redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
05 grudnia 2020, 08:11, 1469/485649PZLA
ORLEN Złote Kolce dla Justyny Święty-Ersetic i Wojciecha Nowickiego
      

Justyna Święty-Ersetic oraz Wojciech Nowicki zdobyli Złote Kolce – najbardziej prestiżowe nagrody w polskiej lekkoatletyce wręczono podczas programu na żywo emitowanego w TVP Sport.

Justyna Święty-Ersetic w sezonie halowym poprawiła rekord Polski w biegu na 400 metrów, zwyciężyła w World Athletics Indoor Tour oraz uzyskała drugi czas na świecie. Latem podopieczna Aleksandra Matusińskiego również imponowała na bieżni szybkością. Sezon zakończyła z drugim wynikiem w Europie i ósmym na świecie. Teraz – pierwszy raz w karierze – sięgnęła po Złote Kolce.

– Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie w tym trudnym okresie. Bardzo cieszę się, że wygrałam, ale mam nadzieję na kolejne sukcesy. Za chwilę sezon halowy i już w nim chciałbym zaprezentować się z jak najlepszej strony – podkreśliła Justyna Święty-Ersetic.

Podium ORLEN Złotych Kolców 2020 u kobiet uzupełniły biegaczka Sofia Ennaoui oraz oszczepniczka Maria Andrejczyk.

Wojciech Nowicki został w 2020 roku mistrzem Polski i z wynikiem 80.28 był liderem europejskich tabel. Po ORLEN Złote Kolce młociarz z Białegostoku sięgnął drugi raz w karierze. Poprzednio laureatem rankingu został w 2018 roku, po zdobyciu mistrzostwa Europy.

– To zwycięstwo to utwierdzenie w przekonaniu, że nie ma straconych sezonów. W każdym warto się starać i dążyć do swoich celów. Nadal trenować i rozwija się. Ta nagroda to ukoronowanie pracy w tym sezonie – zaznaczył brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro.

Drugie miejsce w tegorocznych Złotych Kolcach w gronie panów zajął Piotr Lisek, trzeci był Michał Haratyk. W tym roku tradycyjną punktację zastąpiono głosowaniem – laureatów Złotych Kolców wybrała specjalnie powołana do tego Kapituła, w której znaleźli się przedstawiciele Telewizji Polskiej, Przeglądu Sportowego oraz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Sezon był nietypowy. Zawodnicy nie mieli możliwości pokazania się w imprezach międzynarodowych, bo te zostały odwołane. Nie odbyło się wiele mityngów. Dlatego postanowiono, że w drodze wyjątku zrezygnujemy z tradycyjnego sposobu liczenia i dziesiątki najlepszych wskaże kapituła – tłumaczy Janusz Rozum, który od lat odpowiada za liczenie rankingowych punktów.

Złote Kolce, powstałe w 1970 roku z inicjatywy Andrzeja Gowarzewskiego, naówczas redaktora katowickiego Sportu, świętują w tym roku 50-lecie. Z tej okazji wyłoniono najlepszych w historii rankingu. Wyróżnieni zostali Anita Włodarczyk i Robert Korzeniowski.

– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem, szczególnie że numerycznie jest związane z moim ulubionym dystansem, czyli 50 kilometrami. Ranking Złote Kolce zawsze był dla mnie ważny. Pierwszy raz wygrałem go w 1990 roku, jako młody zawodnik. Byłem wtedy czwarty w mistrzostwach Europy, ale później poprawiłem nieoficjalny rekord świata na 5 kilometrów i to wywindowało mnie na pierwsze miejsce – przyznał czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym.

Odkryciem sezonu 2020 uznano Krzysztofa Różnickiego. W ostatnich miesiącach 17-letni średniodystansowiec z Kaszub zdobył m.in. mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 800 metrów pokonując we Włocławku Michała Rozmysa. Faustyna Kotłowska zwyciężyła w kategorii paralekkoatletycznej.

Specjalne wyróżnienie „łowca talentów” powędrowało do rąk Stanisława Anioła. Ten uznany szkoleniowiec ze Stalowej Woli wychował dziesiątki zawodników. W ostatnich latach odkrył dla polskiej lekkoatletyki talent Joanny Jóźwik. Specjalną nagrodę wręczono także świętującemu w tym roku jubileusz pięciu dekad pracy w redakcji Przeglądu Sportowego Maciejowi Petruczence. Cenionego redaktora uznano dziennikarzem 50-lecia rankingu Złotych Kolców. Przedstawiciel PKN ORLEN odebrał podziękowania za wsparcie polskiej lekkoatletyki.

– Dla PKN ORLEN to bardzo ważne, że możemy wspierać polską lekkoatletykę, tak Związek jak i indywidualnych sportowców – mówiła Agata Pniewska, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów Podczas wieczornego programu okolicznościową statuetkę wręczono także przedstawicielowi firmy TAMEX, Robertowi Burzyckiemu, która jest fundatorem nagród finansowych dla najlepszych zawodników rankingu.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i Przegląd Sportowy. Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.

ORLEN Złote Kolce 2020 – klasyfikacja końcowa

Kobiety

1 Justyna Święty-Ersetic
2 Sofia Ennaoui
3 Maria Andrejczyk
4 Malwina Kopron
5 Katarzyna Furmanek
6 Małgorzata Pazda-Pozorska
7 Dominika Stelmach
8 Ewa Swoboda
9 Karolina Kołeczek
10 Kamila Lićwinko

Mężczyźni

1 Wojciech Nowicki
2 Piotr Lisek
3 Michał Haratyk
4 Marcin Krukowski
5 Marcin Lewandowski
6 Paweł Fajdek
7 Rafał Augustyn
7 Konrad Bukowiecki
9 Robert Urbanek
10 Karol Zalewski

Komentarze czytelników - 1podyskutuj o tym 
 

Admin

Autor: Admin, 2020-12-05, 08:21 napisał/-a:
Gratulacje dla wszystkich.

Nie chcę się czepiać, ale niemniej gdy patrzę że nagroda ma tytularnego sponsora to wywołuje to u mnie zgrzyt emocjonalny. Rozumiem marketing i nawet się tym trochę czasem zajmuję - normalne jest tytułowanie sponsorem stadionów, rozgrywek itd. ale takie coś? Dla mnie szarego obatela oznacza to, że to są nagrody przyznawane przez Orlen a nie przez PZLA.

Są nagrody Przeglądu Sportowego, to niech będą nagrody ORLENU. Co nie znaczy że nie lubię tej marki, zawsze u nich tankuję. Nawet motór.

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768