Twoja ocena:brak

21int Marathon des Sambles
Autor: BartkiewiczKrzysztof
Data : 2006-05-07

Pustynny maraton. Już od 21 lat rozgrywany jest jeden z najtrudniejszych biegów na świecie. "marathon des Sambles". 213kilometrów w sześć dni, to już robi wrażenie, a jeśli dodać do tego fakt, że wyścig rozgrywany jest na pustyni, zaś biegacze na własnych plecach przenoszą cały swój ekwipunek, wyczyn okazuje się imponujący.

W tym roku w biegu udział wzięło ponad 700 zawodników, najmłodszy uczestnik miał 16lat, a najstarszy 74 lata i obaj ukończyli bieg. Kto nigdy nie był w Afryce Północnej, nie wie jak bardzo zimno może być na pustyni w nocy, a jak gorąco w dzień. W kwietniu upały nie są co prawda jeszcze tak dotkliwe jak w miesiącach letnich, ale za to pogoda może się bardzo dotkliwie zmienić. W tym roku było wszystko: upał, burza piaskowa, burza zwykła i grad. Ze zmienną aurą z własnym zmęczeniem, odwodnieniem i bólem opuchniętych stóp muszą zmagać się uczestnicy biegu, który z roku na rok staje się imprezą coraz bardzie zawodową.

Pierwszy maraton Piasków rozgrywany dwanaście lat temu był właściwie spotkaniem amatorów joggingu, dla których przebiegnięcie klasycznego maratonu nie stanowiło problemu i potrafili przebiec na treningu co drugi dzień taki dystans - postanowili poddać się poważniejszej próbie. Dziś na liście startowej, obok nikomu nic nie mówiących nazwisk, rozpoznajemy zawodników z reprezentacji krajów. Co nie przeszkadza uczestniczyć w pustynnym maratonie osobom na codzień zupełnie nie związanych ze sportem: są to ludzie biznesu, naukowcy, dziennikarze, lekarze, studenci - reprezentanci wszystkich zawodów i obojga płci! Warto nadmienić, że wpisowe jest bardzo drogie i wynosi w zależności od terminu zgłoszenia i narodowości od 3000 euro.

Regulamin zawodów jest surowy i ściśle przestrzegany. Uczestnicy biegu muszą być całkowicie samodzielni - zabronione jest udzielanie jakiejkolwiek pomocy podawanie napojów czy też jedzenia. Biwak zawsze składa się z dwóch części: wydzielonej dla zawodników oraz przeznaczonej dla obsługi, prasy i gości. Biegacze sami przygotowują sobie część posiłków i musi im starczyć określona racja wody i pożywienia. Zdarzy się etap kilka lat temu, kiedy to podczas burzy piaskowej - zawodnik zgubił szlak -ekipy ratownicze po czterech dniach poszukiwań odstąpiły od poszukiwań wpisując go na listę zaginionych.

Po mniej więcej dwóch tygodniach odnaleźli go tubylcy na wielbłądach zajmujący się przemycanie emigrantów, jednym słowem zawodnik miał szczęście iż jest biegaczem, obrał sobie jeden kierunek i biegł przed siebie. Mimo swojej i tak skromnej wagi, ubyło mu dodatkowo 12kg a jak wspomniał nie miał żywności i pożywiał się tylko...własnym moczem - co go utrzymało przy życiu!!. Tegoroczny wyścig podzielono na sześć etapów różnej długości, na przebycie najdłuższego z nich i liczącego 57km przeznaczono 15godzin, który wygrał Salamen Al Agra z Jordani w czasie 4.53.25 , było wówczas 39.4 stopni C.

Przedostatni dzień to etap klasycznego maratonu, czyli dystans 42,195m. Ten etap wygrał reprezentant Królestwa Maroka, Lancen Ahansal z czasem 3.16.01, w tym dnu było chłodno (zanotowano 28 stopni Celsjusza), który wygrał jednocześnie klasyfikacje generalną całego Maratonu Piasków. Warto nadmienić że wraz z bratem górują w tego typu imprezie i podobnie jak z przed dwunastu lat Ahansal powtórzył swój sukces z tym, że obecnie jego brat trochę osłabł a zazwyczaj to razem zajmowali dwie najwyższe pozycje w klasyfikacji generalnej. Za wygranie jest 5000 euro. Reportaż z maratonu zobaczymy w drugiej dekadzie maja w programie Eurosport, który jest jednym z jego najważniejszych sponsorów. Szkoda tylko że w międzynarodowej grupie zabrakło Polaków. Może za rok będzie inaczej?

INNE dane:

1 etap 28km wygrał Lancen Ahansal w czasie 2.03.44 (41.15 stopni Celcjusza)

2 etap 35km Lancen Ahansal 3.11.44 (42 stopni Celcjusza) Ukończyło 719 zawodników

3 etap 38km Lancen Ahansal 3.11.44 (39.4 stopnie Celcjusza) Ukończyłó 665 zawodników

4 etap 57km Salameh Al Agra 4.53.25 (39.4 stopnie Celcjusza) Ukończyło 607 zawodników

5 etap 42.2km Lancen Ahansal 3.16.01 (28 stopni Celcjusza) Ukończyłó 585 zawodników

6 etap 11,.8km Lancen Ahansal w 43.35 (34.3 stopni Celcjusza)