Warszawa, 12 listopada 2006, 12:11Krzysztof Bartkiewicz
Rekordowy Bieg Niepodległości w Warszawie

LINK 1: WYNIKI NIEOFICJALNE W FORMACIE EXCEL
LINK 2: POROZMAWIAJ W DYSKUSJACH
LINK 3: ARCHIWUM: WARSZAWA

Po raz pierwszy na znormalizowanym 10-kilometrowym dystansie odbył się 18. Bieg Niepodległości w Warszawie. Justyna Bąk (NKS Namysłów) w czasie 34.28, a Rafał Wójcik (KKL Fart Kielce) - 30.10 jako pierwsi minęli linię mety. Trasa, zmieniona i wymuszona przez remonty w stolicy, wiodła z Nowego Światu do Pałacu Wilanowskiego. Niechlubną kartę w historii biegu zapisał Kenijczyk Mathew Kosgei, zadomowiony w polskich imprezach. Zawodnik z Afryki spóźnił się na start i potem skrócił trasę. Dobiegł na 7. miejscu, ale został zdyskwalifikowany.

Dwukrotny mistrz Polski w maratonie Rafał Wójcik, który po raz pierwszy zwyciężył w tej imprezie, dwa tygodnie temu zajął 11 miejsce w maratonie we Frankfurcie będąc najlepszym z Europejczyków.

Bardziej wyrównana była rywalizacja wśród kobiet. Bąk, dwukrotna rekordzistka świata na 3000 m z przeszkodami oraz srebrna i brązowa medalistka mistrzostw Europy w crossie, walczyła o zwycięstwo z Dorotą Grucą, rekordzistką Polski na 10 000, i Renatą Paradowską, pięciokrotną triumfatorką Biegu Niepodległości.

Zwycięzcy otrzymali srebrne sygnety ze złotym godłem państwowym. Dla podkreślenia rocznicy święta trzeci sygnet otrzymała osoba, która zajęła 88. miejsce. Szczęśliwcem okazał się 25-letni Jakub Koczwara z Warszawy