redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Isle del Force
Adam Doliński
Skyfall
K.B. Legionowo

Ostatnio zalogowany
2019-01-14,22:16
Przeczytano: 8864/73731 razy

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:10/3

Twoja ocena:brak


Sezon biegowy 2009 w Warszawie i okolicy
Autor: Adam Doliński
Data : 2009-12-07

Poniższy tekst jest tylko informacją o tym „co gdzie i kiedy” działo się w Warszawie i okolicach w 2009 roku jeśli chodzi o imprezy biegowe. Koszty imprez biegowych rosną, nie każdego stać na wyjazdy w dalekie strony bądź nie wie „co w trawie piszczy na własnym podwórku”.

Dlatego więc macie tutaj krótką informację o większości biegów, w których uczestniczyłem jako biegacz bądź osoba pomagająca w sprawnym przebiegu imprezy. Za brak informacji o wybranych pozycjach przepraszam z góry (jednak nie biegałem tylko w „swoich stronach”). Biegi starałem się opisywać poprzez zalety, ewentualne wady wypisane gdyż wpływały one na ocenę ogólną. Komu przeszkadzają płatne Pasta party lub wszelkie inne braki w programie danego biegu może zakończyć lekturę poniższego tekstu.

Aby ułatwić zrozumienie poniższego tekstu w stricte rzeczy znaczeniu dodam parę informacji wprowadzających:
- lista biegów stworzona na podstawie obecnego przebiegu granicy administracyjnej m. st. Warszawy
- kolorem żółtym oznaczone są biegi w promieniu max 40km od centrum Warszawy
- biegi poza Warszawą zostały wybrane z powodu tego iż znaczna liczba startujących pochodzi z Warszawy i okolic
- lokalizacja imprezy wedle miejsca startu biegu (wyjątkiem są jedynie Biegnij Warszawo i 31 Maraton Warszawski – lokalizacja Warszawa ze względu na rozmiar obszarowy planowanej imprezy)
- niektóre biegi są podane z przybliżonym dystansem wyrażonym w km
- niektóre biegi są podane z najdłuższym dystansem wyrażonym w km w jakim zawodnik może wystartować
- wybrane biegi z dystansem łącznym sztafety (drużyny), bo liczy się całość, a nie jednostka


Zawody rozgrywane w Warszawie i okolicach:
Styczeń

Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
1.01 Złota mila 1,609 Kępa Potocka
3.01 Bieg Noworoczny 10 Kabaty
10.01 Biegi górskie 10 Falenica
11.01 3 Bieg WOŚP 5 Centrum
11.01 Zimnar 6 Bemowo
11.01 Traithlon Zimowy 2,4 Stegny
18.01 IV Bieg o Puchar Bielan 5 Chomiczówka
18.01 Bieg Chomiczówki 15 Chomiczówka
24.01 Biegi górskie 10 Falenica
25.01 Zimnar 6 Bemowo
31.01 Bieg Wedla 9 Park Skaryszewski


XXVI Bieg Chomiczówki, ostatnie metry trasy 18.01.2009r




Początek roku, niby to jeszcze wspomnienia niedawnych Świąt i hucznego Sylwestra z nowymi postanowieniami biegowymi i nie tylko na kolejne 365 dni w roku. Większość myśli, że zima to okres w którym biega się samotnie, bo kto by chciał organizować imprezy gdy warunki pozwalają myśleć o odpoczynku w ciepłym domku z widokiem na zaszronione szyby. A tu jednak Nowy Rok wita nas wspólnym pokonaniem mili przy Centrum Olimpijskim.

W pierwszy weekend noworoczne zmagania na trasie Lasu Kabackiego gdzie można zobaczyć czy kalorie nie spowolniły zawodnika w osiąganych celach czasowych. Potem już „z górki” :), rozpoczęcie Zimowych Biegów Górskich na falenickiej wydmie. Z pozoru impreza, której głównym celem było zapoznanie się z BNO to jednak mnóstwo biegaczy z chęcią stawia się na starcie z celem pokonania 21 wzniesień w piachu i śniegu na dystansie głównym 10km.

Do wyboru są też krótsze dystanse (3,33km – 1 okrążenie lub 6,66km 2 okrążenia, na każdym okrążeniu 7 podbiegów). Tegoroczne oblężenie jest zaskoczeniem ale jednak zmęczenie mięśni czworogłowych jest prognostykiem do bicia rekordów życiowych na wiosnę. Dzień później dla tych co piach i śnieg to mało początek zmagań w Cyklu Zimowego Maratonu na Raty. Tereny leśne i mały kawałek poligonu WAT sprawiają wrażenie biegu bojowego, jednakże organizator zapewnia bardzo sympatyczny i kameralny klimat.

Kto nie może przebiec maratonu w całości bo nie czuje się jeszcze gotowy, ma idealna imprezę by zostać „maratończykiem na raty” :). Bieg WOŚP to raczej impreza gdzie biegnie się w szczytnym celu i dla przyjemności. Zimnar wykończył to bieganie w Centrum jest forma regeneracji przy rozmowach z znajomymi biegaczami. Triathlon jako impreza wosiru wymaga dobrej jazdy na łyżwach, opanowanej sztuki jazdy rowerem w zimowych warunkach i biegu tak aby płuca nie powiedziały, że mają dość zimnego powietrza jakie jest do nich wtłaczane, impreza wpisana ze względu na bieg.

Trzecia niedziela stycznia jest masowym początkiem sezonu biegowego na osiedlu Chomiczówka. Dystans 5 lub 15km dają możliwość startu wielu dobrym zawodnikom i zmagań o rekordy lub porachunki „czy tym razem znowu mnie wyprzedzi najlepszy kolega”. Bieg Wedla, organizacji w dużej mierze dzięki fabryce Wedla nieopodal Parku Skaryszewskiego jest forma biegów miejskich, bieg na pętli parkowej o długości 1,758km jest doskonały do tego aby czasem zobaczyć tempo dublującej nas czołówki biegu. Dystanse dla każdego bez względu na wiek i prezentowane umiejętności sportowe (1, 3 lub 5 okrążeń – byleby tylko dobrze umieć liczyć do 5 :)).

Luty
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
1.02 Zimnar 6 Bemowo
7.02 GP Warszawy 10 Kabaty
8.02. Zimnar 6 Bemowo
8.02 Kros Wawerski 24,5 Falenica
15.02 Zimnar 6 Bemowo
21.02 Biegi górskie 10 Falenica
22.02 Zimnar 6 Bemowo
28.02 Guzik z pętelką 5 Kabaty


Zimnar, stadion lekkoatletyczny WAT 22.02.2009r



W lutym można powiedzieć najchłodniejszym miesiącu w roku kolejne biegi cyklu Biegów Górskich, a także Zimnara organizowanego przez warszawską część Grupy WKB Meta Lubliniec. W tym miesiącu zaczyna się najważniejszy w Warszawie cykl biegów jakim są zawody o Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim.

W ciągu roku w ramach cyklu odbędzie się 10 biegów z czego do klasyfikacji końcowej będzie się liczyć 8 najlepszych startów. Dla osób o mniejszych chęciach na pełną pętlę rozegrane będzie 6 biegów na dystansie 5km.z czego do klasyfikacji końcowej zalicza się 5 najlepszych startów. Wysoka frekwencja (około 300 biegaczy na obu biegach) jak i poziom sportowy oraz organizacja zapewniają doskonałą okazję do porównania swoich postępów treningowych i spotkań na rozmowy po biegowe i „knucia” następnych planów startowych, a także zakupu sprzętu biegowego.

„Guzik z pętelką” z powodu warunków śniegowych z formy bieg-rower-bieg został zmieniony na towarzyski bieg gdzie każdy sam sobie stawia cele z jakim tempem chce biec. Bardzo kameralna impreza dla zapaleńców weekendowego biegania. Niby to najlepszy czas „dla amatorów białego szaleństwa” jak to się zdarzało słyszeć w czasie Prognozy pogody w TV ale czasem pogodynka nie wie, że narkomani śmieją się słysząc tą kwestię w porze wieczornej. W każdym razie budowanie siły biegowej idzie pełną parą.

Marzec
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
1.03 Półmaraton Wiązowski 21,097 Wiązowna
7.03 GP Warszawy 10 Kabaty
8.03 Zimnar 6 Bemowo
14.03 Biegi górskie 10 Falenica
15.03 Zimnar 6,2 Bemowo
21.03 Biegi górskie 10 Falenica
28.03 5 razy 5 25 Centrum
29.03 Półmaraton Warszawski 21,097 Centrum


XXIX Półmaraton Wiązowski, meta w Wiązownej 1.03.2009r



„W marcu jak w garncu” można stwierdzić, a tu „figa z makiem”. Już na sam początek kultowa impreza biegowa jaką przez wiele lat swego trwania zbiera Półmaraton Wiązowski. Główne dystanse biegu to 5km lub 21,097km. W tym roku z powodu dużej frekwencji starty obu dystansów zostały rozdzielone dzięki czemu ścisk i tłok jak najbliżej linii startu został choć trochę zmniejszony.

Z Wiązownej do Glinianki i nawrót pozwala biegaczom określić ile starty ma się do prowadzącego, imprezą żyje całą gmina, a punkty z gorącą herbatą zostawiają u biegacza zmordowanego zimnym wiatrem z pól uczucie błogiego szczęścia. Piękny medal w kształcie liścia z owocami jest piękną pamiątką z wyprawy w te strony.

Tak naprawdę najważniejszym powodem by tu przyjechać i przy okazji wystartować są „biegi krasnali”. Widok dzieciaków od najmłodszych do tych trochę starszych chwyta za serce, maluchy walczą całym sercem dopingowani przez licznych kibiców którzy dopiero co szykują się do głównych biegów. Impreza perfekcyjna, po biegu dla wszystkich zawodników domowe specjały kulinarne przyszykowane przez lokalną ludność sprawia , że się ma „niebo w gębie”.

Liczne grupy przyjezdne w drogę powrotną odjeżdżają w dobrych nastrojach, nawet kierowcy tych grup choć nie zawsze biorą czynny udział w biegu również mogą się posilić, a nawet zabrać coś na drogę. Ale to impreza dla najmłodszych, starsi biegacze dopełniają całości tego święta biegowego. Koniec miesiąca jest chwilą sprawdzenia co kto potrafi po zimowych treningach i startach. Najpierw sztafeta 5-ciu osób biegnie w sumie 25km po Centrum Warszawy. Może trasa do biegania perfekcyjna nie jest ale tu głównie chodzi by grupa się wzajemnie wspierała w jak najszybszym biegu. Tu każdy jest częścią sukcesu jakim będzie końcowy wynik drużyny.

Dla początkujących znakomita możliwość by zarazić się bakcylem biegania. Dzień później wśród olbrzymiego tłumu zawodników dźwięk wystrzału daje start do rozpoczęcia półmaratonu. Najliczniejszy bieg pod względem uczestników na tym dystansie w tym roku w Polsce sprawia, że każdy biegnie blisko kogoś i tylko najlepsi mają kawałek asfaltu dla siebie i możliwość złapania oddechu.

Liczy się udział i chęci i dzięki temu kierowcy widzą, że biegacze też potrafią się dobrze bawić i czasem poznawać uroki miasta nie siedząc w samochodzie i wąchając spaliny „ziomka” przed sobą. Święto biegu w Warszawie, a co :). Wiele życiówek i miłych wspomnień dawno nie widzianego kolegi z biegowych tras.

Kwiecień
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
4.04 GP Warszawy 10 Kabaty
4.04 Powitanie Wiosny 12,1 Legionowo
8.04 GP Żoliborza 10 Kępa Potocka
13.04 Szalona Maryśka *( Marysin Wawerski
18.04 Biegi górskie 10 Falenica
18.04 Bieg dookoła ZOO 10 Praga Północ
19.04 Biegnij po pomoc 10 Pruszków
19.04 Nike + Ona czy On 1h Park Skaryszewski
25.04 Puchar Maratonu 5 Park Skaryszewski
26.04 Test Coopera 12 minut Agrykola
*( dystans ustalany przez zawodnika (więcej niż 1 do wyboru)


Bieg dookoła ZOO, główna alejka ZOO z tygrysicą Zoją 18.04.2009r



„Z każdą wiosna liście rosną”, a w Warszawie i okolicach okres biegów głównie na miarodajnym dla określenia swojego poziomu biegowego dystansie 10km. Na początek miesiąca bieg na Kabatach w Lesie Kabackim lub bieg po piachu i drużkach leśnych w Lasach Legionowskich. Dla panów dwa okrążenia dające w sumie około 12,1km, dla pań 1 z dystansem około 5,8km. Trasa wymagająca ale cisza i brak odgłosów samochodów są niewątpliwą zaletą tej trasy.

Po paru dniach rozpoczęcie kolejnego warszawskiego cyklu biegowego jakim jest GP Żoliborza na Kępie Potockiej. Z powodu remontów kładek nad Łachą Potocką przebieg trasy się ciut zmienił aczkolwiek dystans 10km idealnie wymierzony. Z uwagi na bieg w środku tygodnia (środa) liczba uczestników wynosi w granicach 60-80 osób, którzy do pokonania mają 5 pętli po 1942m + brakujący dobieg do równych 10km. Trasa techniczna, chwilami kręta z dwoma podbiegami (nie ma łatwo, trzeba się starać :)) popołudniową porą daje możliwość dobrego oszacowania tempa na każdym okrążeniu.

Szalona Maryśka jest biegiem kameralnym odbywającym się w lesie nieopodal rezerwatu Jana III Sobieskiego przy trasie na Terespol. Bieg ten rozgrywany jest w formie handicapowej, zawodnicy słabsi startują w odwrotnej kolejności od najwolniejszego do najszybszego. Celem biegu jest równoczesne pojawienie się zawodników na mecie, a przy okazji możliwość walki na ostatnich metrach z najlepszymi zawodnikami. 18 kwietnia jest zakończenie Zimowych Biegów Górskich w Falenicy wraz z rozdaniem medali, jednocześnie przez warszawskie ZOO odbywa się bieg na atestowanej 10km trasie wraz z wybranymi zwierzętami które tego dnia nie są widziane przez kraty tylko u boku opiekunów.

Tygrysica Zoja mogła niejednemu uczestnikowi dać możliwość biegu na poziomie Usaina Bolta, na samą myśl o łapie ,która może „podrapać” gorąco się robi pomimo silnych opadów deszczu i odczucia chłodu jaki towarzyszył zmaganiom. Najmłodsi biegali na Skwerze nieopodal trasy W-Z. Piękne koszulki i medale sprawią, że i w przyszłym roku zapisy szybko zostaną zamknięte. Biegnij po pomoc była kameralna imprezą rozgrywaną wokół stawów w podwarszawskim Pruszkowie.

Tym razem obawa co do wzięcia udziału w biegu okazała się bezpodstawna. Bieg dla młodszych uczestników na dystansie ok. 2km później dystans główny miało być 10km, wedle odczucia wyszło 9,5km. Ale w przypadku gdy bieg parkowymi alejkami jest tak przyjemny i kolejne okrążenia kosztują dalszą utratę sił to sama myśl „że nogi niosą” powoduje uśmiech na twarzy i frajdę z biegania. Jeśli bieg w przyszłym roku nie będzie się pokrywał z innym datą rozgrywania to odwiedzenie Pruszkowa powinno być obowiązkiem każdego biegacza, który ma na sercu niesienie pomocy osobom potrzebującym jej bardziej niż inni.

Impreza Nike rozgrywana na pętli Parku Skaryszewskiego była doskonałą okazja do sprawdzenia się w Biegu Godzinnym. Walka płci z góry już określona o tym kto wygra była promocją aktywnego spędzania czasu; ilu to Panów czasem marzy by wyciągnąć swoją drugą połowę na „wspólny” bieg. Mijanie się dwóch pań i panów było kolorytem całej imprezy. Pod koniec kwietnia rozpoczyna się cykl biegów, których głównym celem było przygotowanie i oswojenie myśli o tym iż na jesień będę w stanie przebiec królewski dystans maratonu. Małymi kroczkami co 4 tygodnie na następnym dystansie dwa razy większym od poprzedniego można było zrewidować czy jesienny start w maratonie jest możliwy.

Dzień później na bieżni Agrykoli można było sprawdzić swój poziom sportowy poprzez test Coopera czyli kto ile pokona w 12 minut. Piknikowy charakter imprezy był sposobem by ocenić czy jak na swój wiek dobrze się przebiera nogami czy lepiej poświęcić trochę więcej czasu na poprawę kondycji biegowo-fizycznej. Sprawdzić się warto, choć bieganie po bieżni było dla mnie odczuciem zgoła innym od tradycyjnego asfaltu.


Maj
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
3.05 Bieg Konstytucji 3 maja 5 Agrykola
3.05 Bieg Konstytucji 3 maja 7,2 Piastów
3.05 Mila Konstytucyjna 1,609 Piaseczno
6.05 GP Żoliborza 10 Kępa Potocka
7.05 Pedros Cup 4,8 Wyścigi
9.05 Polska Biega 4,4 Józefów
10.05 Bieg Sztafetowy 6,5 Żoliborz
16.05 Wesoła Stówa 100 Wesoła
21.05 Bieg pamięci J. Lewandowskiego 4,8 Wyścigi
23.05 Kros Wawerski 24,5 Falenica
26.05 GP Warszawy 10 Kabaty
30.05 Puchar Maratonu 10 Marysin Wawerski
30.05 Leśne przełaje 3 Powsin
30.05 II Bieg Szczęścia 5 Szczęśliwice
31.05 Mazowiecka 15 15 Mińsk Mazowiecki
31.05 II Bieg Truskawki 10 Truskaw


GP Żoliborza, Kępa Potocka 6.05.2009r



W maju jak w raju, pierwsze oznaki lata. Pierwsze spotkania w plenerze, święta państwowe dla większości Polaków spędzane są w przydomowych ogródkach na przekładaniu z boku na bok specjałów na grillu. Ambitni biegacze natomiast dalej biegają, niektórzy po życiówkach z wiosny w zmniejszonym natężeniu, inni na ten miesiąc przewidują główne starty, a jeszcze inni dalej ćwiczą na ten najważniejszy dzień biegowy w roku.

3 maja jest dniem, w którym co rusz większa miejscowość organizuje biegi na upamiętnienie podpisania Konstytucji w 1791 roku. W Warszawie coroczny bieg organizowany przez wosir. Dla przyjemności i chęci pogaduch o przeżyciach po pierwszym szczycie formy impreza polecana. W tym biegu liczy się udział, wynik jest sprawą dalszorzędną. W Piastowie i Piasecznie nie byłem ale myślę, że można by wystawić taki sam komentarz. Następnie zmagania na Kępie Potockiej w promieniach popołudniowego słońca, które coraz dłużej widać na niebie. Mała liczba uczestników sprawia, że nie ma kłótni o czas brutto i netto i każdy walczy sam ze sobą o upragnione sekundy biegu.

W Wyścigach nie byłem ale jestem zdania iż bieg po trawie mógł sprawić kłopoty nawet doświadczonym zawodnikom. W Józefowie impreza dla młodych adeptów biegania, starsi jednakże też przybyli i dzielnie walczyli na trasie o zaszczytne miejsca. Z moich informacji wynika, że na Żoliborzu każda osoba z sztafety miała do pokonania dystans ok. 1300m, walka pewnie trwała zażarta o końcowy wynik. Wesoła Stówa organizowana przez klub Byledobiec Anin już na stałe wpisała się w terminarz biegów w Warszawie.

Na wytyczonej pętli o długości około 5km biegły sztafety max 4 osobowe, kolejność zmian była dowolna. Drużyna organizatora pomimo zażartej walki ukończyła zawody na „nieszczęsnym” 4 miejscu. Bardzo przyjacielski klimat sprawia iż mając ekipę doświadczonych biegaczy można śmiało próbować sił z lepszymi od siebie, mnóstwo zabawy i radości z uczestnictwa gwarantowane. Kolejny bieg na Wyścigach o tej porze roku sprawia iż dla osób mających duże chęci trasę biegu można pokonać boso, trawa podobno może źle wpływać na przyczepność stóp. Jeśli ktoś ma chęci to bieg w sam raz na nowe doświadczenia. Po biegu można wygadać się do woli :).

Kros Wawerski jako impreza bez zaplecza technicznego typu przebieralnia i prysznice. Impreza dla osób, które za szatnię biorą bagażnik samochodowy, bardzo malownicza i techniczna trasa w rozciągłości mniej więcej od drogi łączącej Józefów z Wiązowną na południu do terenów zamieszkanych na wschód i południe od Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu (do około 250m od drogi łączącej Międzylesie poprzez las z osiedlem Stara Miłosna. 3 warianty tras do wyboru (24,5km 19km i 14km), 1 stały punkt odżywczy (12km trasy – odżywki własne zawodników). Pomiar czasu ręczny własny zwykle jest wystarczający dla uzyskania wyników biegu wszystkich startujących.

Impreza bardzo kameralna, trasa ma piękne oblicze niezależnie od panującej pory roku, piach pot i możliwości zabłądzenie skutecznie podnoszą poziom adrenaliny. Puchar Maratonu po pierwszej edycji w Parku Skaryszewskim zostaje przeniesiony na 5km pętlę na wschód od rezerwatu Jana III Sobieskiego. Impreza z tytułu cd. Przygotowań do jesiennego maratonu (może te 10km też pokonamy z myślą iż dycha przebiegnięta to maraton „pikuś”).

II Bieg Szczęścia to bieg prorodzinny, do pokonania w biegu głównym 2 okrążenia po Parku Szczęśliwickim wraz z fragmentem podbiegu przy jedynym stoku narciarskim w mieście. Biegi dla maluchów dostarczają dużo emocji tak samo jak big główny, jak ktoś ma chęci na ciekawy bieg w miłej atmosferze powinien spróbować tutaj swoich sił. Leśne przełaje to impreza w Powsinie rozgrywana na trzech 1km pętlach. Pogoda typu ulewny deszcz sprawiła iż bieg przypominał raczej pokonywanie kolejnych wielometrowych kałuż oraz zmagania czy wybrudzę się mniej od kolegi przede mną.

Udział 10 osób w biegu głównym sprawia iż kameralność jest tu olbrzymia. Wolontariusze pomimo pogody spisali się na medal i jeśli ktoś planuje start w tym biegu z swoją pociechą może śmiało przybywać na start. Ledwo zdążyłem po II Biegu Szczęścia tu dotrzeć ale moc frajdy jaką sprawiła pogoda pozostanie na długo w mej pamięci :).

Ostatni dzień maja upływa pod znakiem wyboru miejsca startu. Druga w regionie około warszawskim atestowana 15km trasa zachęca do udziału. W tym roku powrócono do 4 pętli liczących po 3750m każda. W tym roku kolejne ekstremum pogodowe ale biegacze są twardzi. 5 minut przed startem nastąpiło oberwanie chmury. Trasa momentalnie zmieniła swe oblicze z spokojnej drogi asfaltowej w ulicę z rwącym potokiem i kałużami o wielkich rozmiarach.

Trasa techniczna o pofałdowanym przebiegu (początek pod górkę, końcówka do mety z górki), dla osób którzy nie wiedzą iż atestacja trasy przebiega wyłącznie drogą asfaltową liczne udogodnienia w postaci ścięcia zakrętów po chodniku. Po zeszłorocznym biegu, w którym przy doskwierającym upale woda z węża ogrodowego była zbawieniem i tym razem moc atrakcji była duża. 1 punkt odżywczy na około 100m od rozpoczęcia kolejnej pętli, medale dla pierwszych 100 osób. Pomimo deszczowej pogody padło sporo życiówek ale aby zdobyć upragniony medal trzeba byłoby uzyskać czas poniżej 1:10 na mecie (tak więc walka zapewniona).

W Truskawiu odbył się kolejny bieg organizowany przez klub KB Galeria Warszawa, na mecie piękne medale w kształcie truskawki oraz przysmaki z książki kucharskiej pod tytułem „Truskawki na 100 sposobów” znalazły szybką drogę do żołądka niejednego zawodnika. Fantastyczna impreza dla całej rodziny od maluszka do staruszka :).

Czerwiec
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
2.06 Test Coopera 12 minut Agrykola
3.06 GP Żoliborza 10 Kępa Potocka
4.06 Bieg pamięci W. Zielińskiego 4,8 Wyścigi
6.06 IV Bieg Entre 10 Cytadela
6.06 Bieg o Puchar Marszałka Senatu RP 5 Agrykola
6.06 Bieg im. J. Kusocińskiego 10 Ożarów Mazowiecki
6.06 Bieg z kodeksem na głowie 3,4 Park Skaryszewski
7.06 O Puchar przechodni „Czapusia” 1 Zielonka
9.06 GP Warszawy 10 Kabaty
12-14.06 BNO *( Ursynów SGGW
13.06 II Bieg Marszałka 10 Sulejówek
18.06 Bieg pamięci S. Dankowskiego 4,8 Wyścigi
20-21.06 III MP Ścieżek Biegowych NIKE 5,02 Park Skaryszewski
21.06 Legionowska Dycha 10 Legionowo
21.06 III Bieg Ursynowa 5 Ursynów
23.06 GP Warszawy 10 Kabaty
27.06 Puchar Maratonu 15 Marysin Wawerski
*( brak danych


IV Bieg Entre, zachodnia strona Cytadeli Warszawskiej 6.06.2009r



Niektórzy odliczają dni do wakacji, a biegacze mają bardzo duży wybór imprez biegowych. Rozpoczynamy wtorkowym popołudniowym testem sprawdzającym kondycję by już dzień później zmagać się z 10km na 5 pętlach z haczykiem wokół Łachy Potockiej.

Czwartek jest kolejnym dniem z biegiem rozgrywanym na terenie Wyścigów Konnych (znowu na bosaka, można już zmienić technikę biegu dzięki wcześniejszym doświadczeniom). Nastał ten dzień w którym wybór miejsc do biegania był ogromny, a więc pokrótce o każdym z nich. Klub Entre.pl Team zorganizował bieg na dystansie 10km wokół warszawskiej Cytadeli (3 okrążenia z małymi dodatkami aby było jak najbliżej 10km).

Bardzo ładny medal, biegi dla dzieciaków z zwierzątkami ludzkich wielkości dodały uroku, a słowa maluchów iż wygrałem z łosiem do dziś pozostają w pamięci rodziców. Po biegu mnóstwo nagród losowanych tak więc każdy wracał z upominkiem (łącznie z nową wypasioną komórką od Plus GSM, sponsora imprezy). Bieg o Puchar Marszałka Senatu RP okazał się biegiem, w którym na wynik mogli liczyć tylko zawodnicy najbliżej startu. Liczne pomyłki wynikowe, jak i chaos na starcie bo każdy chciał być blisko startu sprawiły iż część osób wracało do domu z rozgoryczeniem.

Na + koszulki z krawatem, chyba nastanie nowa moda. W przyszłym roku musi być już tylko lepiej (pewności co do rozegrania biegu nie mam). Bieg w Parku Skaryszewskim był imprezą dla branży sądowniczo-adwokacko-prawniczej etc.. Celem biegu (poprzednie słowo z lekkim zastanowieniem, może ktoś miał dobrą taktykę pokonania dystansu) było pokonanie trasy z książką o tematyce prawnej na swojej głowie. Podsumowując wiedza swoje waży, a do tego pomieść ją jeszcze w swojej małej główce :).

O biegu w Ożarowie niestety nie jestem w stanie napisać ponadto to, co w terminarzu. Bieg o puchar przechodni „Czapusia” organizowany przez KB Lechici Zielonka, na pewno walka była ciekawa przecież mieć na rok puchar przechodni to nie lada zaszczyt. Więcej informacji u osób z klubu organizatora. Następnie kolejny bieg GP Warszawy, dwudniowa impreza BNO dla najmłodszych zawody rangi MP dzieci i młodzików.

Impreza w Sulejówku na atestowanej „10”, 3 pętle + dobieg na bieżni szkolnej do mety. Pogoda nie dopisała ale chętnych biegaczy było wielu. Jeśli pogoda dopisze w następnym roku impreza godna uwagi i zaplanowania w grafiku każdego biegacza. Kto brał udział w ścieżkach biegowych pod okiem trenera Nike ten miał okazję sprawdzić się w biegu i porównać wśród osób z innym miejsc gdzie ta firma sportowa promowała aktywny styl życia poprzez wspólne treningi. Bieg na 10km w Legionowie na 2-óch pętlach 5km był okazją do poprawienia życiówek na tym dystansie.

Niestety pomyłki sędziowskie sprawiły iż wyniki biegu do dziś dzień nie są odzwierciedleniem rzeczywistej rywalizacji wszystkich uczestników. O ile kłopot z pomiarem czasu zostanie rozwiązany (a na pewno zostanie) to jest bieg w którym trzeba wystartować. Bieg Ursynowa rozegrany na trasie o długości 5km był okazją by jednym z biegów, w którym biali walczą z czarnoskórymi zawodnikami o najwyższe laury.

Poza nim przyjazna atmosfera, bieg dla tych co nie chcą siedzieć z pilotem od TV w ręce na kanapie. Kolejny bieg Pucharu Maratonu od poprzedniego różnił się tylko ilością okrążeń (tym razem 3 kółka ale trasa wedle opinii zawodników warta odwiedzenia i poznania, nie tego miasta w Wielkopolsce :)).

Lipiec
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
25.07 Puchar Maratonu 20 Marysin Wawerski
25.07 XIX Nocny Bieg Powstania Warszawskiego 10 Centrum


XIX Nocny Bieg Powstania Warszawskiego, start przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie, 25.07.2009




Wakacje, już nareszcie wakacje. Szkoły nieczynne młodzież wypoczywa, organizatorzy też po pierwszej połowie roku. Puchar Maratonu na 4 kółka w tym miejscu co poprzednio, a co :). 25 dzień miesiąca był okazją do biegania rano i wieczorem. Po fantastycznej imprezie w blasku zniczy na terenie AWF w 2008r impreza została przeniesiona do Centrum Warszawy.

Wąskie gardło zaraz po starcie sprawiło kłopot niejednemu zawodnikowi tak więc ci z tyłu zwalniali już chwile po rozpoczęciu biegu. Kto był ten wie, 2 pętle z zbiegiem na słynnym z Rajdu Barbórki kryterium asów na Karowej. Przedłużony urlop od biegania sprawił iż nie byłem jednym z wielu na tym biegu, za rok się poprawię :).

Sierpień
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
15.08 Półmaraton „Cudu nad Wisłą” 21,097 Radzymin-Ossów
20.08 GP Wyścigów 5 Wyścigi
22.08 Puchar Maratonu 25 Powsin
27.08 GP Wyścigów 5 Wyścigi
30.08 Kros Wawerski 30 Falenica


XVIII Półmaraton „Cudu nad Wisłą” 15.08.2009r



W dniu „Cudu nad Wisłą” odbywa się znany nie tylko warszawskim biegaczom bieg półmaratoński, który co roku biegnie w przeciwną stronę. Tym razem start na rynku w Radzyminie, po drodze Wołomin wraz z słynnym przejazdem kolejowym przy ul. Geodetów (no co? Chcesz się zmierzyć z rozpędzonym pociągiem?). Impreza z cyklu jak ci coś przeszkadza to sobie odpuść, jak biegasz bo ci to sprawia przyjemność to wpadaj obowiązkowo. Długa kolejka do zapisów sprawiła iż start biegu został przesunięty, były tłumy i fajnie.

Na mecie przy szkole w Ossowie możliwość obejrzenia rekonstrukcji walk z tego wydarzenia o znaczeniu militarnym dla całej Europy. GP Wyścigów kolejnym cyklem biegów w Warszawie, imprezy fajne, komu dzień tygodnia odpowiadał to był i ma fajne wspomnienia. Puchar Maratonu tym razem na 5 okrążeniach trasy w Powsinie. Koniec przygotowań do maratonu, skoro tyle pokonałeś to zostaniesz maratończykiem :). Zmodyfikowana trasa Krosu dała w kość, sam bieg jednak piękny (już nie stałem na punkcie odżywczym).


Wrzesień
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
1.09 GP Warszawy 10 Kabaty
3.09 GP Wyścigów 5 Wyścigi
6.09 IV Integracyjny Bieg o Puchar MWM 5,7 Otwock
6.09 II Onko-Bieg 5 Ursynów
9.09 GP Żoliborza 10 Kępa Potocka
10.09 XX Biegi przełajowe 6 Włochy
17.09 Test Coopera 12 minut Agrykola
19.09 GP Warszawy 10 Kabaty
19.09 Pożegnanie Lata 12,1 Legionowo
20.09 I Bemowski Bieg Przyjaźni 5 Bemowo
26.09 Sztafeta EKIDEN 42,2 Centrum
27.09 31 Maraton Warszawski 42,2 Warszawa
27.09 XI Ursynowskie Przełaje 3 Powsin


31 maraton Warszawski, wybieg z tunelu 27.09.2009r



Koniec wakacji, nastał okres drugiego szczytu formy, czyli zaczynamy!!!. GP Warszawy w tym samym miejscu tak samo GP Wyścigów. O biegu w Otwocku nic nie powiem bo nie byłem, odnotowuję jednak jego fakt istnienia. Onko-Bieg w Ursynowie, cel biegu szczytny kto biegł mógł się czuć zwycięzcą :).

Przedostatni bieg z cyklu GP Żoliborza, pora zmrokowa dodała atrakcji biegowi. Bieg na Włochach głównie dla młodzieży szkolnej, główny bieg zgromadził prawie tylu zawodników ile było przygotowanych medali. 6 okrążeń ale bieg warty odwiedzenia.20 września urząd Dzielnicy Bemowo zorganizował bieg po osiedlu Przyjaźń tuż przy ratuszu dzielnicy.

Dwa okrążenia po 2,5km oraz bieg dla mniejszych zawodników na dystansie 1km zgromadziły wielu kibiców. Widać papier toaletowy Serwus, paczka Krówek, talony z czasów PRL i oranżada z oryginalnym zamknięciem miała wzięcie dla tych co niedawnej sytuacji w Polsce słabo albo w ogóle nie pamiętają. Warto wstać było i przejechać całą stolicę. Nastało kolejne święto biegania w Warszawie, najpierw wyścigi sztafet na trasie Ekidenu (z uwagi na lepszą funkcjonowanie strefy zmian dystans biegu wyglądał tak: 10km-10km-5km-5km-5km-7,195km). Pobiegłem i miałem super wrażenia, drużyna zmotywowała się wzorowo :).

Dzień następny i 31 Maraton Warszawski staje się faktem. Maraton przeprowadzony bardzo dobrze, nie mam do czego się czepiać, cieszę się iż byłem jednym z wielu, którzy stworzyli tak fajną imprezę. Zwiedziłem Warszawę, pogoda dopisała, dla mnie bajka.

Październik
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
3.10 GP Warszawy 10 Kabaty
3-4.10 XXXVI Maraton Pieszy 100 K.P.N.
3.10 Tędy Przeszła Warszawa *( Pruszków
4.10 Biegnij Warszawo 10 Warszawa
7.10 GP Żoliborza 10 Kępa Potocka
10.10 Biegamy na okrągło 5 RKS SKRA
10.10 Bieg Solidarności Ochota 5 Szczęśliwice
11.10 12 Ursynowskie Biegi Przełajowe 5 Ursynów
11.10 II Bieg o Puchar rtm. Pileckiego 10 Kępa Potocka
17.10 GP Warszawy 10 Kabaty
18.10 Biegamy na okrągło 2 RKS SKRA
24.10 VI Maraton w Starej Miłosnej 42,2 Stara Miłosna
24.10 Nike + Human Race 10 Warszawa
25.10 Biegamy na okrągło 3 RKS SKRA
25.10 7 Minimaraton Niepodległości 4,2195 Lesznowola
25.10 Ekobieg Targówek 5 Targówek
31.10 Bieg o Kota 15,5 Kabaty
*( brak danych


VI Maraton w Starej Miłosnej, północna część Mazowieckiego Parku Krajobrazowego 24.10.2009r



GP Warszawy powoli zbliża się ku końcowi. Większość zawodników się cieszy bo długa rywalizacja sportowa daje w kość. Maraton Pieszy rozgrywany na dystansie 50 i 100km to impreza rekreacyjna, kto lubi maszerować w nocy i w dzień szlakami K.P.N. (w nocy to jest zakaz tak więc możliwość skorzystania z tej okazji jest niezwykła, wręcz niepowtarzalna).

Moc wrażeń zapewniona (kto się ciemności nie boi?). Impreza w Pruszkowie nie wiem czy się odbyła jednakże została dodana do kalendarza biegów. Biegnij Warszawo na wzór poprzednich imprez Nike była biegiem, w którym dominował jeden kolor, tym razem niebieski.

Opłata startowa mnie odstraszyła (50zł za 10km to chyba ciut za wysoka cena jak na nasze realia). Wystartowało jednak sporo osób i każdy po biegu miał nie lada zadanie znaleźć się na fotografiach udostępnionych w internecie. Bieg Solidarności na wzór II Biegu Szczęścia, ta sama trasa i ten sam podbieg przy stoku narciarskim, kto się wyrobił z stadionu SKRY miał nie lada gratkę sprawdzenia swoich zdolności wytrzymałościowych.

Maraton w Starej Miłosnej był biegiem crossowym organizowanym przez Stowarzyszenie Sąsiedzkie Stara Miłosna. 6 pętli po 7km + mały dobieg po leśnych ścieżkach był wyzwaniem dla każdego, który chciał stoczyć walkę ze swoimi słabościami. Organizacja na bardzo wysokim poziomie, naprawdę polecam udział w tej imprezie nawet jeśli nie w maratonie to biegu na 7km, w którym również można się było solidnie zmęczyć.

Impreza Nike+ Human Race była przeprowadzana tam gdzie dany zawodnik wybrał sobie miejsce biegu na 10km, ważne żeby nie brakowało sprzętu do pomiaru dystansu i czasu, który później wgrywało się do internetu. Globalne nabijanie kilometrów, ale zawsze na świeżym powietrzu. Minimaraton Niepodległości w podwarszawskiej Lesznowoli na dystansie 0,1 maratonu jest okazją by sprawdzić się na krótszym dystansie, kto miał siłę walczył z najlepszymi, kto traktował bieg rekreacyjnie również z uśmiechem na twarzy wbiegał na metę. Każdy otrzymał drobny upominek tak więc trud pokonywania każdego metra trasy był wart tej ceny.

Kto miał bliżej na Targówek to oprócz biegu po Parku Leśnym na Bródnie mógł swoimi własnymi siłami pomóc w oczyszczaniu terenu z wszelkiego rodzaju śmiecia bo to był cel główny imprezy. Sympatyczna impreza organizowana przez KB WPionie.pl szczęśliwiec najwartościowszego upominku rozlosowanego po biegu ma nie lada gratkę przez weekend wypróbować zdolności jezdne itp. jakie kryje w sobie hybrydowa Toyota Prius. Ekologiczny bieg to i ekologiczna nagroda, a jakżeby inaczej :).

Bieg o Kota rozgrywany na terenie Lasu Kabackiego zgromadziła grupę uczestników, która chciała pokonać dystans 15,5km. Z nagrody głównej czyli żywego kota zrezygnowano ale każdy kto był wracał do domu z drobnym upominkiem.

Listopad
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
7.11 GP Warszawy Mokotów 10 Siekierki
8.11 Biegamy na okrągło 5 RKS SKRA
10.11 XVI Biegi Niepodległościowe 3 Góra Kalwaria
11.11 21 Bieg Niepodległości 10 Warszawa
11.11 XII Niepodległości 3,6 Białołęka
11.11 Bieg z okazji odzyskania Niepodległości 3 Ząbki
14.11 Kros Wawerski 29 Falenica
14.11 Biegamy na okrągło 2 RKS SKRA
14.11 IV Bieg o Puchar Rektora PW 2,7 Centrum
28.11 Guzik z pętelką 10 Kabaty
29.11 Biegamy na okrągło 3 RKS SKRA
29.11 OMW w biegach przełajowych 3 Ursynów


XXI Bieg Niepodległości, Al. Niepodległości w Warszawie, 11.11.2009r



GP Mokotowa w nowym biegowo miejscu Warszawy. Zamiast lasu czy parków tym razem trasa poprowadzona wzdłuż Trasy Siekierkowskiej. Pogoda nie sprzyjała biegaczom ale wszyscy szczęśliwie dobiegli do mety. Trzeba poznawać swoje miasto, dzięki temu to co obce staje się nam bliskie.

Biegi Niepodległościowe rozgrywane w całej Polsce, kto chciał tworzyć żywą flagę biegł w stolicy kraju, kto chciał w kameralnym biegu z dzieckiem spędzić aktywnie ruch mógł wybrać Białołękę. Komu się nie chciało wybrać do Warszawy mógł brać udział w biegu w Górze Kalwarii, rocznica została aktywnie upamiętniona :).

Kolejny już Kros czyli poznawanie uroków wschodnich granic Warszawy i okolicznych terenów Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Kto piachu nie lubi ten bieżnię polubi. Rzadko można się poczuć w klimacie rodem z Mistrzostw Świata w biegach tudzież IO. Pomiar do setnej sekundy i dzwonek ostatniego okrążenia jest zjawiskiem dla mnie wyjątkowym.

Powalczyć w Biegu o Puchar Rektora PW nie miałbym szans, ta uczelnia ma dobrych biegaczy w swoich szeregach, za to jej cześć i chwała :). Guzik z pętelką bym dobrym akcentem na sportowe rozpoczęcie dnia. Po biegu można było szybko udać się na zakończenie cyklu GP Warszawy. Dwa ostatnie biegi miesiąca można by uznać za koniec pracowitego sezonu biegowego.

Grudzień
Data Nazwa Biegu Dystans (km) Miejsce
5.12 Bieg Mikołajkowy 10 Kabaty
6.12 XIV Bieg Mikołajkowy 10 Kępa Potocka
12.12 Szalona Maryśka *( Wawer
19.12 Bieg Mikołajkowy 12,1 Legionowo
19.12 Ursynowski Bieg Wigilijno-Opłatkowy 5 Ursynów
*( dystans ustalany przez zawodnika (więcej niż 1 do wyboru)

Bajka, już grudzień, to w grudniu jeszcze jakieś imprezy biegowe?. Haha są, nie ma laby :) jak się bawić to się bawić. Nie po to rok ma 12 miesięcy aby kończyć po 11 (próba żartu, bo tu raczej poważny tekst).

Zwykle w TV Św. Mikołaj rezygnuje z sani na rzecz Tira po brzegi wyładowanego Coca-Colą, ma nielimitowane rozmowy w sieci Plus, a po fanty jeździ do hipermarketów REAL płacąc kasą otrzymana od Providenta). A biegacze mają do dyspozycji Bieg Mikołajkowy 5 grudnia na Kabatach, dzień później dla tych co mało było składanych życzeń kolejna okazja tym razem na Kępie Potockiej (dzieci mile widziane i oczekiwane przez organizatorów).

12 grudnia spontaniczny bieg jakże piękną nazwą, teren większości biegów Pucharu Maratonu znów stanie się areną zmagań sportowych. 19 grudnia Bieg Mikołajkowy w Legionowie lub Ursynów z krótszym dystansem, po biegu z łamaniem się opłatkiem i składaniem życzeń świątecznych. O innych biegach na dziś dzień mi nie wiadomo, spontaniczność w Warszawie i okolicach znana w bieganiu od dawna, liczy się pomysł, a reszta już z górki :).

Statystyki.




Podsumowanie:
Kto uważa iż w Warszawie przez cały rok nic się nie dzieje jest w całkowitym błędzie. Od stycznia do grudnia można biegać w weekend oraz w ciągu tygodnia. Możemy się tylko Cieszmy iż organizatorzy poświęcają swój cenny czas i wysiłki by każdy zawodnik niezależnie od tego jak długo biega ma wybór gdzie wystartować. Cennika nie podałem specjalnie, myśląc o biegu nie można myśleć najpierw pod względem ile tym razem z portfela (karty, konta) wypłynie środków płatniczych. Najważniejsze to chcieć biegać dla siebie i własnego zdrowia, reszta przy okazji :).

Tak więc zdrowia wam życzę i zapału do biegania, sezon 2010 zaczyna się w Warszawie już 2 stycznia, a „nóż widelec” może już w Nowy Rok.



Komentarze czytelników - 5podyskutuj o tym 
 

emka64

Autor: emka64, 2009-12-07, 13:38 napisał/-a:
Bardzo lubię biegać w Warszawie (w tym roku biegałem w stolicy 5 razy !). Ale nie zdawałem sobie sprawy, że jest tych imprez aż tak wiele.

 

benek

Autor: benek, 2009-12-07, 13:59 napisał/-a:
Świetny artykuł.
Musiałeś się nieźle napracować.

Również bardzo lubie startować w Warszawie.
Mam już 12 startów mimo sporej odległości do stolicy.

Najbliższy start do Chomiczówka :]

 

mamusiajakubaijasia

Autor: mamusiajakubaijasia, 2009-12-07, 14:03 napisał/-a:


Oj Adaś, Adaś...

Jesteś niereformowalny....


:))

 

Rico

Autor: Rico, 2009-12-07, 15:24 napisał/-a:
Świetny artykuł.
Kawał dobrej roboty.
Brawo Adam!!!

 

Isle del Force

Autor: maniak1984, peacemaker, 2009-12-07, 16:40 napisał/-a:
I tak zapomniałem o Frog Race w Żabieńcu pod Warszawą z dystansem głównym 10km. Niestety nie wszystkie nazwy kojarzą mi się z miejscowościami podwarszawskimi. Teraz przynajmniej nie można narzekać na brak imprez w stolicy jak również i to dlaczego nie każdy jeździ do Poznania na Maniacką 10, czy maraton. A obawiam się iż w 2010r sama liczba imprez w Warszawie zbliży się do 120. I weź tu człowieku mów, że sezon się skończył. Praca sporo ale było warto, przynajmniej Warszawa to nie tylko znane wszystkim maraton, półmaraton i Bieg Niepodległości.

 




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768