Twoja ocena:brak

Gala Grand Prix Łubianka-Cross
Autor: Jerzy Zająkała
Data : 2006-01-11

Na XIII - wiecznym zamku warownym, będącym siedzibą Diecezjalnego Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim, w dniu 5 stycznia 2006 r. odbyło się uroczyste podsumowanie pierwszej edycji Grand Prix Łubianka-Cross. W roku 2005 odbyło się 12 biegów zaliczanych do klasyfikacji Grand Prix o puchar Wójta Gminy Łubianka, w tym 10 biegów krosowych na malowniczej, trudnej, 8-kilometrowej trasie w okolicach zamku oraz dwa biegi na ok. 11 km. dystansie mające wieloletnią tradycję: majowy Bieg Samorządowy w Łubiance i listopadowy Bieg Niepodległości w Łubiance. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kaplicy zamkowej, celebrowana przez ks. Andrzeja Kuleszę, wice-Dyrektora DCK. W homilii nawiązał do trudu treningowego biegaczy i poświęceń z nim związanych oraz powszechnej nadziei na dobry wynik. Pięknie powiązał te sprawy z kształtowaniem charakteru człowieka w treningowym i startowym trudzie, zwracając uwagę na postawy odwagi, poświecenia, hartu ducha i pokory. Asystę liturgiczną pełnili młodzi biegacze, uczestnicy Grand Prix.

Kolejno, w sali rycerskiej zamku, z udziałem ponad 100 zawodników dokonano podsumowania cyklu. Paweł Puczkarski - Kierownik Centrum Kultury w Łubiance przedstawił wyniki poszczególnych klasyfikacji. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Tomasz Strzyżewski (MKL IV LO Toruń) uzyskując 879 pkt. Kolejne miejsca zajęli: Mariusz Trzeciak (KM "Truchcik" Łubianka) 863 pkt., Arkadiusz Piwoński (XIII LO Toruń) 858 pkt., Marek Czuk (Pol-Necks Toruń) 812 pkt., Krzysztof Góralski (LKS Start Brzozówka), Stefan Kamiński (TKKF Rekreacja Toruń), Sławomir Szubski (TKKF Rekreacja Toruń), Mirosław Palma (Biegusek Toruń), Marcin Banaszek (KM Truchcik Łubianka) i Henryk Śliwiński (LKS Start Brzozówka). W klasyfikacji generalnej zostało sklasyfikowanych 342 zawodników. W kategoriach wiekowych zwyciężyli: M-18 - Tomasz Strzyżewski, Marcin Banaszek, Krzysztof Adamczyk, M-20 - Mariusz Trzeciak, Paweł Szwec, Leszek Marcinkiewicz (Łódź), M-30 - Arkadiusz Piwoński, Sławomir Szumski, Dariusz Popławski, M-40 - Krzysztof Góralski, Mirosław Palma, Piotr Gralla, M-50 - Marek Czuk, Stefan Kamiński, Henryk Śliwiński, M-60 - Henryk Witt, Stefan Lewandowski, Jan Majewski, M-70 - Zdzisław Mielcarek (Bydgoszcz), Eugeniusz Sikorski, Jerzy Preizner. W kategorii Kobiet zwyciężyła Ewa Kowalska (TOREC Toruń) 553 pkt. Kolejne miejsca zajęły: Karolina Korczyńska (Biegusek Toruń) 551 pkt., Anna Arseniuk (Górsk) 335 pkt., Alina Podbielska (TKKF Rekreacja Toruń), Agnieszka Lewandowska (Wąbrzeźno), Alicja Rybińska (Damasławek), Agnieszka Wiśniewska (Kowalewo), Helena Radowska (Bydgoszcz), Mariola Karpińska (Kowalewo), Marlena Kępczyńska (Brodnica). W kategoriach wiekowych zwyciężyły: K-20 - Karolina Korczyńska, Anna Arseniuk, Agnieszka Lewandowska, K-40 - Ewa Kowalska, Alina Podbielska, Helena Radowska.

Grand Prix Łubianki, na tej samej trasie (dystans 4 km) odbywało się również w klasyfikacji młodzieżowej (do 15 lat). W klasyfikacji generalnej zwyciężył Szymon Tutak (Gimnazjum Łubianka) 137 pkt. przed Mateuszem Kukiem 133 pkt.(Gimnazjum Łubianka) i Jakubem Zająkałą 127 pkt. (Gimnazjum nr 30 Toruń). Kolejne miejsca zajęli: Sławomir Banaszek, Marcin Zalewski, Remigiusz Frątczak, Arkadiusz Janiszewski, Łukasz Wichrowski, Marcin Wszelaki i Paweł Basa. W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Agnieszka Matłosz zdobywając 71 pkt. przed Agatą Walter 70 pkt. i Olą Lewandowską 53 pkt. (wszystkie z Gimnazjum w Brąchnowie). We współzawodnictwie młodzieżowym uczestniczyło 68 zawodniczek i zawodników z gmin Łubianka, Lubicz i Toruń.

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji otrzymali puchary z rąk wójta gminy Łubianka Jerzego Zająkały, który startował również w 7 edycjach Grand Prix zajmując w klasyfikacji generalnej 58 miejsce. Wójt przekazał gratulacje zwycięzcom poszczególnych klasyfikacji i podziękował realizatorom współzawodnictwa Andrzejowi Sierockiemu i Pawłowi Puczkarskiemu z zespołem woluntariuszy za wzorcowe jego przygotowanie. Jerzy Stawski, znany toruński maratończyk, uczestniczący w 9 edycjach tegorocznego Grand Prix wyraził uznanie dla organizatorów współzawodnictwa stwierdzając, że jest to jeden z najlepiej zorganizowanych cykli biegowych w Polsce. Zawodnicy, którzy ukończyli co najmniej 8 edycji Grand Prix otrzymali unikatowe medale. Szczęśliwcy wylosowali kilkanaście nagród rzeczowych. Uroczystość zakończyło wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek przy fosie zamkowej. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Diecezjalnemu Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim za umożliwienie wykorzystywania obiektów zamkowych dla poszczególnych biegów i podsumowania współzawodnictwa.