Przeczytano: 274/35185 razy (od 2022-07-30)

Twoja ocena:brak

Historia Krośnieńskich Biegów Niepodległości
Autor: Roman Żdan
Data : 2007-10-28

W 1997 roku powstał pomysł zorganizowania kolejnego biegu na terenie Krosna, wcześniej bowiem zorganizowane były biegi im. ks. Markiewicza z Miejsca Piastowego do Krosna przez Łężany 10 km, następnie 2 biegi im. Tadeusza Sarapuka, a potem 7 kolejnych Krośnieńskich Biegów Konstytucji na dystansie 10 km. Biegi Niepodległości charakteryzują się tym, że rozgrywane sa zawsze 11 listopada o godz. 13,00 na ulicach naszego miasta...

Od III Biegu wszyscy jego uczestnicy otrzymują na mecie specjalnie wykonane na tą okoliczność medale wykonane przez znanego nie tylko na Podkarpaciu krośnieńskiego grawera Pana Krzysztofa Chwalebę.

Start do Biegu Niepodległości był pod pomnikiem przy ul. Powstańców Warszawskich i Lenarta, następnie Biegu przebiegał ulicami: Bursaki, Niepodległości, Korczyńska, Stapińskiego, Żeromskiego, Asnyka, Szopena, Wieniawskiego, Powstańców Śląskich, Mickiewicza, Powstańców Warszawskich, Bursaki i meta Biegu na Stadionie MOSiR

Pierwszym zwycięzcą w I Biegu Niepodległości /1997/ był ADAM PRZYBYSZ z Krosna, a w kategorii kobiet AGATA KRAMARZ również z Krosna. W biegu tym wystartowało łącznie 42 zawodników w tym 4 kobiety.

II Bieg Niepodległości w 1998 roku to już 77 zawodników w tym 13 kobiet oraz coraz większa liczba zawodników ze Słowacji, Ukrainy i Białorusi, a także 32 uczestników z naszego miasta.

III Bieg Niepodległości /1999 r/ ostatni w ub. Tysiącleciu przeszedł do historii jako ten Bieg, w którym każdy z uczestników na mecie otrzymywał medal.
I w Biegu tym, po raz pierwszy wystartowało i Bieg ukończyło ponad 100 zawodników. Dokładnie było to 105 osob w tym 13 kobiet. W tym rekordowym Biegu zwyciężył Eryk Szostak z Expresu Katowice a wśród kobiet Ludmiła Melicherowa ze Słowacji

IV Bieg Niepodległości/2000/ zakończył się triumfem Wiesława Figurskiego z Mielca , który zwycięciężał w trzech następnych pod rząd Biegach Niepodległości
W IV Biegu startowało 94 uczestników w tym 11 kobiet. Do Wiesława Figurskiego należy tez rekord trasy naszego Biegu ustanowiony rok temu i wynosi on 22 minuty i 58 sekund...

Rys.1 - zwycięzcy krośnieńskich biegów niepodległości...

V jubileuszowy / Bieg Niepodległości /2001/ to już 140 uczestników w tym 19 (!) kobiet. Zwyciężył Wiesław Figurski z Mielca a w kat. Kobiet Ludmiła Melicherowa z Bardejova na Słowacji

VI Bieg Niepodległości /2002/ był Biegiem rekordowym, bo wystartowało aż 145 zawodników. W tym 18 kobiet. Zwycieżył wśród mężczyzn Wiesław Figurski, drugie miejsce zajął Igor Żaworonok z Białorusi a trzeci był Orest Babiak – Ukrainiec biegający w barwach słowackiego Klubu Demolex Bardejov, a wśród kobiet zwyciężyła Irena Kunachowiec z Białorusi.

VII Bieg Niepodległości /2003/ to kolejny bieg rekordowy w którym wystartowało 196 zawodników i 16 zawodniczek. Zwyciężył po raz pierwszy w histori Biegów Niepodległości zawodnik Krośnieńskiego Klubu Biegacza Hubert Wierdak przed Jakubem Burhardtem z Mielca i Tomaszem Czawawko z Team Grycz. Wśród kobiet po raz kolejny w naszym biegu zwyciężyła Ludmiła Melicherowa z klubu Demolex Bardejov /Słowacja/, drugie miejsce zajęła wychowanka Krosnienskiego Klubu Biegacza biegająca w barwach LKS Mielec Katarzyna Czubska, a na trzecim miejscu uplasowała się Renata Brandys z Ropczyc.

VIII Bieg Niepodległości /2004/ - rozegrano na nowej trasie, która przebiegała przez centrum Krosna, i w okolicy starego miasta a meta zlokalizowana była na stadionie MOSiR-u przy ul. Bursaki. Dystans wynosi 7, km. Do Biegu zgłosiło się 251 zawodniczek i zawodników a ukończyło 236. Tak więc Bieg ten był rekordowym jeżeli chodzi o ilość startujących. W kat. kobiet w klasyfikacji generalnej zwyciężyła Katarzyna Czubska z KKB mosiR Krosno przed Renatą Brandys z Moto Hurt Ropczyce i Agnieszką Stafą z Leżajska. Łącznie startowały w Biegu 43 zawodniczki co jest również osiągnięciem rekordowym. W klasyfikacji generalnej mężczyzn zwyciężył Henryk Szost JM Demolek Bardejov, przed Jackiem Kasprzykiem z Wawelu Kraków i Edmundem Kramarzem z Sanoka. W Biegu naszym startowało wiele osób w różnych stron Polski m.in. z Poznania, Wodzisławia Śląskiego, Krakowa.

IX Bieg Niepodległości /2005/ - W Biegu tym padł kolejny rekord startujących uczestników . Łacznie udział wzięło 270 zawodniczek i zawodników w tym 52 kobiety /ukończyło 50/ Zwyciężył Henryk SZOST reprezentujący barwy AZS PWSZ Krosno przed Siergiejem Fiskoviczem z Ukrainy i Jackiem Kasprzykiem z Wawelu Kraków. Wśród kobiet zwyciężyła Katarzyna CZUBSKA z Krośnieńskiego klubu Biegacza MOSiR, przed Ludmiła Melicherovą ze Słowacji i Danuta Zatorska z Moto-Hurt Ropczyce.

Rys.2 - Krośnieśnki Klub Biegacza

X Jubileuszowy Bieg Niepodległości /2006/ - czy padnie kolejny rekord uczestników? Jaki będzie ten Bieg , kto zwycięży ? Czy dopisze jak zwykle pogoda? Na te pytania odpowiedź będziemy już znać w sobotnie południe 11 listopada 2006 r I odpowiedź na powyższe pytania otrzymaliśmy. Tak - padł rekord ilości startujących w Jubileuszowym Biegu – startowało 341 uczestników w tym 53 kobiety co tez jest rekordem. W Jubileuszowym Biegu po raz trzeci w rzędu wygrali: w kategorii kobiet Katarzyna CZUBSKA KKB MOSiR Krosno a w kategorii mężczyzn Henryk SZOST AZS PWSZ Krosno. Po raz pierwszy w naszym Biegu uczestniczyli oficjalnie policjanci z Polski i Słowacji, którzy rywalizowali dodatkowo o Puchar ufundowany przez Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Regionu Krosno w którym zwyciężył w kategorii krajowej LACH Mariusz IPA Katowice, a wśród zawodników zagranicznych Ladislaw MARAS IPA Preszov