Przeczytano: 387/179376 razy (od 2022-07-30)

Twoja ocena:brak

Ciechanowskie bieganie z historią w tle
Autor: Zenon Lewandowski
Data : 2010-05-03

W dniu imienin Zygmunta, 2 maja rozegrany został II Bieg uliczny pomiędzy Zamkami. O godzinie 11.00 z pod Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie wyruszyły 72 osoby w tym 12 kobiet.

10 - kilometrowa trasa wiodła do Zamku Krasińskich w Opinogórze Górnej gdzie usytuowana była meta biegu. Uczestnikom sprzyjała iście piękna, słoneczna majowa pogoda i w komplecie dotarli pod pomnik Zygmunta Krasińskiego. Był to bieg rozgrywany dopiero po raz drugi, a odbył się już w obsadzie międzynarodowej, albowiem na starcie w Ciechanowie pojawili się lekkoatleci z Litwy.

Zwycięzcom biegu został Marek Dzięgielewski z Klubu Biegacza im. Piotra Sękowskiego z Płońska, który prawie o minutę wyprzedził drugiego na mecie zawodnika litewskiego Pietrasa Pranckunasa. Trzecie miejsce zajął Tomasz Kowalski z Dobrego Miasta. Wśród kobiet triumfowała Anna Szyszka z WLKS Siedlce, która uzyskała ponad dwu minutową przewagę na mecie nad Agnieszką Witczak z Warszawy. Bardzo dobrze zaprezentowali się biegacze, organizatora zawodów z Klubu Biegacza przy Miejskim Ognisku TKKF „Promyk” Ciechanów.

Najwyżej na 6. pozycji sklasyfikowany został Włodzimierz Piechna, a tuż za nim brat Andrzej. Jeszcze lepiej zaprezentowali się biegacze z naszego regionu w kategoriach wiekowych mężczyzn, które rozgrywane były co 10 lat. Za wyjątkiem 30 latków pozostałe stały się łupem naszych zawodników. Kategorie wiekową do 20 lat wygrał Marcin Matuszewski z Ciechanowa. Wśród 20 latków zwyciężył Piotr Zakrzewski (Płońsk) z KB im. Piotra Sękowskiego Płońsk.

W 40 latkach dwóch zawodników stanęło na podium, M. Dzięgielewski (Dłużniewo) na 1. miejscu, a W. Piechna (Przyrowa) na trzecim. Kategorię 50 latków zawładnęli zawodnicy Promyka, 1. miejsce zajął Henryk Kuciejczyk (Szydłowo) , a drugie Zenon Lewandowski (Ciechanów) dyrektor biegu. Wśród 60 latków zwyciężył Jan Opałka (Płońsk) z KB im. Piotra Sękowskiego Płońsk. W kategorii wiekowej najwytrwalszych jaką stanowią 70 latkowie zwyciężył Edward Staniszewski (Modła k. Mławy) z ciechanowskiego Promyka, a trzecie miejsce zajął Wojciech Kowalski (Ciechanów) jak się okazało był zarazem najstarszy uczestnik biegu.

Organizatorów mile zaskoczyli ciechanowianie, których na starcie stanęło piętnastu, a mogło być jeszcze więcej, ale niektórych z udziału w biegu wyeliminowały kontuzje. Jak dotąd i tak jest to rekordowa ilość. Szkoda, że na starcie zabrakło ciechanowskiej przedstawicielki płci pięknej. Wszystko wskazuje na to, że Ciechanowianie złapali bakcyla biegania stąd ta rekordowa ilość uczestników.