Krzysiek_biega
Krzysztof
Bartkiewicz
5 rekordów kraju w jednym półmaratonie

29-letni Brett Robinson wygrał półmaraton w Marugame z wynikiem 59:57, co jest oficjalnym rekordem Australii na tym dystansie, odnotowując najszybszy czas od czterech lat w biegu z rangą Sliver. 29-latek objął prowadzenie na osiemnastym kilometrze, poprawiając przy tym o cztery minuty swój rekord życiowy. Tymczasem brązowa medalistka Mistrzostw Świata w Maratonie, 40-letnia Helalia Johannes pobiła swój własny rekord Namibii, wygrywając rywalizację kobiet w 1:08:10

W biegu mężczyzn duża grupa biegaczy przebiegła 5 km w 14:13 i 10 km w 28:26. Emocje rozpoczęły się, gdy zwycięzca biegu z Marugame w 2017-Callum Hawkins zaczął przyspieszać na trzynastym kilometrze. Już na pięć kilometrów przed metą elita została zredukowana do czterech zawodników: Hawkins, Robinson, Yusuke Ogura i Taku Fujimoto. Robinson objął prowadzenie na osiemnastym kilometrze, a Yusuke Ogura zaczął tracić do niego kolejne sekundy.

Zbliżając się do 19 km, Hawkins i Fujimoto również pozostali w tyle. Następnie Yusuke Ogura zaczął zmniejszać stratę i przejął trzecią pozycję nad Fujimoto na 5000m przed metą, oraz drugą od Hawkinsa, gdy zaczęli wbiegać na stadion. Robinson utrzymał się na prowadzeniu i przekroczył linię mety w 59:57, zabierając 59 sekund z australijskiego rekordu ustanowionego przez Collisa Birmingham podczas edycji tego półmaratonu z 2013 roku.

„To był bardzo trudny wyścig" - powiedział Robinson. „Ostatnie kilka kilometrów było niesamowicie ciężkich, ale jestem bardzo szczęśliwy. Biegacze z Japonii, Kenii i Szkocji stoczyli bardzo dobrą walkę do końca."

Yusuke Ogura poprawił swoją życiówkę prawie dwie minuty, zajmując drugie miejsce z czasem, który obecnie jest nowym rekordem Japonii - 1:00:00, poprawiając go o 17 sekund, został ustalony przez Yutę Shitara, który zajął szóste miejsce w 1:00:49.

Nie spodziewałem się takiego czasu - powiedział Yusuke Ogura - Wyścig był sprawdzeniem, na co mnie stać przed nadchodzącym maratonem w Tokio, który odbędzie się 1 marca. Na dwa kilometry przed metą spodziewałem się, że rekord Japonii zostanie dziś pobity, więc postanowiłem wyprzedzić Fujimoto, który tracił siły na kilkaset metrów przed metą. Mam nadzieje że znajdzie się dla mnie miejsce w drużynie do IO w Tokio.

Ogura będzie musiał pobić japoński rekord w maratonie (2:05:50), aby zdobyć miejsce w drużynie. Hawkins zajął trzecie miejsce z 1:00:01, jedną sekundę wolniej od swojej życiówki, który ustanowił, wygrywając tutaj trzy lata temu, podczas gdy Fujimoto zajął czwarte miejsce w 60:06 (również szybciej od poprzedniego rekordu Japonii).

W pierwszej połowie wyścigu kobiet Mao Ichiyama prowadziła grupę kobiet. Jak cień za nią podążała Helalię Johannes, która tuż po półmetku objęła prowadzenie na dobre na około dwunastym kilometrze, którego nie oddała już do końca. Namibijka zwyciężyła z wynikiem 1:08.10 co jest nowym rekordem kraju. Na drugi miejscu przybiegła Brytyjka Charlotte Purdue tracąc 13 sekund do zwyciężczyni. Na trzeciej pozycji Kyun Sun Choi pobiła rekord Korei Południowej (1:08.35) oraz wart odnotowania czas szóstej zawodniczki A.Seccafien 1:08.38 - rekord Kanady. Johannes, Mistrzyni Wspólnoty Narodów będzie bronić swojego tytułu w Nagoi w przyszłym miesiącu.

2.02.2020: 74. Kagawa Marugame Halbmarathon