redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Przeczytano: 204 razy (od 2022-07-30)

 ARTYKUŁ 
Srednia ocen:0/0

Twoja ocena:brak


Sportowe lato w Dziwnowie
Autor: Jerzy Janawa
Data : 2006-09-20

Dziwnów jest miejscowością typowo wczasową. W okresie jesienno- zimowym jest oazą spokoju, gości wtedy nielicznych kuracjuszy pragnących w ciszy i spokoju wsłuchać się w szum fal Bałtyku i zaczerpnąć świeży oddech powietrza przepełnionego jodem. Od czasu do czasu można natchnąć się na grupkę sportowców, przebywających na obozie kondycyjnym, trenujących na szerokiej dziwnowskiej plaży lub nowej pełnowymiarowej hali sportowo – widowiskowej, przy której znajduje się hotelik z 30 miejscami do spania. Jednak zaglądając na ten sportowy obiekt widać mnogość imprez sportowych. Co roku odbywają się tu imprezy rangi mistrzostw Polski w gimnastyce artystycznej, a gimnastyczki z „Kusego” Szczecin, przygotowują się tu do wielu imprez najwyższej rangi. Mieszkańcy Dziwnowa tak przyzwyczaili się do pobytu pełnych gracji gimnastyczek, że mówią o nich „nasze” dziewczęta.

Sobotnie i niedzielne wieczory należą do piłkarzy amatorów, którzy przez pięć miesięcy rywalizują w rozgrywkach Dziwnowskiej Amatorskiej Lidze Piłki Nożnej. W dni powszednie rozgrywane są zawody powiatowe lub wojewódzkie w siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej czy tenisie stołowym. Od czasu do czasu można zobaczyć trochę „egzotycznych” sportowców trenujących wschodnie sztuki walki. W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież z miejscowych szkół uczestniczy w wielu rozgrywkach sportowych w ramach akcji ferie na sportowo. Tradycyjnie 8 marca odbywa się tu turniej szachowy, a 1 kwietnia zawody w wyciskaniu sztangi leżąc, impreza ciesząca się olbrzymią popularnością, w czasie której trudno jest znaleźć wolne miejsce na trybunach. Zaraz po szachistach w szranki stają tenisiści stołowi biorący udział w zawodach międzynarodowych.

Przez okres zimy i wiosny rywalizują ze sobą sołectwa Gminy Dziwnów w „Spartakiadzie Sołectw” w różnych dyscyplinach sportowych, które zakończą się w dniu Sportowego Turnieju Miast i Gmin.

Wraz z wiosennym słoneczkiem na wodzie pojawiają się żeglarze, gęsto zapełniając Dziwnę (jedno z ujść Odry) optymistami, alfami i omegami, nad którymi kontrolę sprawuję Jacek Rasiński. W miejscowym parku truchtają dzieci i młodzież przygotowujący się do cyklicznej, masowej imprezy biegowej Sportowa Majówka, w której rozgrywane są biegi w 23 kategoriach wiekowych, biegi dla osób niepełnosprawnych i całych rodzin. Majówka odbywa się zawsze w ostatnią sobotę maja, więc pogoda jest murowana, a oprócz uczniów szkół z całego województwa, biorą udział przebywający na wypoczynku w Dziwnowie uczniowie tzw. „zielonych szkół”.

W wakacje, w Gminie Dziwnów, każdego dnia przebywa ok. 60 tysięcy turystów. To z myślą o nich, jak również o mieszkańcach organizuje się tu wiele imprez sportowych.

Bieg Śniadaniowy

Około 1500 osób wzięło udział w Biegu Śniadaniowym w Dziwnowie. Tę liczną grupę amatorów aktywnego spędzania czasu, ulicami Dziwnowa i brzegiem Bałtyku poprowadzili znani i lubiani sportowcy: Bogusław Mamiński, Jacek Wszoła, Krzysztof Kosedowski oraz piłkarki ręczne Zagłębia Lubin, przebywające na obozie sportowym w Dziwnowie. Po biegu Przewodniczący Rady Miejskiej Dziwnowa, Marek Lisowski, podziękował wszystkim za udział i zaprosił na tę imprezę za rok.

W czasie biegu, odbywającego się w rytmie skocznej muzyki, organizatorzy w zabawny sposób zachęcali do wspólnego śpiewania refrenów popularnych utworów, wykonania fali meksykańskiej i innych ćwiczeń. Na koniec każdy otrzymał pożywne śniadanie.

W sumie była to świetnie zorganizowana zabawa, w której mógł wziąć udział każdy, kto dzień wcześniej zapisał się w biurze biegu, nie było żadnych ograniczeń oprócz oczywiście zdrowotnych. Bieg był znakomitą formą porannego wybudzenia i dał uczestnikom dużo radości bo wszyscy wbiegali na metę z uśmiechem.

Sportowe wakacje

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, w czasie wakacji, przygotował wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, których rodzice pochłonięci obowiązkami sezonowej działalności nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu swoim dzieciom. W Ośrodku Sportów Wodnych, pod kierunkiem instruktorów prowadzono zajęcia na wodzie i lądzie. Amatorzy żeglarstwa doskonalili swoje umiejętności pod kierunkiem Jacka Rasińskiego. Nauką pływania i nurkowania zajmował się Zbigniew Jeszka, zabawy i gry ruchowe prowadziła Ewa Trzebińska. Odbyło się 6 dwutygodniowych turnusów sportowych wakacji.

Dwa tygodnie w górach spędzili członkowie uczniowskich klubów sportowych Gimnazjum Publicznego (LUKS „Bałtyk”) i Szkoły Podstawowej (UKS„Dziwna”). Codzienne zajęcia sportowe przeplatane były wycieczkami pieszymi. Uczestnicy obozu pokonali ponad 140 km szlakami górskimi. Zdobyli między innymi Trzy Korony, Sokolicę, Górę Zamkową, Palenicę, Bereśnik, Wysoką, Wąwóz Homole. Ponadto zwiedzili Czerwony Klasztor na Słowacji, spędzili miły dzień w kompleksie basenów w Poradzie, zwiedzili Jaskinię Beliańską, zamki w Czorsztynie i Niedzicy, kościółek w Dębnie, uczestniczyli w festynie góralskim w Sromowcach Niżnych, przeszli Szlak Jana Pawła II. W Zakopanem udali się na Wielką Krokiew i zaliczyli obowiązkowy spacer po Krupówkach. Dużym przeżyciem był spływ Dunajcem, który odbyli przy pięknej, słonecznej pogodzie.

Dzień obozowy rozpoczynał się poranną zaprawą biegową, po śniadaniu młodzi sportowcy ruszali w góry, natomiast przed kolacją brali udział w zajęciach sportowych- turniejach tenisa stołowego, siatkówki, piłki nożnej. Uwieńczeniem zmagań sportowych były zawody w biegach przełajowych. W poszczególnych kategoriach wygrali: szkoły podstawowe -Marcin Janawa, gimnazja dziewczęta – Ania Tarasiuk, chłopcy Damian Nosek. Najlepsi otrzymali pamiątkowe dyplomy podpisane osobiście przez panią Prezes PZLA Irenę Szewińską. To właśnie Polski Związek Lekkiej Atletyki był organizatorem „Sportowych Wakacji”, w akcji tej braliśmy udział już po raz szósty. Opiekunami obozu byli Małgorzata i Jerzy Janawa.

V Festiwal Gwiazd Sportu

Festiwal Gwiazd Sportu to sztandarowa impreza sportowa odbywająca się w Dziwnowie. W tym roku repliki swoich medali odsłaniali: Otylia Jędrzejczak, zdobywczyni trzech medali olimpijskich, która przyjechała prosto z Mistrzostw Europy z Budapesztu z trzema „świeżutkimi” medalami. Towarzyszył jej trener Paweł Słomiński (odsłaniał tablicę „trenera roku”). Dwukrotny złoty medalista IO Andrzej Wroński, pięściarz Maciej Zegan, złoty i brązowy medalista IO Marian Kasprzyk, srebrny i brązowy medalista IO, Sekretarz Generalny PKOL Adam Krzesiński oraz znakomity trener skoczków narciarskich – trener roku -Apoloniusz Tajner. Marek Łbik odsłonił również medal Mateusza Kusznierewicza, który nie przybył na uroczystość. Nad całością Festiwalu czuwał dyrektor MOKiSu Jacek Klimecki, a prowadził tradycyjnie Artur Szulc.

Festiwalowi towarzyszyło wiele imprez rekreacyjno - sportowych, w których mogli brać udział wczasowicze i mieszkańcy Dziwnowa. Odbywały się konferencje prasowe ze sportowcami, mecze siatkówki plażowej, pokazy tricków bilardowych Bogdana Wołkowskiego- trzynastokrotnego mistrza świata tej widowiskowej konkurencji.

Andrzej Wroński zaprezentował pokaz zapasów w nietypowym jak na tę konkurencję miejscu – na plaży. Sparingpartnerem naszego mistrza zapasów był znany i szczególnie lubiany w Dziwnowie Marek Łbik, który ponadto ufundował puchar i zorganizował regaty kajakowe po Bałtyku.

Olbrzymi aplauz, licznie zgromadzonej publiczności, wzbudziły pokazy siły Mariusza Pudzianowskiego. Można powiedzieć, że dziwnowska plaża pękała w szwach podczas siłowych wyczynów wielokrotnego mistrza świata.

W pokazie sztuki floretu zaprezentowali się Marian Sypniewski i Adam Krzesiński. Widzowie długo oklaskiwali mistrzów tej elitarnej dyscypliny sportu. Amatorzy boksu zobaczyli w pokazowych walkach trzech wielkich pięściarzy: Jerzego Kuleja, Mariana Kasprzyka i Macieja Zegana.

Atrakcją wieczoru poprzedzającego dzień odsłonięcia replik medali były wybory „Sportowej Miss” . Śliczne panie imponowały nie tylko urodą, ale również sprawnością fizyczną, którą musiały wykazać się w obecności tysięcy zgromadzonej publiczności. Zaszczytny tytuł „Miss Sportu Dziwnów 2006” zdobyła szczecinianka ………….

Wybory najpiękniejszych i najbardziej usportowionych pań prowadził Artur Szulc, a jurorami byli sportowcy i przedstawiciele władz miasta, z burmistrzem Zbigniewem Zwolanem na czele.

Festiwalowi Gwiazd Sportu towarzyszyły również występy znanych zespołów estradowych i wokalistów – odbyły się koncerty: Dody, Zbigniewa Wodeckiego, kabaretu OT.TO, zespołów Jambo Afryka, Emmi, Rocha z zespołem i Żuków.

VIII Międzynarodowy bieg „Cztery mile Jarka”, poświęcony pamięci Jarosława Marca, był ostatnim sportowym akcentem Festiwalu Gwiazd Sportu. Bieg memoriałowy poprzedziły biegi na plaży dla dzieci i młodzieży. W poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

Przedszkolaki –dziewczęta
1. Bany Alicja- Police
2. Kozaczewska Zuza – Wrocław
3. Zięba Natalia – Police

Przedszkolaki – chłopcy
1. Olender Rafał- Police
2. Adamczewski Michał –Dziwnów
3. Hałdrzyński Mateusz – Legnica

Kl. I-II – dziewczęta
1. Pietruszyńska Monika - Międzychód
2. Proszko Inka – Lwówek Śląski
3. Kecler Aleksandra – Płoty

Kl, I-II – chłopcy
1. Grabski Mateusz – Szczecin
2. Padula Michał – Knurów
3. Mazurkiewicz Patryk – Police

Kl. III-IV – dziewczęta
1. Borejza Natalia– Police
2. Kowalska Natalia– Police
3. Sobiech Klaudia – Kościan

Kl. III-IV – chłopcy
1. Głowacki Łukasz – Płoty
2. Bokota Sławomir– Police
3. Kubiak Adam – Białystok

Kl. V-VI – dziewczęta
1. Orłowska Magdalena – Płoty
2. Wysocka Marzena – Płoty
3. Zawadzka Dominika – Lwówek Śląski

Kl. V-VI chłopcy
1. Oliwa Jakub – Osowa Sień
2. Golik Miłosz – Osowa Sień
3. Kaźmierczak Mateusz – Osowa Sień

Gimnazjaliści – dziewczęta
1. Benedyk Alicja – Osowa Sień
2. Strzelecka Natalia – Osowa Sień
3. Jurkowska Dominika – Osowa Sień

Gimnazjaliści – chłopcy
1. Nowicki Adam – Gostyń
2. Zubrzycki Mateusz – Osowa Sień
3. Wysocki Dawid – Płoty

Przed biegiem memoriałowym odbył się bieg vipów o Wielką Muszlę Burmistrza Dziwnowa. W biegu tym najlepsza okazała się Otylia Jędrzejczak, wyprzedzając Mariana Sypniewskiego i Marka Lisowskiego – przewodniczącego Rady Miejskiej Dziwnowa
W VIII Międzynarodowym Biegu „Cztery mile Jarka” zwyciężyli:

Kobiety:
1. Nowak Małgorzata – SANA Kościan – 38,11
2. Pietruszyńska Danuta – Międzychód -38,50
3. Pokrzywińska Beata – UKL Ósemka Police – 42,36

Mężczyźni:
1. Rojewski Przemysław – WAKOZ Luzino – 31,20
2. Twór Maciej- MLUKS Płoty – 32,59
3. Sajek Marcin - MLUKS Płoty – 33,11

Regaty „Pożegnanie Lata”

VIII Regaty „Pożegnanie Lata” tradycyjnie kończyły sezon sportowy dziwnowskiego lata. Dwudniowe zmagania żeglarzy o puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej odbyły się w kilku klasach: opty, omega,420, jachtów do 6m, 6-8m i powyżej 8 m długości.

Klasyfikacja końcowa regat:

Opty:
1. Sołowiej Piotr – Wrocław
2. Rzezak Piotr – Kamień Pom.
3. Pelczar Damian – Kamień Pom.

Alf i ISA 407:
1. Miller Artur – Przytór
2. Dzierżewski Radosław – Kamień Pom.
3. Czysieska Adriana – Przytór

Omega:
1. „Jagoda”- Nagórski Sławomir
2. „Klementyna” – Śremski Roman
3. „Malina” – Szybik Roman

Jachty do 6 metrów:
1. „Obcy” – Chwilczyński Piotr
2. „Ifigenia” – Pitucha Jerzy
3. „Pamela” – Jabłoński Roman

Jachty 6-8 metrów”
1. „Olor” – Ródź Lesław
2. „Inchibito” – Sakowicz Marian
3. „Nolan” – Greń Teresa

Jachty powyżej 8 metrów:
1. „Beki” – Frączek Janusz
2. „Kastor” – Laskowski Adam
3. „Huma” – Karbowy Waldemar

Regaty zgromadziły rekordową liczbę uczestników, wzięło w nich udział 27 optymistów, i 42 jachtów, – łącznie 158 uczestników.

Za kilka dni start do imprez jesienno – zimowych, a my organizatorzy imprez sportowych już dziś zapraszamy wszystkich amatorów sportowych zmagań na imprezy sportowe w następnym sezonie turystycznym.

Jerzy Janawa – organizator sportu w Gminie Dziwnów



Komentarze czytelników - brakskomentuj materiał




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768