redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Gdynia, 25 wrzesnia 2020, 08:56, 1653/392245SportEvolution
Enea IRONMAN 70.3 Gdynia: Imprezy sportowe mogą być bezpieczne

LINK 1: ARCHIWUM: GDYNIA      

Organizacja masowych imprez sportowych w otwartej przestrzeni jest możliwa oraz bezpieczna. Dowodem są przeprowadzone zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia

W weekend 5-6 września organizatorom udało się, w sposób bezpieczny, przeprowadzić szóstą edycję zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Zawodnicy, w tym triathloniści z zagranicy, mieli do pokonania trzy etapy: pływacki, rowerowy i biegowy. Dwudniowa impreza odbyła się w reżimie sanitarnym i do dzisiaj nie stwierdzono żadnych zarażeń COVID-19, wynikających z udziału w gdyńskiej rywalizacji.

By tak się stało, organizatorzy podjęli szereg działań bezpośrednio wpływających na bezpieczeństwo wszystkich uczestników zawodów. Wypracowane rozwiązania mogą być wzorem do naśladowania dla innych organizatorów sportowych imprez masowych.

W oparciu o obostrzenia i zalecenia wynikające z polskiego prawa oraz wytyczne stworzone przez centralę IRONMAN, wypracowany został obszerny i szczegółowy dokument precyzyjnie opisujący pełen zakres procedur i zmian, które zwiększają bezpieczeństwo zawodników, obsługi oraz wolontariuszy biorących udział w Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Filarami programu Athlete Smart: Return to Racing są: edukacja, dystans społeczny, minimalizacja punktów kontaktu, samowystarczalność zawodników oraz badania przesiewowe.

Bezwzględne stosowanie się do powyższych przepisów spowodowało, że zawody organizowane w czasie pandemii koronawirusa udało się bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić. Wszystkie zaproponowane rozwiązania uzyskały akceptację Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdyni.

Zawodnicy byli zobowiązani do noszenia osłony twarzy m.in. w biurze zawodów, strefie zmian oraz w czasie oczekiwania na start.

Przy wejściach do wszystkich stref ustawiono łącznie 50 stojaków ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu. Rozdano 350 przyłbic dla obsługi i wolontariuszy. Wśród zawodników rozdysponowano 2000 jednorazowych maseczek ochronnych, a Enea rozdała 3500 buffów. Organizatorzy udostępnili również kilkaset par jednorazowych rękawiczek.

Prowadzona była kampania edukacyjna, czyli szkolenia obsługi, wolontariuszy oraz samych zawodników, w zakresie: dbania o zdrowie, higieny osobistej oraz bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań.

Ważnym elementem tegorocznej rywalizacji w ramach Enea IRONMAN 70.3 Gdynia, było też zwiększenie samowystarczalności zawodników. Organizatorzy wzmocnili pozycję uczestników, by zmniejszyć liczbę interakcji z wolontariuszami, obsługą oraz innymi zawodnikami.

Nawet wspólna radość i gratulacje na mecie przekazywane były w sposób adekwatny do istniejących zaleceń sanitarnych. Nowe zasady zachowania obowiązywały nie tylko podczas zawodów, ale również w trakcie konferencji prasowej, która została przeprowadzona online.

W trakcie zawodów oraz przez określony czas po imprezie, funkcjonowała specjalna skrzynka mejlowa dla zawodników, którzy mieli za zadanie zgłaszać wszelkie podejrzenia związane z ryzykiem zarażenia COVID-19. Dzięki temu udało się na bieżąco monitorować sytuację. Przygotowane też były procedury na wypadek, gdyby okazało się, że któryś z uczestników dostrzega u siebie wystąpienie objawów COVID-19.

- Sportowe imprezy masowe organizowane na otwartym powietrzu mogą być bezpieczne, o ile są organizowane z zachowaniem określonych procedur sanitarnych – stwierdził Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN 70.3 Gdynia – Przygotowanie zawodów w reżimie sanitarnym wymagało wielu zmian i dostosowania do aktualnych przepisów i zaleceń. Udało nam się to zrobić, a zawodnicy ze zrozumieniem i akceptacją podeszli do wszystkich nowych rozwiązań. Dzięki wspólnemu wysiłkowi nie stwierdzono podczas imprezy żadnych zarażeń COVID-19 – powiedział Michał Drelich.

Sami uczestnicy, zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, wyrazili wiele pochlebnych opinii na temat organizacji zawodów Enea IRONMAN 70.3 Gdynia. Odpowiedzialnie podeszli do wszystkich zmian, które wpłynęły na bezpieczeństwo ich samych oraz wolontariuszy i obsługi. Nawet dekoracja najlepszych triathlonistów została przeprowadzona z zachowaniem najwyższej ostrożności i całkowitym brakiem bezpośredniego kontaktu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zawody Enea IRONMAN 70.3 Gdynia odbyły się bez udziału publiczności. Organizatorzy przygotowali trybuny dla kibiców, ale żadna osoba postronna nie miała na nie wstępu.

- Uważamy, że taka sytuacja jest niesprawiedliwa i dalece krzywdząca dla wszystkich organizatorów imprez sportowych – powiedział Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN 70.3 Gdynia - Pomimo panującej pandemii, przepisy dopuszczają udział publiczności w halach oraz na stadionach sportowych. Na meczach piłkarskich gromadzi się nawet kilka tysięcy osób. Nie rozumiemy, dlaczego w imprezach sportowych organizowanych w przestrzeni otwartej, do tego z uwzględnieniem wszystkich zaleceń sanitarnych, nie mogą uczestniczyć kibice. Apelujemy do władz o zmianę obowiązujących aktualnie regulacji – stwierdził Michał Drelich.Komentarze czytelników - 2podyskutuj o tym 
 

M@rlon

Autor: M@rlon, 2020-09-27, 20:37 napisał/-a:
Startowałem i potwierdzam, ze od strony przepisów sanitarnych było perfekcyjnie
Ale kiepsko z informacją, organizatorzy przyspieszyli poranny start o 1 godzinę, czyli bardzo wcześnie, wysyłając maila dzien wczesniej o 19:30! Co prawda po godzinie dzwonil ktos do mnie z orgów z zapytaniem tylko czy dostałem maila, ale ani słowa o zmianie terminu. Myslałem że chodzi o wcześniejszy e-mail, ale na szczęście o połnocy sprawdzilem pocztę.
A wracając do pandemicznych przepisów, tydzien wcześniej na TRI Mrągowo było z tym słabo

 

bARTt

Autor: bARTt, 2020-09-28, 10:49 napisał/-a:
bo kibole to elektorat, biegacze lub tri już nie bardzo

 
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768