redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
19 maja 2020, 09:57, 2019/306200RunShop.pl
RUNshop.pl - Biegajmy w terenie!
      

Biegajmy w terenie. Więcej emocji, różnorodności i przede wszystkim bezpieczniej. O tym, że ostatnie lata przyniosły prawdziwą modę na bieganie nie trzeba nikogo przekonywać. W ciągu ostatnich lat do kalendarza biegowych imprez dołączały kolejne, co dawało biegaczom bardzo duże możliwości wyboru.

Po kilku latach tej tendencji wyraźnie było widać, że część biegaczy amatorów znudzona asfaltem i monotonią biegania w miastach zaczęła szukać nowych wyzwań szukając szlaków, a co za tym idzie imprez organizowanych w terenie czy po prostu górach. Dzisiaj w okresie pandemii szeroko rozumiane bieganie w terenie nabiera nowego znaczenia. To już nie tylko poszukiwanie dodatkowych wrażeń, emocji, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

W zeszłym roku poruszaliśmy już temat biegania w terenie, podpowiadając przy okazji na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiednich butów. Link do tego artykułu znajdziecie TUTAJ

W tym artykule chcemy was zachęcić do tej formy aktywności oraz zobaczyć co w tym sezonie proponuje nam do biegania w terenie firma Salomon - uznawana za lidera sprzedaży obuwia w tym segmencie. Co takiego powoduje, że co raz częściej biegamy w terenie? Osoby, które dzisiaj biegają po górach bardzo często powtarzają jedną opinię:

Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem czy biegasz od kilku lat. Pamiętaj, że bieganie w terenie to nie jest jednorazowa przygoda.

Bieganie w terenie pochłania bez reszty, a często staje się pasją, wymaga więcej energii, ale potrafi niesamowicie naładować akumulatory. Można zacząć zupełnie naturalnie: spróbujcie poruszać się w swoich parkach czy podmiejskich lasach, a zobaczycie jak szybko zapragniecie poruszać się w górach. Za co kochamy biegać w terenie?

Po pierwsze za zmienność

Bieganie po płaskim często po jakimś czasie oznacza realizowanie monotonnego planu treningowego i próbą walki o kolejne życiówki. Skoncentrowane jest głównie na bieganiu po asfaltowej powierzchni w możliwie płaskim terenie. Ścieżki trailowe, góry to jedna wielka zmienność, która czyni każdy trening innym. Zupełnie inaczej się angażujemy. Nasze ciało i organizm musi się nauczyć zmienności tempa, zupełnie innej płaszczyzny ruchu, innego kroku biegowego czy dodatkowych obciążeń wynikających z treningu w terenie (w góry często zabieramy biegowy plecak z odpowiednim zapasem wody, suplementów, kurtką czy choćby folią NRC)

Bardzo trudno biegać ze stałą prędkością nie tylko ze względu na zmienność terenu. Na szlaku spotykamy często powalone drzewa, kładki, wystające korzenie, które musimy umiejętnie pokonać. Z drugiej strony nasz organizm jest cały czas pobudzony i skoncentrowany, a sam trening staje się przygodą i mija naprawdę szybko. Zupełnie inaczej pracuje nam również głowa. Trening to nie tylko pokonanie założonego dystansu, ale często wymagających zbiegów czy ciężkich podejść. W czasie takiego treningu musimy przełamywać nasze słabości, pokonywać nasze humory przy jednocześnie większej koncentracji. Tu nie ma miejsca na rutynę, a to przecież jeden z większych powodów spadku chęci i motywacji biegaczy do biegania.

Po drugie zdrowsze budowanie formy

To, że trening na asfalcie niesie ze sobą ryzyko kontuzji, zwłaszcza dla osób, których zdrowie nie jest w idealnym stanie, wiadomo nie od dziś. Nie jest tajemnicą, że nasze kręgosłupy, stawy, kolana jeśli mógłby by wybierać, preferowałyby inną nawierzchnię do biegania. Bieganie w terenie jest pod tym względem mniej kontuzjogenne. Co więcej bieganie w terenie przynosi bardzo dużo treningowych korzyści. Nawet najlepsi na świecie biegacze uliczni starają się wplatać w swoje treningi crossy lub trening górski.

Z pewnością słyszeliście pojęcie siły biegowej. To element treningu, który pozwala nam na wzmocnienie naszych mięśni poprzez ćwiczenia typu: skipy, wieloskoki, przysiady. Tego typu trening powinien być wplatany do naszych aktywności. W przypadku kiedy biegamy w terenie te elementy siły biegowej wykonują się jakby przy okazji. Urozmaicony teren: zbiegi, podbiegi, nierówności czy inne naturalne przeszkody spotykane na trasie powoduje, że nasze mięśnie pracują wydajniej, co w perspektywie czasu zwiększa naszą siłę i wytrzymałość mięśniową.

Bieganie w terenie to nie tylko poprawa siły biegowej. Górskie trening służy również budowaniu sprawności. Nic tak nie pobudza naszego ciała i naszych mięśni do zmiennej pracy bardziej niż urozmaicony teren. Trailowe ścieżki, różnorodność terenu zmusza nasz organizm do wykorzystania lub większego wykorzystania mięśni, które bywają zaniedbane przy jednostajnym bieganiu. Z pewnością poczujecie swoją pierwszą górską wycieczkę biegowa, ale w ten sposób jesteśmy w stanie niwelować podatność naszych mięśni na kontuzję.

Wiadomo, że bieganie w górach narzuca nam wolniejsze tempo (poza zbiegami) dlatego większość naszej aktywności jest wykonywana w tempie tlenowym. Nic tak nie buduje naszej wytrzymałości oddechowej jak dłuższe wybieganie po górach w spokojnym tempie. Wreszcie dynamika, zwrotność czy szybkość. Pisaliśmy już, że bieganie w terenie to niemal nieustanna koncentracja. Górski trening to każdorazowa przygoda i odpowiednia reakcja na deniwelacje terenu, naturalne przeszkody jak powalone drzewa, nierówności, błoto, śnieg. Musimy być cały czas przygotowani na ewentualne podskoki, zmianę intensywności i długości naszego kroku. Takie warunki to doskonały trening na odpowiednie budowanie i wyostrzenie wymienionych wyżej cech.

Po trzecie dodatkowe emocje

Kto z nas nie chciałby na co dzień obcować z przyrodą, a za drzwiami swojego domu nie mieć możliwości wbiegnięcia do lasu. Wiadomo, że nie zawsze możemy korzystać w pełni z tego co oferuję nam natura. Ale już trening w parku czy lesie pozwala nam odetchnąć od całego miastowego zgiełku, gwarantuje nam z pewnością więcej wrażeń. Górskie ścieżki stwarzają jeszcze więcej niesamowitych możliwości. Nie przeszkodzi nam już czerwone światło, samochodowe hałasy. To jak będzie wyglądał nasz trening, na jakie szlaki się zdecydujemy, ile przewyższeń będziemy chcieli pokonać zależy tylko od nas.

A na koniec nasz wysiłek nie tylko poprawi nasze zdrowie i kondycję, ale przede wszystkim pozwoli cieszyć się fantastycznymi widokami. Bieganie w terenie to zupełnie inny rodzaj aktywności, to naprawdę bardzo wydajne spożytkowanie naszego czasu. Relaks, poprawa kondycji czy budowanie odpowiedniej formy, a to wszystko bez monotonii i w fantastycznych okolicznościach przyrody.

Na wstępie pisaliśmy, że przyjrzymy się wiosennym propozycją firmy Salomon, słynącej przecież z projektowania butów do biegania w terenie i górach. Ci którzy znają produkty Salomona, wiedzą, że wiosna od kilku lat należy do produktów z kolekcji Sense. Sense to kolekcja produktów przeznaczonych do użytkowania w przestrzeni miejskiej oraz do aktywności na świeżym powietrzu.

Opracowane zostały do wykorzystania w każdym terenie: miasto, park, las, szlaki górskie. Kolekcja produktów Sense jest adresowana do biegaczy na każdym poziomie - od początkujących do zaawansowanych. W sezonie letnim 2020 Salomon wprowadza nowe model butów: Sense Ride 3 oraz dwa zupełnie nowe modele, które są idealną propozycją na rozpoczęcie przygody z biegami w terenie: Sense Flow i Sense Feel.

Sense Ride 3 to konstrukcja odpowiednia dla wszystkich typów biegaczy dająca możliwość używania w każdym terenie od miasta po góry. Dają doskonałą równowagę pomiędzy komfortem biegów ulicznych i wytrzymałością na szlaku. W porównaniu z ubiegłorocznym modelem, Sense Ride 3 dzięki technologii Optivibe ma o 15 % efektywniejszą amortyzację drgań i o 8 % efektywniejsze pochłanianie wstrząsów w porównaniu do technologii zastosowanej w poprzednim modelu. Dopracowano też cholewkę buta. Większy komfort zapewniają: nowy wewnętrzny system Sensifit oraz wykonanie cholewki buta z siatki 3D Mesh.

O ile Sense Ride 3, który jest flagowym butem z kolekcji Sense jest adresowany do bardziej zaawansowanych biegaczy, o tyle Sense Flow i Feel to propozycja dla mniej zaangażowanych biegaczy. Wielu konsumentów mieszkających w miastach chce zacząć sporadycznie biegać w terenie. Potrzebują uniwersalnego obuwia, które zapewni im wygodę i ochronę podczas wielu aktywności na świeżym powietrzu, ale tez będzie mieć swobodny, miejski styl. Odpowiedzią na takie potrzeby są właśnie modele Sense Flow i Sense Feel.

Obydwa modele świetnie nadają się do różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Obydwa cechują się komfortem przypominającym chodzenie w skarpetkach oraz dobrą amortyzacją. W obydwu zastosowano technologię Quicklace (system wiązania umożliwiający szybkie, łatwe i pewne zasznurowanie buta, w wyniku czego sznurówki nigdy się nie rozwiążą ani nie poluzują) i contragrip (specjalna podeszwa wykonana z najbardziej trwałego materiału, z bieżnikiem doskonale sprawdzającym się na powierzchniach zarówno twardych i gładkich, jak i miękkich i luźnych)

Główną różnice między modelami Flow a Feel stanowi cholewka buta. W modelu Sense Flow zastosowano więcej rozwiązań poprawiających osiągi jak choćby system SensiFit odpowiadający za lepszym trzymaniem stopy. Wszystkie modele będziecie mogli przetestować na specjalnie organizowanych treningach przez firmę Salomon. Wszelkie szczegóły na temat terminów, lokalizacji, znajdować będą się na stronie PRODUCENTA

Informujemy również, że od 4 maja została przez Salomona uruchamiona specjalna strona konkursowa, gdzie codziennie jest do wygrania zegarek Suunto 7 o wartości 1999 złotych. Suunto 7 to najnowszy model fińskiego producenta będący połączeniem prawdziwego zegarka sportowego i smartwatcha w jednym. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest zakup obuwia z kolekcji Sense w wyszczególnionych sklepach (znajdziecie je na stronie konkursowej)

Pierwsze ogłoszenie zwycięzców nastąpi po 14 dniach trwania konkursu na www.wygrywajSalomon.pl

Konkurs potrwa aż do 30 maja!

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768