redakcja | kontakt | prenumerata | reklama | Jestes niezalogowany  |  ZALOGUJ  

AKTUALNOSCI
ARTYKUŁY
BLOGI
ENCYKLOPEDIA
FORUM
GALERIA
KALENDARZ
KONKURSY
LINKI
RANKING
SYLWETKI
WYNIKI
ZDJĘCIA
Wrocław, 25 listopada 2019, 08:04, 1727/177918
Admin
Michał
Walczewski
Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Biegów Wrocław 2019 za nami

LINK 1: STRONA POLSKIEGO STOWARZYSZENIA BIEGÓW
LINK 2: ARCHIWUM: WROCłAW



      

Foto: ZmierzymyCzas
Kliknij aby powiększyć

W dniach 21-23 we Wrocławiu odbyła się kolejna edycja corocznej Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Biegów. Podczas jej trwania organizatorzy kilkunastu biegów z Polski, a także przedstawiciele firm zajmujących się dostarczaniem usług w branży biegowej, rozmawiali zarówno o kondycji biegów w naszym kraju, jak i perspektywach jego rozwoju.

Przez kilka ostatnich lat Konferencja PSB organizowana była w Jarosławcu. Tym razem jednak postanowiono przenieść ją na południe Polski - wybór padł na Wrocław, wspierany przez organizatora Nocnego Półmaratonu oraz Wrocław Maratonu - Dyrektora Wojciecha Gęstwę.

Pierwszego dnia Prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów - Henryk Paskal - przedstawił statystyczne podsumowanie mijającego sezonu. Wiele biegów straciło frekwencyjnie nawet po kilkadziesiąt procent uczestników, co pokazało że zeszłoroczne trendy niestety utrwaliły się. Wyjątkami były imprezy jubileuszowe oraz te, które postanowiły kontynuować wizje unikalności wyróżniające je mocno z licznego grona maratonów i półmaratonów.

Poruszono także wciąż "gorący" problem jakim jest RODO oraz wymagana przez ustawę możliwość anonimizacji danych uczestników imprez biegowych na ich żądanie. Tutaj powoli trend się odmienia, i w stosunku do zeszłego roku spada liczba osób, które startując w biegach żądają usunięcia się z wyników zawodów biegowych. Niemniej w naszej redakcyjnej ocenie - lepiej byłoby, gdyby te osoby były konsekwentne w swoich poglądach i zupełnie zrezygnowały z pojawiania się na publicznych zawodach. Inaczej przypominają wegetarian jedzących kiełbasę, ale tylko po zachodzie słońca :-)

Podobne problemy poruszył Mariusz Pęczek z firmy FotoMaraton prezentując najnowsze rozwiązania informatyczne oparte na Sztucznej Inteligencji. Okazuje się, że istniejące rozwiązania pozwalają wręcz na usuwanie ze zdjęć wykonanych przez tego typu firmy biegaczy którzy nie życzą sobie fotografowania i zgłosiły ten fakt podczas procesu zapisów. Inna sprawa, że ich zamalowane / zamaskowane komputerowo głowy na trasie wyglądają groteskowo i psują biegową pamiątkę innym biegaczom. Więc ponawiamy apel z ustępu wyżej.

Kolejnego dnia konferencji swoje wykłady wygłosili między innymi Profesor Zygmunt Waśkowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu ("Budowanie marki imprezy biegowej"), Łukasz Panfil (spikerka) oraz Carlo Capalbo, Dyrektor RunCzech, czyli firmy "kombinatu" organizującego biegi u naszych wschodnich sąsiadów.

RunCzech to firma działająca od kilkudziesięciu już lat na Czeskim rynku biegowym, mająca w swoim portfolio między innymi maraton i półmaraton w stolicy kraju - Pradze, oraz półmaratony w Karlowych Varach, Czeskich Budziejowicach, Ołomuńcu, czy w Usti nad Łabą. Do tego dochodzą biegi organizowane na terenie Włoch - w tym półmaraton w Neapolu oraz ultra na trasie Sorrento - Positano.

Najnowszym przedsięwzięciem Carlo Capalbo jest współuczestnictwo w cykl największych europejskich półmaratonów znanych pod nazwą "SuperHalfs". To nowa inicjatywa zrzeszająca na wzór słynnego World Marathon Majors organizatorów pięciu wielkich półmaratonów Europejskich - Lizbony, Pragi, Kopenhagi, Cardiff i Walencji. O tym projekcie pisaliśmy już na naszych łamach - przeczytać więcej na ten temat możecie TUTAJ

Tego samego dnia mogliśmy także wysłuchać fascynującego, i poprowadzonego z typowo profesorską werwą wykładu Profesora Jana Chmury pt. "Mity i fakty biegów maratońskich". Dzień zakończyło zwiedzanie Muzeum Maratonu Wrocławskiego zlokalizowanego na Stadionie Olimpijskim oraz zawody biegowe Grand Prix PSB.

Ostatniego dnia konferencji - w sobotę - Grzegorz Wnuk zaprezentował inicjatywę 100 MCP - Polski Klub 100 Maratonów. Okazuje się, że klub rośnie w siłę i w ciągu ostatnich czterech lat liczba Polaków którzy mogą pochwalić się przebiegnięciem ponad 100 maratonów wzrosła ze 116 do 164 osób! Skok niemal 50 procentowy. Trzeba jednak zaznaczyć, że niesie to także szereg negatywnych aspektów regulaminowych - takich jak choćby organizowanie "maratonów" dla 3 osób, lub bieganie kilku maratonów w przeciągu jednego weekendu czy nawet dnia! Wartościowe były wyjaśnienia zasad złożone przez Grzegorza Wnuka - niemniej muszą one w najbliższym czasie ewoluować i ulec pewnej konkretyzacji.

Z dziennikarskiego obowiązku wymienimy jeszcze firmy prezentujące swoje usługi organizatorom, które były obecne na konferencji. To Wikoss Sport, FotoMaraton, Technika/Aerotechnika, Grawer Bus, Poltent, Craft, Lispol Plus, Datasport, Modern Forms oraz NewsMap.

Komentarze czytelników - brakskomentuj informację




Serwis internetowy EUROCALENDAR.INFO
post@eurocalendar.info, tel.kom.: 0512362174
Zalecana rozdzielczosc: 1024x768