redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
19 grudnia 2019, 08:25, 1377/471166
Admin
Michał
Walczewski
W 2020 roku dominować będą... ośmiotysięczniki

LINK 1: POLSKIEHIMALAJE.PL      

Kończy się rok 2019, na horyzoncie 2020. Jakie przedsięwzięcia oraz imprezy planuje partner naszego portalu - Klub Sportowy Polskie Himalaje?

Na biegowej trasie wyznaczonej w Warszawie, przy Centrum Olimpijskim dominować będą w nadchodzącym sezonie imprezy biegowe nawiązujące tematycznie do ośmiotysięczników!

Jak poinformował nas wiceprezes klubu Janusz Kalinowski, w lutym będzie miał miejsce bieg Everest Warszawski. Od kwietnia do października - rozegrana zostanie kolejna edycja klasyfikacji Korona Himalajów i Karakorum, a w sierpniu – 100-lecie Bitwy Warszawskiej. Nie zabraknie także w listopadzie Biegu Ojców Niepodległości. Do tego dochodzi jeszcze majowy Bieg na Monte Cassino.

Na pierwsze zawody w nowym roku - 8848 Everest Warszawski 15 lutego zapraszają Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Sobotni bieg (może też być nordic walking) jest jedyną imprezą sportową w stolicy w programie obchodów 40. rocznicy pierwszego zdobycia Góry Gór zimą. Pora startu – 10:40 nie jest przypadkowa. To właśnie o godzinie 10:40 czasu polskiego Cichy i Wielicki stanęli na szczycie Everestu, na wysokości 8848 m.

Podobne biegi odbędą się w Szczecinie – 9 lutego oraz Karpaczu – 23 lutego i być może jeszcze w Kielcach 29 lutego, ale w tym mieście wszystko się ślimaczy od dwóch miesięcy. Rejestracja i regulaminy – na portalu datasport.pl a program ogólnopolskich obchodów rocznicy jest na stronie polskiehimalaje.pl

Natomiast 22 kwietnia wystartuje bieg po Koronę Himalajów i Karakorum, który zakończy się w maju 2022 roku. W sumie będzie 14 imprez, tyle, ile jest ośmiotysięczników. W roku 2020 zaplanowano siedem - wszystkie w środy o 20:00 na pięciokilometrowej trasie przy Centrum Olimpijskim:

22 kwietnia – Dhaulagiri,
27 maja – Lhotse,
17 czerwca – K2,
8 lipca – Nanga Parbat,
29 lipca – Gaszerbrum II,
23 września – Manaslu,
14 października – Makalu.

Kolejność poszczególnych biegów nie jest przypadkowa – została dopasowana do terminów ważniejszych wydarzeń związanych z daną górą.

Zawody mają upamiętniać największe osiągnięcia polskich wspinaczy oraz tych, którzy na zawsze zostali na 14 ośmiotysięcznikach w Himalajach i Karakorum. Cykl zakończy się w maju 2022 roku w 30. rocznicę śmierci Wandy Rutkiewicz. Aby umożliwić wszystkim chętnym zaliczenie całego cyklu utrzymano dotychczasową zasadę odrabiania zawodów, które się opuściło.

W roku 2020 będą trzy takie sposobności przy okazji innych imprez, a mianowicie: 13 maja – Majowy Tryptyk (w hołdzie dla Wandy Rutkiewicz, gen. Władysława Andersa i Jana Niedźwieckiego „Ułana”), 16 sierpnia (Bieg 100-lecia Bitwy Warszawskiej) i 10 listopada (Bieg Ojców Niepodległości). Podobne okazje będą w 2021 roku. Gdyby się okazało, że i to nie wystarczy, zorganizowany zostanie specjalny „bieg dla odrabiaczy” w 2022 roku, aby umożliwić skompletowanie Korony Himalajów (14 biegów – 70 km)

Rejestracja na zawody cyklu odbywa się poprzez portal datasport.pl – natomiast na imprezy 13 maja i 10 listopada rozpocznie się pod koniec stycznia, a na 16 sierpnia z końcem marca.

Podobnie jak w latach 2018-2019 Klub Sportowy Polskie Himalaje „obsłuży” w 2020 roku kilkadziesiąt miejscowości w ramach Narodowego Biegu Stulecia od Bałtyku do Tatr. Dla wszystkich uczestników biorących udział w biegach niepodległości przygotowane zostaną jednakowe koszulki i medale, aby można było skompletować „pakiet stulecia” (obchody potrwają bowiem do 2022 roku).

Uwaga do miast - zgłoszenia są już przyjmowane drogą mailową: biegstulecia@tlen.pl

Tradycyjnie w połowie maja klub angażuje się w rocznicowe obchody bitwy o Monte Cassino. W roku 2020 dojdą jeszcze trzy inne rocznice – 50 lat od śmierci gen. Władysława Andersa, 15 lat od odejścia św. Jana Pawła II i 100 lat, kiedy się urodził. Stąd też w planie ujęto wizytę w Watykanie. Natomiast bieg na 10-kilometrowej trasie z Cassino do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino odbędzie się w niedzielę rano 17 maja, a dzień wcześniej wieczorem – uroczystości państwowe.

Wisienką na torcie będzie z pewnością wyjazd do Limy na maraton bądź półmaraton w maju 2021 roku na 200-lecie niepodległości Peru. Lista osób chętnych jest już prawie zamknięta. Wolnych miejsc w promocyjnych cenach pozostało niewiele. Bilety lotnicze będą kupowane z rocznym wyprzedzeniem.

Więcej informacji o wszystkich wyjazdach i wyprawach w najbliższych latach na stronie polskiehimalaje.pl

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację
Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768