2011-05-06, 09:11 napisał/-a:
Taaaakaaaa impreza a ja mieszkam w Kielach i nic o tym nie wiedziałem !!!???
Mam nadzieję, że będę miał okazje wystartować w przyszłym roku.

 

Jurek63

Autor: Jurek63, 2011-05-08, 21:39 napisał/-a:
Gratuluję wszystkim uczestnikom, szczególnie tym którzy ukończyli Maraton.

 

barbi44

Autor: barbi44, 2011-05-15, 10:03 napisał/-a:
LINK: http://connect.garmin.com/activity/83472

Witam Kolege z Wrocławia który towarzyszył mi na większości drugiej 50km. Przesyłam link z mojego garmina jest troszkę więcej trasy do 80 km później bateria tez padła pozdrawiam

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768